Ο εντυπωσιακός Korantina Homes Παφιακός έβαλε «μπουρλότο» στην κορυφή – Το προσφυγικό ντέρμπι στην Ολυμπιάδα

Η εντυπωσιακή πορεία του Korantina Homes Παφιακού το τελευταίο δίμηνο έβαλε μπουρλότο στην κορυφή του πρωταθλήματος ΟΠΑΠ Α Κατηγορίας Γυναικών.

Η ομάδα της Πάφου κερδίζοντας μέσα στην Τεχνική Σχολή Αυγόρου το UCLan Cyprus ΘΟΙ Αυγόρου μείωσε προσωρινά στον ένα πόντο τη διαφορά του από την πρωτοπόρο Ανόρθωση μετά τους αγώνες της Τρίτης 28 Ιανουαρίου 2020 για την 12η αγωνιστική. Η Ανόρθωση δεν τα κατάφερε στο προσφυγικό ντέρμπι του «Νεάπολη – Επιστροφή» αφού έχασε με 2-3 και κινδυνεύει να χάσει την πρωτιά στην κανονική διάρκεια. H Oλυμπιάδα με τη νίκη της δεν χάνει την τετράδα. Ο Property Gallery Απόλλων κέρδισε στη Λεμεσό την ΑΕΚ με 3-0. Η αγωνιστική ολοκληρώνεται την Τετάρτη 29 Ιανουαρίου 2020 όπου η Robo Markets AΕΛ που αναπτέρωσε τις ελπίδες της για να επιστρέψει στην πρωτιά, φιλοξενείται στο Αθλητικό Κέντρο Πανεπιστημίου στις 20:00 από την Ομόνοια.

Κέρδισε η Ολυμπιάδα το προσφυγικό ντέρμπι

«ΝΕΑΠΟΛΗ – ΕΠΙΣΤΡΟΦΗ»: ΟΛΥΜΠΙΑΔΑ  Ν. – ΑΝΟΡΘΩΣΗ 3-2 (14-25, 25-14, 25-20, 19-25, 15-11)

Στο προσφυγικό ντέρμπι Ολυμπιάδα – Ανόρθωση στο «Νεάπολη – Επιστροφή» στο πλαίσιο της 12ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος ΟΠΑΠ Α Κατηγορίας Γυναικών κέρδισε η Ολυμπιάδα με 3-2 μετά από ένα αγώνα με σασπένς, αλλά δεν χάρηκε κανείς. Η Ολυμπιάδα μπορεί να πήρε το δίποντο και να έχει ισχυρό προβάδισμα για την 4η θέση αλλά δυσκολεύει η υπόθεση της τρίτης θέσης τουλάχιστον. Η Ανόρθωση παρά τον πόντο δέχθηκε την δεύτερή της ήττα και εκκρεμούντος του ντέρμπι με την Robo Markets ΑΕΛ θέτει εν κινδύνω την πρωτιά στην κανονική διάρκεια.

Η Ανόρθωση άρχισε καλύτερα το ντέρμπι εξασφαλίζοντας διαφορά τριών πόντων 05-08. Η Ανόρθωση ήταν πολύ καλή και πήρε ντάμπλ – σκορ 06-12. Η «Μεγάλη Κυρία» διατηρούσε τα ηνία με το 09-16. Η ομάδα του Boscovic κυρίαρχη πήρε το πρώτο σετ 14-25 σε 22’ και προηγήθηκε 0-1 σετ.

Η Oλυμπιάδα έκανε πολύ δυνατό ξεκίνημα στο δεύτερο σετ και προηγήθηκε 04-00 με την Ανόρθωση όμως να αντιδρά μειώνοντας 05-03. Η ομάδα της Νεάπολης πατούσε καλύτερα από την ομάδα της Αμμοχώστου και ξέφυγε 11-06. Η ομάδα του Γιαπάνη συνέχισε να υπερέχει και πήρε διψήφια διαφορά 14-07 δυσκολεύοντας το έργο της ομάδας του Al. Βoscovic. Τα δεδομένα δεν άλλαξαν, η Ολυμπιάδα βρέθηκε στο +8 21-13. Βλέποντας ότι το σετ χάνεται ο κ. Boscovic έριξε στον αγώνα τις Ριαλά, Αγγελίδη αποσύροντας τις Σταυρινίδη, Bratunhina. H Oλυμπιάδα κέρδισε με 25-14 σε 24’ δίνοντας νέο ενδιαφέρον στο ντέρμπι αφού ισοφάρισε 1-1.

Η «Μεγάλη Κυρία» προηγήθηκε στο τρίτο σετ 0-2, αλλά σχεδόν άμεσα η Ολυμπιάδα ισοφάρισε 04-04, ενώ βρέθηκε μπροστά στο σκορ 09-07. H Aνόρθωση ισοφάρισε 09-09 για να αυξήσει στους τρεις η Ολυμπιάδα 13-10 σε ένα σετ πραγματικό ντέρμπι. Η Ολυμπιάδα αύξησε σε 15-10, αλλά η Ανόρθωση μείωσε σε 15-14 και όλα ήταν ανοικτά στο καλύτερο σετ του αγώνα. Η Ολυμπιάδα προηγήθηκε 19-17 για να αυξάνει τη διαφορά και να κερδίσει 25-20 σε 25’ ανατρέποντας το σκορ σε 2-1.

Η Ανόρθωση ήταν πολύ διαφορετική στο τέταρτο σετ. Θυμίζοντας τις πραγματικές δυνατότητές της προηγήθηκε 01-07.  Η Ολυμπιάδα προσπάθησε να αντιδράσει όμως η «Μεγάλη Κυρία» δεν την άφησε και την διατηρούσε σε απόσταση ασφαλείας. Η Ανόρθωση ξέφυγε με ντάμπλ – σκορ για να διαμορφώσει το 09-17 αποκτώντας και την απαραίτητη ψυχολογία σε ένα ντέρμπι ειδικών συνθηκών. Η διαφορά των εννέα πόντων 12-21 ήταν μάλλον μη αναστρέψιμη υπέρ της Ανορθώσεως που κέρδισε το σετ με 19-25, (αφού η Ολυμπιάδα στα τελικά στάδια του σετ επιχείρησε να μειώσει)  και ισοφάρισε το ντέρμπι σε 2-2.

Η Ολυμπιάδα θύμισε την εμφάνιση του δεύτερου σετ στο τάϊ – μπρέικ, αφού προηγήθηκε σε ένα σετ ψυχολογίας 05-01 αναγκάζοντας τον Boscovic να πάρει τάϊμ – άουτ. Η ομάδα του Γιαπάνη έδειχνε αποφασισμένη να πάρει το δίποντο και βρέθηκε μπροστά με έξι πόντους 08-02 στην αλλαγή τερέν. Η Ανόρθωση επιχείρησε να  μπει στο παιχνίδι μειώνοντας  σε 11 -08 με σερί 03-06 και τον κόουτς των Νεαπολιτισσών να ζητεί και να παίρνει τάϊμ – άουτ. Η «Μεγάλη Κυρία» μείωσε και άλλο σε 11-10 σε ένα πολύ κλειστό σετ. Η Ολυμπιάδα προηγήθηκε 14-11 και έγινε φαβορί για τη νίκη που πήρε με 15-11 σε 18’ κερδίζοντας με 3-2 σετ.

ΟΛΥΜΠΙΑΔΑ  Ν. (Γ.ΓΙΑΠΑΝΗΣ): Μανίταρου, Λεωνίδου, Hudima, Cudworth, Juric , Simanovski  – Λίμπερο 1: Σιακίδου – Παπακυριακού , Λίμπερο 2: Κούτα – Αλλαγές: Dobrasinovic

ANΟΡΘΩΣΗ (AL. BOSCOVIC):Χαραλάμπους, Βασιλείου, Caetano, Βratunhina, Taylor, Σταυρινίδου – Λίμπερο: Δαϋίδ – Αλλαγές: Ριαλά, Αγγελίδη.

Βλέπει ακόμα και πρωτιά

ΤΕΧΝ. ΣΧΟΛΗ ΑΥΓΟΡΟΥ: UCLan Cyprus ΘΟΙ ΑΥΓΟΡΟΥ – Korantina Homes ΠΑΦΙΑΚΟΣ 0-3 (05-25, 09-25, 18-25)

Επιβεβαιώνοντας τη φόρμα της η ομάδα του Korantina Homes Παφιακός «καθάρισε» στην Τεχνική Σχολή Αυγόρου το φιλότιμο UCLan Cyprus ΘΟΙ Αυγόρου με 0-3 σετ σε 64’ για τη 12η Αγωνιστική του πρωταθλήματος ΟΠΑΠ Α Κατηγορίας Γυναικών. Η ομάδα της Πάφου διατηρεί ελπίδες ακόμα και για την πρωτιά στην κανονική διάρκεια του πρωταθλήματος.  Το UCLan Cyprus ΘΟΙ Αυγόρου που έκανε πιο έντονη την παρουσία του στο τρίτο σετ αγωνίστηκε χωρίς την αρχηγό του Ελένη Μιχαήλ.

Χωρίς φρένα άρχισε ο Korantina Homes Παφιακός που προηγήθηκε 01-18 κάνοντας περίπατο στο πρώτο σετ. Η ομάδα της Πάφου σε 19 λεπτά πήρε το σετ με 20 πόντους διαφορά 05-25 και έκανε το 0-1.

Δεν διαφοροποιήθηκαν τα δεδομένα στο δεύτερο σετ με τον Korantina Homes Παφιακό να ξεφεύγει επικίνδυνα 02-14. Το UCLan Cyprus ΘΟΙ Αυγόρου δεν μπορούσε να παρακολουθήσει τον ρυθμό του Korantina Homes Παφιακό παρά τις προσπάθειες του προπονητή του μέσω των τάϊμ – άουτ. Το σκορ ανέβηκε στο 06-21 με τον κ. Κωνσταντινίδη να κάνει και αλλαγές. To δεύτερο σετ ολοκληρώθηκε σε 20’ 09-25 για την ομάδα της Πάφου που αύξησε σε 0-2 σετ.

Οι παίκτριες του Κωνσταντινίδη ήταν σοβαρές και στο τρίτο σετ με συνέπεια να προηγηθούν 04-10. Η ομάδα του Αυγόρου εμφανίστηκε κάπως βελτιωμένη και μείωσε σε  11-14. Ο Korantina Homes Παφακός που συνέχισε με την Tilley αντί της De Souza στην εξάδα δεν μπορούσε να πάρει τη διαφορά που ήθελε 13-16. Ωστόσο, ένα μικρό σερί για την ομάδα του Κωνσταντινίδη που απέσυρε και την Ιορδάνους είχε ως συνέπεια το σκορ να διαμορφωθεί στο 15-22 ξεκαθαρίζοντας την υπόθεση νίκη, την οποία  πήρε με 18-25 σε 25’.

UCLan Cyprus ΘΟΙ ΑΥΓΟΡΟΥ (ΠΕΡΟΠΟΥΛΟΣ): Ζυμαράκη, Ευσταθίου, Λουκά, Jocic,Χρίστου, Όθωνος – Λίμπερο: Παπαδοπούλου. – Αλλαγές: Κάρυου.

Korantina Homes ΠΑΦΙΑΚΟΣ(ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΙΔΗΣ): Da Silva, Θεοτή, De Souza, Κωνσταντίνου, Ιορδάνου, Batista –Λίμπερο: Στεφάνου. – Αλλαγές: Χριστοδούλου, Tilley, Σκαρβέλλη.

Νίκη στο παραδοσιακό ντέρμπι

«ΑΠΟΛΛΩΝ ΑΡΕΝΑ»: Property Gallery ΑΠΟΛΛΩΝ – AEK 3-0 (25-12,, 25-12,25-18)

Ο Property Gallery Απόλλων κέρδισε την ΑΕΚ στο παραδοσιακό ντέρμπι της 12ης αγωνιστικής. Στο «Απόλλων Αρένα» οι «γαλάζιες» επικράτησαν  μετά από πολύ καλή εμφάνιση με 3-0 και ανέβηκαν στους 17 βαθμούς. Η ΑΕΚ που έδωσε την ευκαιρία και σε νεαρές προσπάθησε, αλλά δεν πήρε κέρδος. Ο αγώνας είχε διάρκεια 63’.

Ιδανικό ξεκίνημα για τον Property Gallery Απόλλων που προηγήθηκε 06-02 με την ΑΕΚ μετά το τάϊμ – άουτ του κ. Χρ. Αμύρωτου να μειώνει στο -3 08-05. Οι «γαλάζιες» ήταν ουσιαστικές και αύξησαν σε 17-11 για να κερδίσουν σε 21’ 25-12 με τον κ. Αμύρωτο να προσφέρει χρόνο συμμετοχής στις φερέλπιδες Ιακώβου και Τσολακκίδου.

Μετά το αρχικό 03-03, ο Property Gallery Απόλλων ξέφυγε στο σκορ και έφτιαξε διαφορά ντάμπλ – σκορ 12-06. Oι παίκτριες του Letsiev συνέχισαν να υπερέχουν και αύξησαν σε 19-11 και 21-12 για να πάρουν άλλους τέσσερεις πόντους και σε 20’ να κερδίσουν 25-12 ανεβάζοντας το δείκτη του σκορ στο 2-0 σετ.

Η ΑΕΚ ήταν διαφορετική στην έναρξη του τρίτου σετ και προηγήθηκε 07-08. Σχεδόν αμέσως ο Property Gallery Απόλλων κατάφερε να αντιδράσει και να προηγηθεί 11-08 με σερί 04-00. Η ομάδα της Λεμεσού κατάφερε να κυριαρχήσει κερδίζοντας 25-18 σε 23’  εξασφαλίζοντας τη νίκη με 3-0 σετ.

Property Gallery ΑΠΟΛΛΩΝ(D. LETSIEV): Πέτρου Ε. Ripnaya, Shaiduliina, Λάμπρου, Πέτρου Εφ. Saini – Λίμπερο: Ζακχαίου. – Λίμπερο 1: Ζακχαίου, Λίμπερο 2: Χριστοφόρου.

AEK(ΧΡ. ΑΜΥΡΩΤΟΣ): Δημητρίου, Scott, Χαραλάμπους, Slankamerac, Ιωάννου,Στυλιανού – Λίμπερο: Μοσφιλιώτη. – Αλλαγές: Ιακώβου, Τσολακκίδου, Α. Ιωάννου.

Η ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ

Η βαθμολογία μετά τους αγώνες της Τρίτης 28 Ιανουαρίου 2020 για την 12η αγωνιστική του πρωταθλήματος ΟΠΑΠ Α Κατηγορίας Γυναικών και ενώ υπολείπεται ο αγώνας της Τετάρτης 29 Ιανουαρίου 2020  στις 20:00 Ομόνοια – Robo Markets ΑΕΛ στο Αθλητικό Κέντρο Πανεπιστημίου διαμορφώθηκε ως εξής:

1. Ανόρθωση (33-09) 30
  2. Korantina Homes Παφιακός (29-12) 28
  3. Robo Markets ΑΕΛ (11 Αγ. 29-09) 27
  4. Ολυμπιάδα Ν. (29-18) 23
  5. Property Gallery Απόλλων (21-21) 17
  6. ΑΕΚ (12-29) 09
  7. UCLan Cyprus ΘΟΙ Αυγόρου (07-34) 05
  8. Ομόνοια (11 Αγ. 04-32) 02