Έσωσε το αήττητο της λίγο πριν το φινάλε η Μπάρτσα! (video)

Μία καρφωτή κεφαλιά του Ζεράρδ Πικέ οκτώ λεπτά πριν το τέλος έσωσε την Μπαρτσελόνα από μία δεύτερη ήττα από την Εσπανιόλ μέσα σε διάστημα δύο εβδομάδων.

Το χιονόνερο που έπεφτε στην Βαρκελώνη έμοιαζε με κακό οιωνό για την ομάδα που στηρίζει το παιχνίδι της στην τεχνική και τους καλούς αγωνιστικούς χώρους.

Η επιλογή του Ερνέστο Βαλβέρδε να αφήσει στον πάγκο τον Λιονέλ Μέσι (για 60 λεπτά) έδινε επιπλέον ελπίδα στην Εσπανιόλ.

Οι πέρικος έφτασαν μία ανάσα από δεύτερη νίκη επί των «μπλαουγκράνα» μέσα σε δύο εβδομάδες (είχε προηγηθεί το 1-0 στο Κύπελλο στις 17/1), ωστόσο λογάριαζαν δίχως τον Ζεράρδ Πικέ.

Μερικές ημέρες μετά την ανανέωση του συμβολαίου του με την Μπαρτσελόνα, ο Καταλανός αμυντικός με καρφωτή κεφαλιά 8 λεπτά πριν το φινάλε «υπέγραψε» το 1-1, που έσωσε το αήττητο της Μπάρσα στο πρωτάθλημα.

Ένα δοκάρι σε εντυπωσιακό σουτ του Φελίπε Κοουτίνιο (22’) ήταν ότι καλύτερο είχε να επιδείξει η Μπαρτσελόνα, που τα βρήκε σκούρα απέναντι στην Εσπανιόλ, που σταδιακά έψαχνε τρόπο για να χτυπήσει στις κόντρες.

Το γκολ του Ζεράρδ Μορένο στο ξεκίνημα της επανάληψης ακυρώθηκε ορθώς (η μπάλα είχε βγει άουτ), ωστόσο ο ίδιος παίκτης εκμεταλλεύτηκε λάθος εκτίμηση του Πικέ και από κοντά άνοιξε το σκορ (66’).

Η κλωτσιά άρχισε να πέφτει σύννεφο στο «Κορνεγιά Ελ-Πρατ» και εντέλει η Μπαρτσελόνα βρήκε το γκολ της ισοφάρισης με τον πιο ασυνήθιστο τρόπο για αυτήν.

Ο Μέσι εκτέλεσε κόρνερ και ο Πικέ που σηκώθηκε πιο ψηλά από όλους διέταξε σιωπή στο γήπεδο (82’, 1-1), σε ένα παιχνίδι που τελείωσε με πολλά νεύρα και ακόμα περισσότερες αψιμαχίες, όπως κάθε τοπικό ντέρμπι που σέβεται τον εαυτό του.