Μεγάλες ανατροπές και όλα τούμπα στην Α΄ Ανδρών! «Καθάρισαν» τα ντέρμπι Ομόνοια και Νέα Σαλαμίνα

Η 12η αγωνιστική πιστοποίησε ότι το φετινό πρωτάθλημα Ανδρών Α΄ Κατηγορίας, ίσως είναι το καλύτερο των τελευταίων ετών.

Την Παρασκευή 24 Ιανουαρίου, έγιναν τέσσερις αγώνες με φοβερό σασπένς που έφεραν πολλές ανατροπές. Η Ομόνοια μετά τη νίκη της επί του ΑΠΟΕΛ με 3-1 σετ στο «αιώνιο» αποσπάστηκε στην κορυφή με 29 βαθμούς τρεις πάνω από τον Green Air Παφιακό που έχασε στη Δερύνεια με 3-1 από την Αναγέννηση.

«Τριφυλλοφόροι» και «κυανόλευκοι» θα αναμετρηθούν σε ένα μεγάλο ντέρμπι την άλλη εβδομάδα στην Πάφο

Η N. Papas Group Νέα Σαλαμίνα ήταν «σούπερ» και πέρασε σαν «σίφουνας» από το Βαρωσιώτικο ντέρμπι, κερδίζοντας την Ανόρθωση με 3-1.

Οι «ερυθρόλευκοι» βλέπουν πλέον και πιο πάνω από την 4η θέση, ενώ η «Μεγάλη Κυρία» έχασε ευκαιρία να πιάσει τον Green Air Παφιακό στη 2η θέση.

Χαμένος της φοβερής αγωνιστικής ήταν το ΑΠΟΕΛ που έχασε από την Ομόνοια και έμεινε 6Ο τρεις βαθμούς πίσω από N.Papas Group Νέα Σαλαμίνα και Αναγέννηση Δερ. Η ομάδα της Δερύνειας με τη νίκη επί του Green Air Παφιακού ψάχνει τη μεγάλη διάκριση.

Στην ουρά έγινε το ντέρμπι ΑΕ Καραβά – Υπεραγορά Κόκκινος Ε.Ν.Π με την προσφυγική ομάδα να κερδίζει, να ανταποδίδει την ήττα στο Παραλίμνι και να ξεπερνά την αντίπαλό της βαθμολογικά. Όλα πλέον είναι ανοικτά στην υπόθεση υποβιβασμός.

«Πράσινη» ρεβάνς στο «αιώνιο»

TΑΣΣΟΣ ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΣ ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ ΟΜΟΝΟΙΑ – ΑΠΟΕΛ 3-1 (25-16, 24-26, 25-17, 25-15)

Την ρεβάνς της ήττας στον Α΄ γύρο, που ισούται με παραμονή στην κορυφή, πέτυχε η Ομόνοια την Παρασκευή 24 Ιανουαρίου 2020 στο «αιώνιο» ντέρμπι με το ΑΠΟΕΛ στη 12η αγωνιστική του πρωταθλήματος ΟΠΑΠ Α΄ Κατηγορίας Ανδρών στο Στάδιο «Τάσσος Παπαδόπουλος Ελευθερία».

Οι «πράσινοι» κέρδισαν με 3-1 σετ μετά από ένα ωραίο παιχνίδι 100’. Το ΑΠΟΕΛ μετά τον Green Air Παφιακό δέχθηκε δεύτερη σερί ήττα και έμεινε στο τέλος της «διαβολοβδομάδας» στην 6η θέση διατηρώντας ελπίδες τετράδας.

Η Ομόνοια πήρε διαφορά ασφαλείας στο πρώτο σετ την οποία διατήρησε μέχρι το τέλος του σετ (12-06, 19-13, 21-14) για να επιβληθεί σε 22’ με 25-16 και να προηγηθεί 1-0.

Εντελώς αντίθετα ήταν τα δεδομένα στο δεύτερο σετ. Η Ομόνοια ναι μεν ξέφυγε 06-03, αλλά το ΑΠΟΕΛ αντέδρασε και ισοφάρισε για να προσπεράσει 15-16 στα μέσα του σετ.

Το «αιώνιο» στο δεύτερο σετ ήταν αντάξιο των δυο ομάδων με την Ομόνοια να φέυγει… 22-20, αλλά το ΑΠΟΕΛ σχεδόν άμεσα να ισοφαρίζει 22-22.

Τελικά, το ΑΠΟΕΛ κατάφερε να ανατρέψει τα πάντα να κερδίσει 24-26 σε 29’ ισοφαρίζοντας το ντέρμπι σε 1-1.

Οι «πράσινοι» θύμισαν στο τρίτο σετ την σπόδοση του πρώτου. Προηγήθηκαν 12-07 δείχνοντας κυρίαρχοι όταν βρέθηκαν και στο +8 19-11. Η ομάδα του Σ. Σάββα πήρε αυτό που ήθελε με 25-17 σε 25’ ανακτώντας το προβάδισμα 2-1 σετ.

Στο τέταρτο σετ το ΑΠΟΕΛ βρέθηκε στο +1 03-04, αλλά η Ομόνοια βρήκε λύσεις και προηγήθηκε 11-06. Η Ομόνοια κυριάρχησε στο σετ και διατηρώντας τα κεκτημένα 20-12. Η Ομόνοια τέλειωσε το σετ και τον αγώνα με 25-15 σε 25’.

ΟΜΟΝΟΙΑ (Σ.ΣΑΒΒΑ): Reinaldo, Ελευθερίου, Ruiz, Alves, Πετρακκίδης Σ. , Προδρόμου – Λίμπερο: Πλατρίτης.

ΑΠΟΕΛ (Γ. ΛΑΪΟΣ): Juarez Gomes, Ευσταθίου, Γεωργίου, Kασαμπαλής, Αβερκίου, Velijkovic – Λίμπερο: Παντελή – Αλλαγές: Τοφή, Κυπριανού.

«Ερυθρόλευκη λάβα» στο Βαρωσιώτικο

«ΘΕΜΙΣΤΟΚΛΕΙΟ»: ΑΝΟΡΘΩΣΗ – N. Papas Group ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ 1-3 (21-25, 17-25, 25-13, 17-25)

Με «ερυθρόλευκη λάβα» έμοιαζε η N.Papas Group Νέα Σαλαμίνα στο Βαρωσιώτικο ντέρμπι. Η ομάδα του T. Gulibarti εντυπωσίασε μέσα στο «Θεμιστόκλειο» και έδειξε ικανή για περισσότερα πράγματα από την τετράδα. Η Ανόρθωση που υστέρησε έθεσε εν κινδύνω την 3η θέση, ενώ δεν μπόρεσε να κάνει το άλμα. Ταυτόχρονα, δέχθηκε τη 2η ήττα της στο «Θεμιστόκλειο». Ο αγώνας κράτησε 106’.

Το Βαρωσιώτικο ντέρμπι στο πρώτο σετ είχε ανατροπές αφού η Ανόρθωση προηγήθηκε 08-06 και 16-14, αλλά η N. Papas Group Νέα Σαλαμίνα το γύρισε και αφού ξέφυγε 17-21 κέρδισε με 21-25 σε 28’ «παγώνοντας» ακόμα περισσότερο το «Θεμιστόκλειο».

Η N. Papas Group Νέα Σαλαμίνα ξεκίνησε εντυπωσιακά στο δεύτερο σετ και βρέθηκε στο +5 05-10, 07-12 επιβάλλοντας τον ρυθμό της. Η Ανόρθωση ουδέποτε τα παράτησε, αντίθετα μείωσε σε 16-18 δείχνοντας σφιγμό. Ωστόσο, οι «ερυθρόλευκοι» έγραψαν σερί 01-07 και απέκτησαν γερό προβάδισμα νίκης με το 0-2 και το 17-25 σε 27’.

Η Ανόρθωση ήταν πραγματικά Ανόρθωση το τρίτο σετ. Οι παίκτες του Χριστοφιδέλη έκτισαν διαφορά ασφαλείας 08-03 και 18-10. Η «Μεγάλη Κυρία» ήταν άνετη και επικράτησε 25-13 σε 23’ μειώνοντας το σκορ σε 1-2 σετ.

Στο τέταρτο σετ η Ανόρθωση κατάφερε να προηγηθεί με μικρή διαφορά 07-05 και 08-06 αλλά η N. Papas Group Νέα Σαλαμίνα την έπιασε στο σκορ 10-10. Οι «ερυθρόλευκοι» προηγήθηκαν με +3 14-17 δείχνοντας κότσια μέσα στο «Θεμιστόκλειο».

Η Ανόρθωση πίεσε, αλλά η N.Papas Group Νέα Σαλαμίνα πήρε το σετ με 20-25 σε 28’ και τη σπουδαία νίκη με 3-1 σετ.

ΑΝΟΡΘΩΣΗ(Κ. ΧΡΙΣΤΟΦΙΔΕΛΗΣ): Romanutti, Σαββίδης, Strugarevic, Δημητρίου, Torres, Ηaapakoski – Λίμπερο: Χαραλαμπίδης. – Aλλαγές: Kοντός, Χριστοφόρου.

N. Papas Group ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ (T. GULIBERTI):Zηκάκης, Pineiro, Σιαπάνης, Brook, Α. Χρυσοστόμου, Guzman – Λίμπερο: Αντωνίου. – Αλλαγές: Καλαφάτης.

«Μπλόκο» στη Δερύνεια

ΚΛΕΙΣΤΟ ΔΕΡΥΝΕΙΑΣ: ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΔΕΡ. – Green Air ΠΑΦΙΑΚΟΣ 3-1 (26-24, 26-24, 11-25, 25-21)

Δικαίωμα στο όνειρο της τετράδας απέκτησε την Παρασκευή 24 Ιανουαρίου 2020 στη 12η αγωνιστική του πρωταθλήματος ΟΠΑΠ Α Κατηγορίας Ανδρών η Αναγέννηση Δερύνειας. Οι «πράσινοι» του Γιόβαν Μέλκα υπέταξαν στο Κλειστό της Δερύνειας του Green Air Παφιακού με 3-1 σετ.

Με τη νίκη οι Δερυνειώτες βρέθηκαν δυο πόντους πίσω από την 3η Ανόρθωση ενώ ξέφυγαν από το ΑΠΟΕΛ. Με την ήττα του ο Green Air Παφιακός που άρεσε κυρίως στο τρίτο σετ, ενώ έχασε δυο σετ στους έξτρα πόντους έμεινε τεις πόντους πίσω από την Ομόνοια.

Εξαιρετικό ήταν το πρώτο σετ στη Δερύνεια. Η Αναγέννηση έλεγχε το σετ και προσπέρασε 17-13. Ο Green Air Παφιακός όμως δεν είπε την τελευταία του λέξη. Με ανατροπή έφερε το 20-15 σε βάρος του στους έξτρα πόντους με την Αναγέννηση να κερδίζει 26-24 σε 31’ και να σώζει το σετ.

To δεύτερο σετ στη Δερύνεια έκοβε την ανάσα. Οι δυο ομάδες ήταν ισοδύναμες και από τη στιγμή που η Αναγέννηση δεν διατήρησε το υπέρ της 04-02 οι δυο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ ή ισόπαλες.

Το ίδιο μοτίβο συνεχίστηκε μέχρι τέλους με τον Green Air Παφιακό να προηγείται 21-22. Η Αναγέννηση ισοφάρισε 23-23 και όλα κρίθηκαν στους έξτρα πόντους με την Αναγέννηση να επικρατεί με πείσμα εκ νέου 26-24 σε 29’ και να γράφει το 2-0 σετ.

Μετά το 06-09 ο Green Air Παφιακός ανέβασε πολύ την απόδοσή του με στόχο να μείνει ζωντανός στον αγώνα. Χαρακτηριστικά, οι Παφίτες ξέφυγαν 09-15 για να επικρατήσουν σε ένα σετ που τους άνηκε ολοκληρωτικά με 11-25 σε 23’ και να μειώνουν σε 2-1 σετ.

Μετά από ένα διάλειμμα ενός σετ. το ντέρμπι συνεχίστηκε και στο τέταρτο. Οι δυο ομάδες δεν μπορούσαν να επιβληθούν με την ισοπαλία να κυριαρχεί. Η Αναγέννηση πήρε αυτό που ήθελε κερδίζοντας με 25-21 σε 28’ και τον αγώνα με μεγάλο τρίποντο 3-1 σε 121’.

ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΔΕΡ. (Γ. ΜΕΛΚΑ): Shvalev, Αποστόλου, Felahoglu, Kαραγιάννης, Τodorovic, Garchet – Λίμπερο: Παπαϊωάννου. – Αλλαγές: Σιόκουρος, Τόφια.

Green Air ΠΑΦΙΑΚΟΣ (Α. ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥ): Oικονομίδης, Verissimo, Παφίτης, Ανδρέου, Caetano, Μiranda – Λίμπερο: Παπαχριστοδούλου. – Αλλαγές: Σκορδής.

«Ένα σου ένα μου» στην ουρά

«ΣΠΥΡΟΣ ΚΥΠΡΙΑΝΟΥ»: AE KΑΡΑΒΑ – Υπεραγορά Κόκκινος Ε.Ν.Π 3-1 (25-20, 26-28, 25-21, 25-12)

Η Υπεραγορά Κόκκινος Ε.Ν.Π κέρδισε στο Παραλίμνι, αλλά στη Λεμεσό κέρδισε η ΑΕ Καραβά. Από μια νίκη μετρούν οι δυο ομάδες που θα παλέψουν για την παραμονή στην Α Κατηγορία. Η ΑΕ Καραβά εκμεταλλεύτηκε πλήρως την έδρα της την Παρασκευή 24 Ιανουαρίου 2020 επικράτησε με 3-1 του βασικότερού της αντιπάλου και ανταπέδωσε την ήττα που δέχθηκε στο Παραλίμνι. Πλέον η μάχη της ουράς απέκτησε άλλη αξία.

Η ΑΕ Καραβά σε ένα πραγματικό ντέρμπι στο πρώτο σετ κατάφερε να ξεφύγει στα τελικά στάδια στη μάχη των ουραγών 16-15 στα μέσα του αγώνα και αφού ξέφυγε 22-20 κέρδισε το σετ 25-20 σε 31΄και προηγήθηκε 1-0.

Η Υπεραγορά Κόκκινος Ε.Ν.Π προηγήθηκε 01-03 αλλά δεν μπόρεσε να ξεφύγει άλλο με αποτελεσμα η ΑΕ Καραβά να μείνει κοντά της και οι δυο ομάδες να έχουν εναλλασσόμενη υπεροχή. Οι δυο ομάδες ήταν ισόπαλες 10-10 όταν οι «βυσσινί» ξέφυγαν 11-13.

Η ομάδα του Ρουμελιώτη αύξησε στους τέσσερις πόντους 16-20 δείχνοντας πιο κοντά στην ισοφάριση έχοντας στη σύνθεσή της και τον Rojas. Ωστόσο, το δεύτερο σετ οδηγήθηκε στους έξτρα πόντους με την Υπεραγορά Κόκκινος Ε.Ν.Π να κερδίζει 26-28 σε 33’ ισοφαρίζοντας σε 1-1 σετ.

Η ΑΕ Καραβά άρχισε εντυπωσιακά το τρίτο σετ και προηγήθηκε 06-00. Ωστόσο, η ΑΕ Καρβά δεν είχε συνέχεια και η Υπεραγορά Κόκκινος Ε.Ν.Π μείωσε 08-07. Η ΑΕ Καραβά με τον Kaminski βρήκε ξανά σκορ ασφαλείας 16-12 για να κερδίσει με 25-21 σε 28’ άνκαι οι «βυσσινί» μείωσαν 19-18 και πήραν ξανά το προβάδισμα 2-1.

Στο τέταρτο σετ η προσφυγική ομάδα ήταν σε εκπληκτική κατάσταση και επικράτησε 25-12 σε 23’ γα να κλείσει τον αγώνα με 3-1 σετ σε 111’.

AE KΑΡΑΒΑ (MOLCHANOV): Π. Μιχαήλ, Rodolpho, Χριστοφή, Παναγιωτίδης, Ramma, Φιλοκράτους – Λίμπερο: Χατζηδσμιανού. –Αλλαγές: Κaminski.

Υπεραγορά Κόκκινος Ε.Ν.Π. (Ν. ΡΟΥΜΕΛΙΩΤΗΣ): Παπανδρέου, Stevovic, Milkov, Νascimento, Στέκας, Πέτρου – Λίμπερο: Ελευθερίου. – Aλλαγές: Rojas.

Η ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ (12Η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ)

Μετά την ολοκλήρωση της 12ης αγωνιστικής και τις ανακατατάξεις που προέκυψαν η βαθμολογία στο πρωτάθλημα ΟΠΑΠ Α Κατηγορίας Ανδρών διαμορφώθηκε ως εξής:

1. Oμόνοια (33-12) 29
2. Green Air Παφιακός (31-16) 26
3. Ανόρθωση (27-18) 23
4. N. Papas Group Νέα Σαλαμίνα (27-21) 21
5. Αναγέννηση Δερύνειας (27-22) 21
6. ΑΠΟΕΛ (22-23) 18
7. ΑΕ Καραβά (07-34) 03
8. Υπεραγορά Κόκκινος Ε.Ν.Π. (05-33) 03

Πηγή: new.volleyball.org.cy

Επιβεβαιώνει ο ΟΗΕ: Στην Κύπρο την Τρίτη η Ολγκίν - Βλέπει Χριστοδουλίδη και Τατάρ

«Η Προσωπική Απεσταλμένη του Γενικού Γραμματέα για την Κύπρο, Μαρία Άνχελα Ολγκίν, θα πραγματοποιήσει την τρίτη επίσκεψή της στην Κύπρο, στις 7 και θα παραμείνει έως τις 14 Μαΐου», δήλωσε ο εκπρόσωπος του ΓΓ του ΟΗΕ, Στεφάν Ντουζαρίκ κατά τη διάρκεια της ενημέρωσης Τύπου ξένων ανταποκριτών στην έδρα του διεθνούς οργανισμού, στη Νέα Υόρκη.