Λαχτάρησε, αλλά προκρίθηκε στους τελικούς ο Ολυμπιακός και… νέα ΚΟΝΤΡΑ με ΠΑΟΚ!

Ο Ολυμπιακός βρέθηκε με την πλάτη στον τοίχο (2-1 σετ) αλλά πέρασε από τη Σύρο (2-3) και έκανε το 3-1 στη σειρά των ημιτελικών σφραγίζοντας το εισιτήριο για τους τελικούς της Volley League κόντρα στον ΠΑΟΚ.

Η ομάδα του Πειραιά δεν είχε ούτε στο δεύτερο παιχνίδί της Σύρου καλή εικόνα, αλλά η ποιότητα των παικτών του και ιδιαίτερα του Σμιτ, της έδωσαν τη νίκη και την πρόκριση στους τελικούς του πρωταθλήματος, εκεί όπου θα αντιμετωπίσει για τέταρτη σερί χρονιά τον ΠΑΟΚ.

Ο Ολυμπιακός εκτός του Καναδού πήρε σημαντική βοήθεια και από τους δύο κεντρικούς του, Πετρέα και Ανδρεάδη, που τελείωσαν τον αγώνα με διψήφιο αριθμό πόντων.

Ο Φοίνικας από την άλλη ήταν και πάλι εντυπωσιακός από την γραμμή του σερβίς και θα μπορούσε να πάρει τη νίκη και να διεκδικήσει την πρόκριση σε πέμπτο ματς στο Ρέντη.

Κάποια κρισιμα λάθη των παικτών του όμως δεν του επέτρεψαν να πάρει τη νίκη. Κορυφαίος για την ομάδα του Ράτκο Παβλίσεβιτς ήταν και πάλι ο Εβάντρο.

Ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 6-7 με μπλοκ του Χριστοφιδέλη στο ξεκίνημα του πρώτου σετ με τον Φοίνικα να κάνει την ανατροπή και να προηγείται με 14-11 μετά από σερί λάθη από Πετρέα και Ράουβερντινκ και μπλοκ του Εβάντρο. Ο Φοίνικας διατήρησε προβάδισμα δύο πόντων μέχρι το 17-15 και τον πρώτο χρόνο του Φίλιο.

Με λάθος του Εβάντρο και μπλοκ του Πετρέα η ομάδα του Πειραιά ισοφάρισε για το 17-17 αλλα οι γηπεδούχοι προσπέρασαν και πάλι με 20-17 με μπλοκ του Μήλη και άσο του Φίλιο.

Από εκείνο το σημείο ξεκίνησε η αντεπίθεση του Ολυμπιακού που με τον Πετρέα στο σερβίς έχτισε σερί και πήρε το πρώτο σετ με 21-25 με μπλοκ του Ανδρεάδη.

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε εντυπωσιακά στο δεύτερο σετ και με άσο του Σμιτ και μπλοκ του Πετρέα προηγήθηκε με 4-7 ενώ η διαφορά έφτασε στους έξι πόντους για το 6-12 μετά από άσο του Τερβαπόρτι και λάθος του Εβάντρο.

Στο 8-13 ο Φοίνικας έκανε την αντεπίθεσή του και έχτισε σερί 9-2 όταν και προηγήθηκε με 17-15 με επίθεση του Μήλη.

Οι γηπεδουχοι έφτασαν στο 20-17 μετά από λάθος του Στιβαχτή και έφτασαν στο σετ μπολ (24-21) μετά από μπλοκ του Καϊσλασάλο. Με επίθεση του Φινλανδού διαγωνίου ο Φοίνικας πήρε το σετ (25-22) και ισοφάρισε σε 1-1.

Ο Φοίνικας μπήκε με το πόδι στο γκάζι στο τρίτο σετ και με δύο σερί άσους του Εβάντρο προηγήθηκε με 3-0 αλλά ο Ολυμπιακός αντέδρασε με Ράουβερντινκ και Ανδρεάδη και μείωσε στον πόντο.

Με μπλοκ του Φίλιο και δύο σερί άσους του Εβάντρο οι Συριανοί έφτασαν στο double score για το 14-7 ενώ με άσους του Φίλιο η ομάδα του Ράτκο Παβλίσεβτς έφτασε στο 20-8 καθαρίζοντας ουσιαστικά το σετ.

Οι Πειραιώτες αντέδρασαν αλλά η διαφορά ήταν μεγάλη και το σετ έκλεισε με επίθεση του Εβάντρο για το 25-18 και το 2-1 σετ.

Οι Συριανοί μπήκαν εντυπωσιακά και στο τέταρτο σετ και προηγήθηκαμ με 4-1 μετά από λάθος του Χριστοφιδέλη. Οι Πειραιώτες έβγαλαν αντίδραση και ισοφάρισαν σε 6-6 με επίθεση του Σμιτ και άσο του Καναδού διαγωνίου.

Οι Πειραιώτες προηγήθηκαν με 9-10 μετά από λάθος του Βουλκίδη ενώ με μπλοκ του Ανδρεάδη και επίθεση του Σμιτ ο Ολυμπιακός έφτασε στο 11-13 και το 12-16 με άσο του Σμιτ.

Με σερί μπλοκ του Ράουβερντινκ και του Πετρέα, η ομάδα του Φερνάντο Μουνιόθ προηγήθηκε με 13-19 και καθάρισε το σετ με 15-25, με δύο άσους του Πετρέα.

Ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 4-6 στο ξεκίνημα του τάι μπρέικ. Ο Φοίνικας με τον Βουλκίδη στην γραμμή του σερβίς οι Συριανοί έφτασαν στο 7-6, ενώ ο Ολυμπιακός προηγήθηκε ξανά με 9-12, μετά από λάθος του Φίλιο.

Οι γηπεδούχοι μείωσαν σε 12-13 με τον Καϊσλασάλο, αλλά ο Ολυμπιακός πήρε το σετ με 12-15 και τη νίκη με 3-2 με άσο του Πετρέα.

Διαιτητές: Παπαδογούλας, Βασιλειάδης.