Το πρώτο 0-0 για τη νέα σεζόν στη Bundesliga καταγράφηκε στο Βόλφσμπουργκ, με την τοπική ομάδα να μην μπορεί να σκοράρει απέναντι στη Μπάγερ Λεβερκούζεν, που επίσης δημιούργησε λίγες φάσεις για γκολ!

Βόλφσμπουργκ και Μπάγερ Λεβερκούζεν έμειναν στο 0-0 μετά από μια μάλλον ισορροπημένη αναμέτρηση στην «Φόλκσβαγκεν Αρένα» στο τελευταίο χρονικά ματς της 1ης αγωνιστικής της Bundesliga.

Αποτέλεσμα που κρίνεται, εν πολλοίς, δίκαιο, με τις δύο ομάδες να αδυνατούν να δημιουργήσουν πολλές φάσεις μπροστά στις δύο εστίες και ως εκ τούτου να σκοράρουν, καταγράφοντας έτσι την πρώτη «λευκή ισοπαλία» για τη νέα σεζόν!

Οι «λύκοι» θα μπορούσαν να προηγηθούν στο 32’, με την απευθείας εκτέλεση κόρνερ του Άρνολντ να σταματάει στην εξωτερική πλευρά του δοκαριού του Χραντέτσκι, ενώ δέκα λεπτά μετά ο Βέγκχορστ έχασε την ευκαιρία να σκοράρει, αν και πιθανώς ήταν οφσάιντ στην αρχή της φάσης.

Η Βόλφσμπουργκ σκόραρε στην επανάληψη με τον Μεχμέντι, στο 57ο λεπτό, αλλά το τέρμα δεν μέτρησε αφού ο ίδιος ήταν οφσάιντ στο ξεκίνημα, ενώ οι «ασπιρίνες» απάντησαν με τον Ντιαμπί να μην μπορεί να νικήσει τον Κάστεελς στο 64’ και τον Σικ που έκανε ντεμπούτο με τη φανέλα της Λεβερκούζεν επίσης να αστοχεί, με κεφαλιά επτά λεπτά πριν τη λήξη…

Με φόρα από πέρυσι η Λειψία

Έχοντας τον απόλυτο έλεγχο, η Λειψία νίκησε 3-1 τη Μάιντς στη «Red Bull Arena» στην πρεμιέρα της Bundesliga και πήρε τους πρώτους της βαθμούς για τη φετινή σεζόν.

Η Λειψία νίκησε άνετα 3-1 εντός έδρας τη Μάιντς στην πρεμιέρα της φετινής Bundesliga και έδειξε ικανή να πρωταγωνιστήσει και φέτος και στο γερμανικό πρωτάθλημα και στο Τσάμπιονς Λιγκ, όπου πέρυσι έφτασε μέχρι τα ημιτελικά της διοργάνωσης.

Οι γηπεδούχοι κυριάρχησαν στο πρώτο ημίχρονο και έφτασαν στο 2-0 με το πέναλτι του Φόρσμπεργκ και το γκολ του Πόουλσεν.

Στην επανάληψη, οι «ταύροι» έφτασαν νωρίς στο 3-1 με τον Χαϊντάρα και χαλάρωσαν στη συνέχεια.