Θα λύσουν τις διαφορές τους στο ΟΑΚΑ

Όσοι… προσεύχονταν να δούμε πέντε ματς στην ημιτελική σειρά της Basket League 2018/19 ανάμεσα στην ΑΕΚ και τον Προμηθέα, θα είναι σίγουρα ευχαριστημένοι από τη νίκη των Πατρινών (70-54) το βράδυ της Δευτέρας (5/6) που στέλνει τις δύο ομάδες στον τελικό των τελικών για την πρόκριση στους… τελικούς της Α1. Αχαιοί και κιτρινόμαυροι θα λύσουν τις διαφορές τους το βράδυ της Παρασκευής (7/6) στο ΟΑΚΑ, με τον Παναθηναϊκό να περιμένει μετά από το δικό του 3-0 επί του Περιστερίου Βίκος Cola.

Ανώτερος σε όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης, ο Προμηθέας στηρίχθηκε στον εκπληκτικό Τερέλ Παρκς, είχε καλά ποσοστά στο δίποντο και παρά το γεγονός ότι έκανε και πάλι αρκετά λάθη, αυτή τη φορά δεν πληγώθηκε. Η ΑΕΚ, από την πλευρά της, ήταν εκτός τόπου και χρόνου δύο μέρες μετά το +28 του τρίτου αγώνα που είχε ούτως ή άλλως προβληματίσει τον Λούκα Μπάνκι. Ο Ιταλός φοβήθηκε χαλαρώτητα των αθλητών του και μάλλον δικαιώθηκε καθώς ουδείς μπήκε στο κλίμα του ματς και ουδείς ξεχώρισε.

Ο MVP

Τερέλ Παρκς, ο game changer. Ο αναπληρωματικός σέντερ του Προμηθέα έκανε σπουδαία δουλειά, σκόραρε 16 πόντους από 7/9 δίποντα και 2/4 βολές, μάζεψε 7 ριμπάουντ, μοίρασε τρεις ασίστ και έκλεψε τρεις μπάλες, όλα σε 20 λεπτά συμμετοχής στην κακή βραδιά του Οκτάβιους Έλις. Ο Αμερικανός είχε +18 στην κατηγορία +/-, την ώρα που όλοι οι παίκτες της ΑΕΚ, κυριολεκτικά ΟΛΟΙ, είχαν αρνητική επίδοση!

ΤΑ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΑΝ

Πέντε κλεψίματα έκανε ο Προμηθέας στο πρώτο δεκάλεπτο, δείγμα του πάθους που είχαν οι παίκτες του Γιατρά. Οι γηπεδούχοι πέτυχαν 24 από τους 38 πόντους τους μέχρι το ημίχρονο στην καρδιά της ρακέτας της ΑΕΚ, η οποία έκανε εννέα λάθη, είχε 2/10 τρίποντα και πολύ άσχημη εικόνα. Με 10/40 τρίποντα έκλεισαν οι δύο ομάδες το ματς, από 16 λάθη έκανε η κάθε μία.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Τα λάθη που τον πλήγωσαν στο ΟΑΚΑ ήθελε να αποφύγει στο ξεκίνημα του αγώνα ο Προμηθέας και τα απέφυγε. Ήταν αποτελεσματικός κοντά στο καλάθι (8/9 δίποντα για το 16-9 στο 7′), μέχρι η ΑΕΚ να κάνει ένα μικρό ξέσπασμα και να μειώσει στο 19-14 της περιόδου. Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να έχουν όμως τον απόλυτο έλεγχο, χτυπούσαν ξανά και ξανά στη ρακέτα, έφτασαν τους 22 πόντους στο ζωγραφιστό για το 32-21 στο 15′ με τον Παρκς να μοιάζει με τον… Ντράμοντ και τον Λίποβι να σκοράρει τρίποντο για το 38-27 προς τα τέλη του πρώτου μέρους.

Οι κιτρινόμαυροι μπήκαν με περισσότερη αποφασιστικότητα στο τρίτο δεκάλεπτο, είχαν περισσότερη ενέργεια και στις δύο άκρες του παρκέ, είχαν και τον Σαντ-Ρος σε πολύ πιο επιθετικό mood. Ο Κουβανός μείωσε στο 40-37 στο 23′ και πάλι όμως ο Προμηθέας είχε τις απαντήσεις με τον Γκίκα να κάνει λίγο απ’ όλα (51-43) προς το φινάλε της περιόδου. Δεν απειλούσε η ΑΕΚ, έμεινε για επτά λεπτά χωρίς σκορ, βρέθηκε στο -10 (54-44) και όταν δέχθηκε και όταν δέχθηκε και ένα εκτός ισορροπίας σουτ από τον Λίποβι για το 60-49 στο 34′, μπήκε σε μια τρύπα από την οποία δεν μπορούσε να βγει. Και δεν βγήκε. Πέμπτο ματς λοιπόν και όποιος αντέξει…

Η ΠΡΟΣΕΛΕΥΣΗ: Πολύς κόσμος βρέθηκε στο «Τόφαλος», που λίγο έλειψε να γεμίσει κιόλας. Όμορφη η ατμόσφαιρα στο γήπεδο του Προμηθέα, στο οποίο πήγαν και πάλι οπαδοί της ΑΕΚ.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Παπαπέτρου, Μάνος, Ψαριανός

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 19-14, 38-29, 51-44, 70-54,

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ (Γιατράς): Σαλούστρος 6 (7 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Μέγιερ 11 (1), Χολ 2, Έλις 7, Μπράουν 7 (3/8 σουτ), Κασελάκης 6 (2/8 σουτ, 7 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Γκίκας 4, Κατσίβελης, Τσαϊρέλης 2, Γερομιχαλός, Λίποβι 9 (2), Παρκς 16 (7/9 δίποντα, 2/4 βολές, 7 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 κλεψίματα)

ΑΕΚ (Μπάνκι): Χάντερ 10 (2/4 δίποντα, 6/8 βολές, 6 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 1 μπλοκ), Τζέιμς 5 (1), Σαντ-Ρος 12 (6/14 σουτ, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Θίοντορ 12 (4/10 σουτ, 3 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 3 κλεψίματα), Γιορκ 5 (2/10 σουτ), Ξανθόπουλος, Σάκοτα 7, Λαρεντζάκης 3 (1/7 σουτ), Εμπάκουε

Τα ομαδικά στατιστικά του Προμηθέα: 21/37 δίποντα, 6/20 τρίποντα, 10/19 βολές, 39 ριμπάουντ (30 αμυντικά – 9 επιθετικά), 19 ασίστ, 11 κλεψίματα, 2 κοψίματα, 16 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά της ΑΕΚ: 14/34 δίποντα, 4/20 τρίποντα, 14/21 βολές, 30 ριμπάουντ (23 αμυντικά – 7 επιθετικά), 14 ασίστ, 6 κλεψίματα, 2 κοψίματα, 16 λάθη

Ο επόμενος αγώνας των δύο ομάδων: θα γίνει το βράδυ της Παρασκευής (7/6) στις 21:00.

Ανθρωπιστική βοήθεια: Αναχώρησε από Λάρνακα το σκάφος Jennifer για Γάζα

Αναχώρησε απόψε από το λιμάνι της Λάρνακας το σκάφος Jennifer φορτωμένο με ανθρωπιστική βοήθεια, όπως δήλωσαν στο ΚΥΠΕ αρμόδιες πηγές.