ΚΥΠΡΟΣ

Στην κορυφή ο Απόλλωνας! Παπουλής και Γκίε οι σκόρερ

Ο Απόλλωνας με γκολ των Παπουλή και Γκίε επικράτησε με 2-0 της Ανόρθωσης και μπαίνει στα πλέι οφ βρισκόμενος στην κορυφή.

Μετά τις απώλειες που είχε ο ΑΠΟΕΛ κόντρα στην Ομόνοια (1-1) ο Απόλλωνας επιστρέφει στην κορυφή και πλέον είναι στα δικά του πόδια ο τίτλος.

Το παιχνίδι ξεκίνησε ιδανικά για τους «κυανόλευκους» αφού στο 11ο λεπτό ο Μασιάς σφύριξε πέναλτι για χέρι του Μάκου στην περιοχή. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Παπουλής που έστειλε την μπάλα στα δίχτυα. Το συγκρότημα του Αντόνε διατήρησε το προβάδισμα του μέχρι το τέλος του ημιχρόνου, ενώ στο 32΄ είχε καλή στιγμή με τον Ρόσα, το σουτ του οποίους από το ύψος του πέναλτι πέρασε έξω. Η Ανόρθωση προσπάθησε να αντιδράσει και είχε μια καλή στιγμή με τον Ίσμα, που βρήκε όμως τον Βάλε σε ετοιμότητα.

Στην επανάληψη ο ρυθμός του αγώνα ήταν καλύτερος. Ο Εντέ μπήκε στην περιοχή στο 51΄ αλλά τον πρόλαβε ο Μερκής ενώ τρία λεπτά αργότερα ο αμαρκάριστος Παπουλής δεν κατάφερε να σκοράρει. Η Ανόρθωση έδειξε διάθεση για να φθάσει στην ισοφάριση αλλά ήταν σαφώς επηρεασμένη από τις μαζεμένες απουσίες. Στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Γκιέ σκόραρε και έδωσε «τέλος» στην υπόθεση νίκη.

Οι φίλοι του Απόλλωνας που βρέθηκαν στις κερκίδες ζήτησαν για άλλη μια φορά την κατάκτηση του τίτλου.

Απόλλων:  Βάλε, Ν. Λόπες, Μερκής, Αντράντε, Βασιλείου, Χαμντανί, Στογιάνοβιτς (73' Ουόν), Μεριέμ, Ρόσα, Παπουλής (82' Γκουγιόν), Γκιέ

Ανόρθωση: Καμίνσκι, Δημητρίου, Μάκος, Χόλγκερσον, Νούχου, Μαραγκός (63' Σεράν), Μαϊσουράτζε, Αμπουρτζάνια, Εντέ, Κυριάκου (80' Κωνσταντίνου), Ίσμα

Τέμπη: Ισχυρές ενδείξεις μεταφοράς εύφλεκτης ουσίας – «Αλλοίωση της σκηνής του εγκλήματος»

Καταγγελία στο «T»: Διευθυντής στη Λεμεσό άφησε στάσιμη μαθήτρια με εγχείρηση καρδιάς και κρίσεις πανικού

Θερμή αέρια μάζα και σκόνη επηρεάζουν την Κύπρο - Δείτε ζωντανά την εξέλιξη του καιρού το Σαββατοκύριακο

Αυξήθηκαν οι αφίξεις τουριστών τον Μάρτιο – Ποιοι τουρίστες προτίμησαν την Κύπρο

«Δεν μπορώ να αναπνεύσω»: Σοκαριστικό βίντεο από τη σύλληψη μαύρου άνδρα που πέθανε ενώ βρισκόταν υπό κράτηση

«Μάχες χαρακωμάτων» στους θεσμούς: Καταχωρήθηκε η αίτηση για παύση Ελεγκτή για ανάρμοστη συμπεριφορά

Καταχωρήθηκε σήμερα (26/4) από τους δικηγόρους της ηγεσίας της Εισαγγελίας, η αίτηση για παύση του Γενικού Ελεγκτή.