Πήρε το «θρίλερ» η Νέα Σαλαμίνα – Ουσιαστική η Ανόρθωση (ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ)

Στο άδειο λόγω των περιοριστικών μέτρων λόγω κορωνοϊού «Σπύρος Κυπριανού» στη Λεμεσό, έγινε το πιο εντυπωσιακό παιχνίδι της πρεμιέρας η «NPapas Group» Nέα Σαλαμίνα κέρδισε την Ολυμπιάς Φρενάρους με 3-2 σετ.

Οι δυο ομάδες έδειξαν ότι ακόμα θέλουν χρόνο αλλά και ότι τη φετινή δύσκολη χρονιά, οι ομάδες μπορούν να προσφέρουν θέαμα. Οι «ερυθρόλευκοι» έχουν πολλές αλλαγές στο ρόστερ και νέο προπονητή. Οι νεοφώτιστοι έδειξαν ικανοί να παλέψουν κάθε αγώνα με στόχο την παραμονή.

Η «NPapas Group» Nέα Σαλαμίνα κατάφερε στο πρώτο σετ να προηγηθεί 13-08 με την Ολυμπιάς να ακολουθεί σταθερά. Η ομάδα του Κ. Αδάμου ξέφυγε και άλλο 23-11 για να κερδίσει το σετ σε 23’ 25-12 ανοίγοντας το σκορ.

Η Ολυμπιάς ξάφνιασε τη «N.Papas Group» Nέα Σαλαμίνα και προηγήθηκε 03-07 στο δεύτερο σετ. Οι «ερυθρόλευκοι» δεν άφησαν να τους ξεφύγει το σετ και γύρισαν τα δεδομένα 10-09. Τόσο οι «ερυθρόλευκοι» όσο και οι «μαυροκόκκινοι» έδειχναν να θέλουν το σετ που ήταν ισοδύναμο 13-13. Οι παίκτες του Κυριάκου Αδάμου πήραν «αέρα» τριών πόντων 18-15 με τον κόουτς της ομάδας του Φρενάρους Π. Κωνσταντίνου να καλεί σε τάϊμ – άουτ. Οι «ερυθρόλευκοι» σε 28’ κέρδισαν 25-22 και προηγήθηκαν 2-0 σετ.

Σε πλήρη ισορροπία ήταν το τρίτο σετ 05-05, αλλά την Ολυμπιάς να αντέχει και να προηγείται 08-09 και παρά την πίεση των «ερυθρολεύκων» συνέχισε να προηγείται 11-13 και 12-17 δείχνοντας αποφασιστικότητα για το σετ. Η ομάδα του Φρενάρους διατηρούσε το προβάδισμα 14-18 και 20-23 για να κερδίσει σε 30’ 20-25 και να μπει στον αγώνα μειώνοντας σε 1-2 σετ.

Πολύ ενδιαφέρον έδειχνε να ήταν και το τέταρτο σετ με τις δυο ομάδες να βρίσκονται κοντά στο σκορ 04-03.  Το παιχνίδι συνέχισε να είναι ντέρμπι με την Ολυμπιάς να καταφέρνει να εξασφαλίζει προβάδισμα τριών πόντων σε κρίσιμο σημείο 15-18 με την «N.Papas Group» Nέα Σαλαμίνα να μειώνει στον πόντο. Οι παίκτες του Π. Κωνσταντίνου άντεξαν κερδίζοντας με 22-25 σε 32’ ισοφαρίζοντας μέσα στο άδειο «Σπύρος Κυπριανού».

Στο τάϊ – μπρέϊκ η «NPapas Group» Nέα Σαλαμίνα κατάφερε να διατηρήσει το πάνω χέρι και προηγείτο σταθερά κερδίζοντας 15-11 σε 19’ και τον συναρπαστικό αγώνα με 3-2 σετ.

N.Papas Group ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ(Κ. ΑΔΑΜΟΥ):NomisthuRamma, Γ. Χρυσοστόμου, Α. Χρυσοστόμου, Χατζηβασίλης, Νικολάου – Λίμπερο1: Ιωάννου, Λίμπερο 2: Βαρνάβα. – Αλλαγές: Παναγιωτίδης, Καλαφάτης, Lukovic.

OΛΥΜΠΙΑΣ ΦΡΕΝΑΡΟΥΣ(Π. ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥ): Σαράντης, Allen, Αδάμου, Πέτρου, Payan, Παπέττας – Λίμπερο: Πρωτοπαπάς. – Αλλαγές: Ξενοφώντος, Βασιλείου, Χαραλάμπους.

«ΣΠΥΡΟΣ ΚΥΠΡΙΑΝΟΥ»: N.Papas Group ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ – ΟΛΥΜΠΙΑΣ ΦΡΕΝΑΡΟΥΣ 3-2 (25-12, 25-22, 20-25, 22-25, 15-11)

Κέρδισε η Αναγέννηση – Έστειλε μηνύματα η ΑΕ Καραβά

KΛΕΙΣΤΗ ΑΙΘΟΥΣΑ ΔΕΡΥΝΕΙΑΣ: ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΔΕΡΥΝΕΙΑΣ – ΑΕ ΚΑΡΑΒΑ 3-1 (25-12,25-16,21-25, 26-24)

Σε ένα πολύ ωραίο αγώνα, Αναγέννηση Δερύνειας και ΑΕ Καραβά άφησαν υποσχέσεις στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος ΟΠΑΠ  Α Κατηγορίας Ανδρών.

Η Αναγέννηση εκμεταλλεύτηκε την έδρα της κερδίζοντας την προσφυγική ομάδα με 3-1 σετ σε 103’ και πήρε τους τρεις βαθμούς. Η ΑΕ Καραβά που πήγε στη Δερύνεια με απουσίες έδειξε πολύ καλά στοιχεία μετά το δεύτερο σετ και διεκδίκησε το κέρδος.

Η Αναγέννηση ήταν κυρίαρχη στο πρώτο σετ απέναντι στην ελλιπή ΑΕ Καραβά και αφού προηγήθηκε 20-08 και 23-11, κέρδισε σε 23’ 25-12 και έγινε το 1-0 σετ.

Οι «πράσινοι» συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό και στο δεύτερο σετ και προηγήθηκαν με νταμπλ – σκορ 08-04 για να αυξήσουν σε 11-05. Η ομάδα του Μέλκα ήταν αρκετά καλή και δημιούργησε διαφορά ασφαλείας 14-07 και διαμόρφωσε το 21-11 για να ολοκληρώσει το σετ σε 22’ κερδίζοντας με 25-16 κάνοντας το 2-0.

Στο  τρίτο σετ η ΑΕ Καραβά μπήκε καλά και προηγήθηκε 06-10 απέναντι στην Αναγέννηση που έμεινε.. στο 2-0. Οι «πράσινοι» κατάφεραν να μειώσουν στο -2 10-12, αλλά η προσφυγική ομάδα είχαν σταθερά το προβάδισμα 10-14. Η ομάδα του Χατζηδαμιανού που δεν είχε να χάσει τίποτα πήρε διαφορά έξι πόντων 13-19 σε ένα καθοριστικό σημείο. Η ομάδα του Χατζηδαμιανού διατηρούσε το προβάδισμα 18-22 για να κερδίσει 21-25 σε 26’ μειώνοντας σε 1-2 σετ.

Οι δυο ομάδες συμβάδιζαν στο τρίτο σετ 06-06 με την ΑΕ Καραβά να βρίσκει τρόπο και να προηγείται 07-09. Η ομάδα του Καραβά έβρισκε λύσεις και είχε το προβάδισμα 10-13. Η Αναγέννηση σε ένα ισοζυγισμένο αγώνα με την ΑΕ Καραβά να έχει το πάνω χέρι κατάφερε να κερδίζει 26-24 σε 31’ και τον αγώνα με 3-1 σετ.

ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΔΕΡΥΝΕΙΑΣ (ΜΕΛΚΑ): Costa, Τόφια, Κούρμουζος,Καραγιάννης, Αποστόλου, Antonic – Λίμπερο: Παπαϊωάννου – Αλλαγές: Τζωρτζής, Βερέης.

Ουσιαστική η Ανόρθωση «μπήκε με το δεξί»

«ΘΕΜΙΣΤΟΚΛΕΙΟ»: ΑΝΟΡΘΩΣΗ –Ε.Ν.Π 3-0 (25-15,25-20, 25-17)

Παίζοντας κυνηγώντας την ουσία και με όπλο την ποιότητά της η Ανόρθωση επικράτησε της φιλόδοξης φέτος Ε.Ν.Π. με 3-0 σετ και εξασφάλισε το πρώτο τρίποντο στο πρωτάθλημα. Η  «Μεγάλη Κυρία» εξασφάλιζε διαφορές και στα τρία σετ παίρνοντας τη νίκη. Οι «βυσσινί» δεν κατάφεραν να ακολουθήσουν χάνοντας ένα αγώνα στο «Θεμιστόκλειο» με 3-0. Ο αγώνας είχε διάρκεια 92’

Η Ανόρθωση μπήκε πολύ δυνατά στο πρώτο σετ και ξέφυγε από τα πρώτα στάδια 08-01 για να αξήσει στους 10 15-05 απέναντι στην Ένωση που αιφνιδιάστηκε. Η Ανόρθωση διατηρούσε τα ηνία  αύξησε σε 21-09 και τελικά πήρε το σετ με 25 – 15 σε 30’ και προηγήθηκε με 1-0 εύκολα.

Στο δεύτερο σετ η Ε.Ν.Π. έδειξε πολύ καλύτερο πρόσωπο στα αρχικά στάδια και πήρε ένα ελαφρύ προβάδισμα 03-04. Οι δυο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ 07-07. Η Ανόρθωση κατάφερε να πάρει τα ηνία και προηγήθηκε 16-13 με τον κόουτς της Ε.Ν.Π. Ν. Ρουμελιώτη να καλεί σε τάϊμ – άουτ. Σταδιακά, οι παίκτες του Κ. Χρστοφιδέλη ανέβηκαν και πήραν προβάδισμα έξι πόντων 20-14  με τους «βυσσινί» να μειώνουν 21-17 με το στάτους να διατηρείται στα ίδια επίπεδα και στη συνέχεια με τη «Μεγάλη Κυρία» να επιβάλλεται 25-20 σε 32’ και να προηγείται 2-0 σετ.

Η Ανόρθωση στο τρίτο σετ προηγήθηκε με 04-00 και πήρε ψυχολογία. Σταδιακά, η ομάδα της Ένωσης επανήλθε μειώνοντας σε 07-04, αλλά οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι και ξέφυγαν 11-05 και 18-07.Με το σκορ στο 23-14 η Ανόρθωση έβαλε βάσεις νίκης για να κερδίσει 25-17 σε 30’ και τον αγώνα με 3-0 σετ.

ΑΝΟΡΘΩΣΗ(KXΡΙΣΤΟΦΙΔΕΛΗΣ):Xριστοφή, Torres, Σαββίδης Α. PereiraKnezevic, Στρουγκάρρβιτς – Λίμπερο: Χαραλαμπίδης – Αλλαγές: Χριστοφόρου, Κοντός

E.N.Π.(Ν. ΡΟΥΜΕΛΙΩΤΗΣ): Γεωργίου, Cutinhio,Xρυσοστόμου, StevovicDos Santos, Στέκας – Λίμπερο: Ελευθερίου.