Γυναικεία … επέλαση στο αεροβόλο τουφέκι και η Κάλια Παπασωζομένου την έκπληξη!

Κι ύστερα λένε πως η σκοποβολή είναι … ανδροκρατούμενο άθλημα… Μπορεί όντως κάποτε να ήταν… Όμως, τα κορίτσια στο αεροβόλο τουφέκι, στον πρώτο αγώνα του νέου πρωταθλήματος σκοποβολής κατέρριψαν κι αυτόν τον … μύθο, τόσο με την εμφάνιση όσο και με τα αποτελέσματα τους! Ιδιαίτερα η νεάνιδα πρωταθλήτρια της Σκοπευτικής Οργάνωσης Λευκωσίας Κάλια Παπασωζομένου, «έβαλε γυαλιά» σε άνδρες, έφηβους και γυναίκες και αποτέλεσε την έκπληξη του αγώνα!

Ο πρώτος αγώνας σταθερού στόχου, του Παγκυπρίου Πρωταθλήματος Σκοποβολής ΟΠΑΠ 2018 – 19, για το Κύπελλο Λευκωσίας, έγινε στις εγκαταστάσεις του Ολυμπιακού Σκοπευτηρίου «Λάκης Ψημολοφίτης» στα Λατσιά, με αθλοθέτη την εταιρία παροχής υπηρεσιών ίντερνετ WI-NET και ήταν αφιερωμένος στη μνήμη του τέως αθλητή και αξιωματούχου της ΣΚΟΛΕΥ αείμνηστου Μιχάλη Χαραλάμπους. Στον τελικό της γενικής κατάταξης στο αεροβόλο τουφέκι πέρασαν ένας άνδρας, δύο έφηβοι, μία γυναίκα, τρεις νεάνιδες και μία κορασίδα, όλοι αθλητές της Σκοπευτικής Οργάνωσης Λευκωσίας. Πρώτη από τον τελικό αποχώρησε η κορασίδα Ειρηάννα Καγιά με 112.1 η οποία κατέλαβε την όγδοη θέση και την ακολούθησαν οι νεάνιδες Νικολέτα Κυρίλλου (132.3) και Ιακωβία Πιτταρά (152.9), ενώ ο «αειθαλής» Ανδρέας Κωνσταντίνου (177.1) και ο έφηβος Γιώργος Ευαγγέλου (197.2) ήταν οι επόμενοι που αποχώρησαν. Ο περσινός πρωταθλητής Αλέξανδρος Χριστοφόρου (έφηβος), δεν μπόρεσε να ακολουθήσει σε ευστοχία τις περσινές πρωταθλήτριες Μαριλένα Κωνσταντίνου (γυναικών) και Κάλια Παπασωζομένου (νεανίδων) και με 218.1 περιορίστηκε στο χάλκινο μετάλλιο και στην πρώτη θέση της κατάταξης ανδρών – εφήβων. Η συνέχεια του τελικού, ήταν ένα πραγματικό … θρίλερ που κρίθηκε στην τελευταία βολή, όπου η νεαρή Κάλια με 238.3 πήρε τη νίκη απέναντι στη Μαριλένα που συγκέντρωσε 238.1 και πήρε την πρώτη στην κατηγορία των γυναικών.

Στην κατηγορία των ανδρών πρώτευσε ο Ανδρέας Κωνσταντίνου, στους έφηβους ο Αλέξανδρος Χριστοφόρου, στις κορασίδες η Ειρηάννα Καγιά και στους παίδες ο Χάρης Χαρή. Στο αεροβόλο τουφέκι παίδων με σταντ νικητής ανεδείχθη ο Μιχάλης Παφίτης, στις κορασίδες με σταντ η Θέα Φράγκου και στους παμπαίδες ο Κωνσταντίνος Νεοφύτου της ΕΛΕΣΚΟ. Όλοι οι προηγούμενοι νικητές και νικήτριες είναι αθλητές της ΣΚΟΛΕΥ.

Αναλυτικά , οι νικητές του πρώτου αγώνα στο αεροβόλο τουφέκι για το «Κύπελλο Λευκωσίας» ήταν οι ακόλουθοι σε κάθε κατηγορία: