Πλέον…ΑΝΑΛΑΜΒΑΝΕΙ η «ΑΡΕΝΑ» / Έφυγε αλώβητη από τη Σλοβακία

Το παιχνίδι ανάμεσα σε Τρέντσιν και ΑΕΚ τελείωσε με το τελικό σκορ να είναι 1-1.

Οι Σλοβάκοι προσπάθησαν από την αρχή να επιτεθούν κυρίως από δεξιά με τον Αζάγκο, ενώ ο Μάνσε προσπάθησε να πάρει πρωτοβουλίες.

Από πλευράς τους οι Λαρνακείς θέλησαν να απειλήσουν με ξαφνικές μπαλιές στην αντίπαλη άμυνα και με τον Τέτε παρ’ολίγον να τα καταφέρουν στο 8ο λεπτό, αλλά ο Ισπανός αστόχησε από πλεονεκτική θέση απέναντι στον Σέμρινετς.

Στη συνέχεια η ΑΕΚ είχε δοκάρι στο 24ο λεπτό μετά από απευθείας εκτέλεση φάουλ του Χέφελ. Άτυχη εδώ η ομάδα του Αντόνι Ιραόλα.

Η Τρέντσιν συνέχισε να προσπαθεί να παίξει από δεξιά όμως χωρίς αποτέλεσμα μιας και τα χαλούσαν στην τελική πάσα.

Το σκορ του πρώτου μέρους έμελλε να ήταν το 0-0 με τις δύο ομάδες να περιμένουν το δεύτερο ημίχρονο για να αλλάξουν τα πράγματα και να προσπαθήσουν να σκοράρουν.

Το δεύτερο 45λεπτο είχε και γκολ. Και έτσι ξεκίνησε μιας και στο 55′ ο Σλίγκερς με διαγώνιο σουτ έκανε το 1-0 υπέρ της Τρέντσιν.

Η απάντηση της ΑΕΚ όμως ήρθε άμεσα, μετά από πέντε λεπτά. Ο Ακοράν υποδέχθηκε την μακρινή μπαλιά του Λαρένα, και απέναντι από τον Σέμρινετς δεν αστόχησε και έφερε το ματς στα ίσα. Σημαντικό εκτός έδρας γκολ λοιπόν για τους Λαρνακείς.

Μέχρι το τέλος δεν έμελλε να αλλάξει κάτι, ο Ιντάλγκο έβαλε τον Κάσες για να κρατήσει περισσότερο την μπάλα και να κερδίσει από την ηρεμία του. Επίσης ο Ασούμπρε που μπήκε στο δεύτερο μέρος βοήθησε πολύ με την ταχύτητά του.

Tελικό σκορ το 1-1, σκορ πρόκρισης για την ΑΕΚ που αν είναι σοβαρή, σε μία εβδομάδα μπορεί να πανηγυρίσει με τον κόσμο της μια ιστορική πρόκριση στους ομίλους του Γιουρόπα Λιγκ.

ΤΡΕΝΤΣΙΝ: Σέμρινετς, Σκοβάσα, Τζουλιέν, Αμπντούλ (83’Ουμπίνκ), Γιεμ, Σούλεκ, Τσατάκοβιτς, Σλίγκερς (80’Μπουκαρί), Αζάνγκο, Ελ Μαχντιουί, Μάνσε.

ΑΕΚ: Τόνιο, Σίλβα, Τρουγιόλς, Μοϊσόφ, Λαρένα (78’Κάσες), Ακοράν, Τέτε (65’Άσούμπρε), Τρισκόφσκι, Χέφελ, Γκονζάλες, Γιάννου (83’Τολεμές).

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Μάνσε, Σούλεκ, Σκοβάσα, Αμπντούλ / Τρουγιόλς.

Μονή Αββακούμ: Επιμένει ο Βαβούσκος για εσφαλμένη διαδικασία – Ποια επιλογή τους απομένει

Τροχαίο στο Παραλίμνι: Σοκάρουν οι φωτογραφίες από το όχημα που οδηγούσε ο 53χρονος τραυματίας

Έφη Ξάνθου: Το παρασκήνιο της παραίτησης και... η διαρροή - Το κόμμα που συμπαθεί και «το μόνο σίγουρο»

ΣΥΟΠ: Τι αλλάζει στη διάρκεια υπηρεσίας και τις μισθολογικές κλίμακες - Τα νέα επιδόματα στην ΕΦ

Σε λειτουργία ακόμα δύο σημεία φόρτισης ηλεκτρικών οχημάτων στη Λευκωσία - Δείτε φωτογραφίες

Eurovision 2024: «Μας την είπαν» οι Σουηδοί – Η αναφορά στην Κύπρο σε τραγούδι – Βίντεο