ΗΜΙΧΡΟΝΟ – Ο Ματ είναι σε φόρμα και η Ομόνοια… ελέγχει στο Παραλίμνι!

ΣΧΟΛΙΟ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ – Το γκολ του Ματ Ντάρμπισαιαρ στο 9ο λεπτό έδωσε το προβάδισμα στην Ομόνοια με 1-0 απέναντι στην ΕΝΠ, που θέλει αλλά δεν μπορεί να αντιδράσει. Ακυρώθηκε λανθασμένα γκολ του Τιάγκο στο 11΄.

Η Ομόνοια μπήκε φουριόζα στον αγωνιστικό χώρο του «Τάσος Μάρκου» και πολιόρκησε την ΕΝΠ από τα πρώτα λεπτά.

Στο 3ο και στο 5ο λεπτό απείλησε με Τιάγκο και Ορτέγα και στο 9′ άνοιξε το σκορ με κοντινή κεφαλιά του Ντάρμπισαιαρ έπειτα από εκτέλεση κόρνερ του Ζόρντι Γκόμεθ.

Δύο λεπτά μετά οι πράσινοι του Μπεργκ σκόραραν ξανά με Τιάγκο όμως ο βοηθός υπέδειξε τον Βραζιλιάνο σε θέση οφ-σάιντ με τον τηλεοπτικό φακό να μην τον δικαιώνει αφού ο Κυριάκου φάνηκε να τον καλύπτει.

Μετά το γκολ η Ομόνοια έδωσε χώρο στην ΕΝΠ, χωρίς όμως να απειληθεί σχεδόν σε κανένα σημείο. Κάποια μακρινά σουτ με Βαρέλα και ένα με Ρουσιά δεν ήταν σοβαρές απειλές για Φαμπιάνο ενώ το τριφύλλι σε κάθε του επιθετική προσπάθεια δημιουργούσε ρήγματα, κυρίως με τα συχνά ανεβάσματα Μαυρία και Λέζιακς.

Το 0-1 παρέμεινε μέχρι το τέλος του ημιχρόνου με την Ομόνοια να ελέγχει πλήρως τον αγώνα κόντρα στην ΕΝΠ και να εκμεταλλεύεται το καλό της ξεκίνημα.

Απόπειρα φόνου στην Ανθούπολη: Σύλληψη νέου υπόπτου στη Λάρνακα - Ισχυρή αστυνομική δύναμη στο σημείο - Δείτε φωτογραφία

Νέα σύλληψη σημειώθηκε σύμφωνα με πληροφορίες του ThemaOnline σήμερα το απόγευμα αναφορικά με την απόπειρα φόνου στην Ανθούπολη.