Πασιένσια και VAR κράτησαν την Άιντραχτ στο κόλπο για το Τσάμπιονς Λιγκ

Η Άιντραχτ Φρανκφούρτης επικράτησε με 3-0 επί της Φορτούνα Ντίσελντορφ εκτός έδρας με τη… βοήθεια του VAR και έμεινε σε απόσταση αναπνοής από την 4η Γκλάντμπαχ και το Τσάμπιονς Λιγκ.

Η γηπεδούχος Ντίσελντορφ είδε στο 2ο λεπτό να ακυρώνεται ως οφσάιντ γκολ του Ντάβιντ Κοβνάτσκι και την Άιντραχτ να παίρνει τα ηνία της αναμέτρησης καθώς, οι φιλοξενούμενοι είχαν ευκαιρίες χωρίς να καταφέρουν ωστόσο να ανοίξουν το σκορ με το σκορ του ημιχρόνου να είναι μοιραία 0-0.

Στην αρχή του δεύτερου μέρους (48′) η ομάδα του Άντι Χιούτερ άνοιξε το σκορ με τον πρώην επιθετικό του Ολυμπιακού, Γκονσάλο Πασιένσια με κεφαλιά να νικάει εύκολα τον Ρένσινγκ για το 1-0.

Ο διαιτητής με τη βοήθεια του VAR δεν έδωσε πέναλτι στους γηπεδούχους στο 62ο λεπτό και η Άιντραχτ στις καθυστερήσεις σκόραρε δυο φορές με τον Χάλερ (91′ και 93′) και έφυγε με τους τρεις πολύτιμους βαθμούς από το «Esprit Arena» και έμεινε στο -3 από την 4η Γκλάντμπαχ.