Σώθηκε στο τέλος, αλλά δεν απέφυγε την γκέλα η Φέγενορντ

Με γκολ στις καθυστερήσεις η Φέγενορντ πήρε την ισοπαλία 2-2 από τη Σπάρτα Ρότερνταμ, ξεκινώντας με γκέλα στο φετινό πρωτάθλημα Ολλανδίας.

Με γκολ του Λάρσον στο 5ο λεπτό των καθυστερήσεων, η Φέγενορντ κατάφερε να σώσει τον βαθμό στην πρεμιέρα του φετινού πρωταθλήματος της Eredivisie, καθώς ήρθε ισόπαλη 2-2 με τη Σπάρτα. Η ομάδα του Ρότερνταμ βρέθηκε πολύ κοντά σε ένα μεγάλο διπλό, αλλά τελικά πήρε την ισοπαλία.

Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν στις αρχές του δευτέρου ημιχρόνου με γκολ του Ραϊχί στο 49ο λεπτό, για να ισοφαρίσουν οι γηπεδούχοι στο 66ο λεπτό με τέρμα του Μπεργκχούις. Η Σπάρτα πήρε και πάλι κεφάλι στο σκορ οκτώ λεπτά αργότερα με τον Φεντβάικ, για να σώσει την παρτίδα ο Λάρσον που ισοφάρισε για τη Φέγενορντ, γράφοντας το τελικό 2-2.

Νωρίτερα η Χέρενφεν διέλυσε εκτός έδρας την Χέρακλες με 4-0. Στο πρώτο μισάωρο του αγώνα οι φιλοξενούμενοι προηγούνταν ήδη με 3-0 με τα γκολ των Ντρέσεβιτς στο όγδοο λεπτό με απευθείας εκτέλεση φάουλ από τα 30 μέτρα, Μπρούιν στο 17ο και Φαν Μπέργκεν στο 28ο ύστερα από λάθος του αμυντικού των γηπεδούχων. Το τελικό σκορ διαμόρφωσε στις καθυστερήσεις ο Ετζούκε.