Το 4ο εισιτήριο για τα ημιτελικά κρίνεται στην… ΠΑΡΑΤΑΣΗ – Η εικόνα του 90λεπτου

Στην ημίωρη παράταση θα κριθεί το τέταρτο εισιτήριο της ημιτελικής φάσης του κυπέλλου Κύπρου.

Ο Εθνικός Άχνας παίζοντας με την… πλάτη στον τοίχο, μετά το 2-0 που έχασε στο πρώτο παιχνίδι της προημιτελικής φάσης από τον Απόλλωνα στο Τσίρειο Στάδιο, κατάφερε και έφερε το σκορ στα ίσα, με τα γκολ του Ιωάννου στο 22ο λεπτό και Μιγκελίτο στο 71ο λεπτό.

Α΄ ΗΜΙΧΡΟΝΟ

Το πρώτο 20λεπτο του αγώνα στο Δασάκι πέρασε χωρίς κάτι αξιόλογο…

Η πρώτη ευκαιρία του αγώνα ήταν και γκολ, αυτό για τον Εθνικό Άχνας.  Στο 22ο λεπτό ο Κουντόπιακ έκανε τη σέντρα και ο Ιωάννου με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίκτυα του Δημητρίου, με τον Εθνικό να παίρνει προβάδισμα 1-0 και να δίνει ενδιαφέρον στο παιχνίδι και στην υπόθεση πρόκριση.

Το γκολ αυτό βοήθησε να… ανοίξει το παιχνίδι, με τον Εθνικό να ψάχνει το δεύτερο γκολ, που θα έφερνε την υπόθεση πρόκριση στα ίσα με το σκορ του πρώτου αγώνα.  Έφτιαξε κάποιες ευκαιρίες, αλλά δεν ευστόχησε.

Από την άλλη, ο Απόλλωνας έψαχνε διαδρόμους για να απειλήσει την εστία του Στρατηλάτη.

Το 1-0 οδήγησε τις δύο ομάδες στην ανάπαυλα του ημιχρόνου.

Β΄ ΗΜΙΧΡΟΝΟ

Με δύο αλλαγές ξεκίνησε ο Απόλλωνας το β΄ ημίχρονο, με τον Σωφρόνη Αυγουστή να θέλει να βάλει φρεσκάδα και να κάνει πιο επικίνδυνη την ομάδα του.

Παρά τις ευκαιρίες που δημιουργήθηκαν από τους κυανόλευκους της Λεμεσού, ο Εθνικός ήταν αυτός που κατάφερε να σκοράρει, με τον Μιγκελίτο στο 71ο λεπτό, να κάνει το 2-0, με το σκορ να μένει μέχρι το τελευταίο σφύριγμα του Τιμόθεου Χριστοφή και να οδηγείται το εισιτήριο πρόκριση στην παράταση.

Δύναμη και πάθος είναι χαρακτηριστικά που εμφανίστηκαν στο β΄ ημίχρονο, με τον Τιμόθεο Χριστοφή να βγάζει την κίτρινη κάρτα αρκετές φορές από το τσεπάκι του, ενώ ο Κύπριος ρεφ έδειξε και κόκκινη κάρτα στον προπονητή τερματοφυλάκων του Εθνικού Άχνας.

Αναμένεται με ενδιαφέρον η εξέλιξη της ημίωρης παράτασης…

Πατήστε εδώ για τη ζωντανή ενημέρωση του αγώνα.

Συναγερμός στις Αρχές: Έβαλαν φωτιά σε δημοτικό σχολείο και προκάλεσαν ζημιές σε εξωτερικούς χώρους

Βεγγαλικά σε περίπτερα: Ποια δικαιούνται να διατίθενται - Μπορούν να πωλούνται σε ανήλικους;

«Ω γλυκύ μου… κρέας»: Έρχεται νέα αύξηση στο χοιρινό – Στα ύψη το αρνί - Τρέχουν να προλάβουν την αργία της Πρωτομαγιάς οι καταναλωτές

Survivor 2024: Το... πολεμικό κλίμα και ο δεύτερος μονομάχος - Δείτε βίντεο

ΔΗΣΥ: Νούμερο ένα προτεραιότητα η συσπείρωση του κόμματος - Έκλεισε το κεφάλαιο για τις διαγραφές

Ελένη Φουρέιρα: Καίει καρδιές με το σέξι βίντεο στο Instagram

ΠτΔ για λιμάνι Λάρνακας: «Το Κράτος δεν μπορεί να εκβιάζεται από τον οποιοδήποτε»

Επίσκεψη στο το φυλάκιο «Κομμόροτσος» στους Αγίους Τριμιθιάς, με σκοπό να δώσει τις ευχές του στους στρατιώτες ενόψει των εορτών του Πάσχα, πραγματοποίησε ο Πρόεδρος της Δημοκρατίας, Νίκος Χριστοδουλίδης.