Ο φοβερός Πέτρου άναψε… «ΚΟΚΚΙΝΟ» στο ΓΣΠ!

Το… βαρύ rotation του Μπεργκ με δέκα αλλαγές δεν δούλεψε στο φουλ κόντρα στην ΕΝΠ και οι βυσσινί έφυγαν με το 0-0 από το ΓΣΠ. Εξαιρετικός ο πορτιέρο της ΕΝΠ, Πέτρου που έπιασε και την εκτέλεση πέναλτι του Ζόρντι Γκόμεθ στο 83′!

Η εικόνα του αγώνα

Με διάθεση να πιέσει και να ανοίξει το σκορ νωρίς μπήκε στον αγωνιστικό χώρο όμως ο Πέτρου δεν της το επέτρεψε. Πρώτα ο Λοΐζου έκανε το πλασέ από καλή θέση στο 5′ και μετά στο 8′ ο Κίκο είχε μια καλή εκτέλεση φάουλ όμως ο πορτιέρο της ΕΝΠ ήταν σε ετοιμότητα.

Στη συνέχεια η ΕΝΠ κατάφερε να αντιδράσει και μετά το ημίωρο έφτιαξε την πρώτη καλή της ευκαιρία με το συρτό σουτ του Μπελόνε όμως ο Φαμπιάνο έδιωξε με δυσκολία.

Στο Β’ ημίχρονο και πάλι η Ομόνοια άρχισε με… ευκαιρία με τον Κίκο από καλή θέση να κάνει την προβολή όμως ο Πέτρου και πάλι έκανε σωτήρια απόκρουση.

Μετά το 60′ η Ομόνοια ανέλαβε πλήρως τον έλεγχο του αγώνα, έκλεισε την ΕΝΠ στα καρέ της όμως η αμυντική λειτουργία των βυσσινί δεν τους επέτρεπε να δημιουργήσουν επικίνδυνες φάσεις στα καρέ του Πέτρου.

Η ΕΝΠ προσπάθησε να απειλήσει με τα σουτ του Ουντότζι όμως δεν ανησύχησε ιδιαίτερα τον Φαμπιάνο.

Στο 82ο λεπτό ο Φώτης Παπουλής κέρδισε το πέναλτι από τον Πέτρου όμως ο Κύπριος πορτιέρο της ΕΝΠ έγινε ο ήρωας για τους βυσσινί αποκρούοντας την εκτέλεση του Ζόρντι Γκόμεθ!

Στο 89′ ο Πέτρου έκανε ακόμη μια μεγάλη απόκρουση σε κεφαλιά του Παναγιώτου και κάπως έτσι η ΕΝΠ απέδρασε με το 0-0 από το ΓΣΠ χάρη στον 23χρονο πορτιέρο της!

Ομόνοια(Μπεργκ): Φαμπιάνο, Σεχού, Κίκο, Σενέ (59΄ Τζιωνής), Παναγιώτου, Κούσουλος, Μαυρίας, Τιάγκο (75΄ Γκόμεθ), Λοΐζου (59΄ Παπουλής), Κακουλής, Ασάντε

ΕΝΠ (Φερέρ): Πέτρου, Λουσέρο (90+3), Μπελόνε, Θεοδώρου, Ουντότζι (85΄ Φαν Άνχολντ), Μπαρμπόσα, Μαϊσουράντζε, Κυριάκου, Μπάλαζιτς, Φελίπε, Μπαλοτέλι (74΄Μαρκόσκι)

Το φιλμ του αγώνα:

ΤΕΛΟΣ ΑΓΩΝΑ

4 λεπτά οι καθυστερήσεις

90′ Στο έδαφος ο τερματοφύλακας της ΕΝΠ, Πέτρου. Μικρή διακοπή να του παρασχεθούν οι πρώτες βοήθειες

89′ Κεφαλιά του Παναγιώτου από την μικρή περιοχή, ακόμη μια μεγάλη απόκρουση του Πέτρου!

85′ Αλλαγή ΕΝΠ. Έξω ο Ουντότζι, μέσα ο Φαν Άνχολτ

84′ Πλασέ του Παπουλή, η μπάλα κοντράρει και ο Πέτρου κάνει ακόμη μια απόκρουση

83′ Μεγάλη απόκρουση του Πέτρου στην εκτέλεση πέναλτι του Ζόρντι Γκόμεθ!

82′ Πέναλτι για την Ομόνοια!

80′ Επικίνδυνη μπαλιά του Κίκο, ο Πέτρου απομακρύνει με γροθιές

75′ Ολοκληρώνει τις αλλαγές του ο Μπεργκ. Μέσα ο Ζόρντι Γκόμεθ, έξω ο Τιάγκο

74′ Αλλαγή για την ΕΝΠ. Έξω ο Μπαλοτέλι, μέσα ο Μαρκόσκι

72′ Απειλεί η ΕΝΠ με το δυνατό σουτ του Ουντότζι να φεύγει λίγο έξω

69′ Κρατάει συνεχώς μπάλα η Ομόνοια όμως η ΕΝΠ αμύνεται σωστά και σθεναρά μέχρι στιγμής

65′ Μακρινό σουτ του Κούσουλου, η μπάλα δεν πάει ψηλά άουτ

61′ Κίτρινη στον Φερέρ

59′ Δύο αλλαγές ο Μπεργκ. Έξω οι Σενέ και Λοΐζου, μέσα οι Παπουλής και Τζιωνής

57′ Λάθος διώξιμο του Φαμπιάνο, το σουτ του Ουντότζι όμως δεν τον απειλεί

55′ Σουτ του Μπαλοτέλι, αδύναμο και πάει έξω

51′ Μπαλιά στην πλάτη της άμυνας από τον Κούσουλο, ο Κίκο έκανε την προβολή με τον Πέτρου να διώχνει με δυσκολία σε κόρνερ

49′ Εντυπωσιακή ενέργεια του Σενέ από αριστερά, ο Μπάλαζιτς απομάκρυνε την μπαλιά του Σενεγαλέζου

ΕΝΑΡΞΗ Β’ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ

ΤΕΛΟΣ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ

45+1′ Μια κεφαλιά του Ουντότζι, πολύ άστοχη

Ένα λεπτό η καθυστέρηση

41′ Κίτρινη κάρτα στον Μαυρία

37′ Απειλεί η ΕΝΠ με το δυνατό σουτ του Μπελόνε στη γωνία, ο Φαμπιάνο διώχνει με δυσκολία

29′ Ωραία ενέργεια του Μαυρία από δεξιά, όμως η μπαλιά του στην καρδιά της αντίπαλης άμυνας δεν βρήκε συμπαίκτη του

26′ Σουτ του Φελίπε, η μπάλα κάπου κοντράρει και δεν ανησυχεί ο Φαμπιάνο που μαζεύει εύκολα

18′ Πρώτο σουτ για την ΕΝΠ. Ο Ουντότζι από πλάγια έκανε το σουτ όμως ήταν άστοχο

15′ Ελέγχει το παιχνίδι στο πρώτο τέταρτο η Ομόνοια, η ΕΝΠ σε παθητικό κυρίως ρόλο αμύνεται συνεχώς

8′ Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Κίκο, ο Πέτρου εκτινάχθηκε στο παραθυράκι και έδιωξε σε κόρνερ

5′ Πρώτη μεγάλη ευκαιρία για την Ομόνοια! Ο Λοΐζου ταλαιπώρησε τους αμυντικούς, εκμεταλλεύτηκε την κόντρα και έκανε το πλασέ όμως ο Πέτρου έκανε σωτήρια απόκρουση

18:00 – ΕΝΑΡΞΗ ΑΓΩΝΑ

Η ενδεκάδα για την τέταρτη συνεχόμενη νίκη στο πρωτάθλημα ☘🔥

#ΟΜΟΝΟΙΑ

Δημοσιεύτηκε από OMONOIA FC στις Κυριακή, 25 Οκτωβρίου 2020

Ομόνοια (Μπεργκ): Φαμπιάνο, Μαυρίας, Κίκο, Κούσουλος, Παναγιώτου, Σέχου, Τιάγκο, Ασάντε, Σενέ, Λοϊζου, Κακουλλής.

👉Η ενδεκάδα της ομάδας μας για τον σημερινό αγώνα!

⚽COME ON BOYS⚽

Για την δική μας Ένωση…
#Δεν_βγαίνουν_τα_όνειρα_σε_πλειστηριασμό

Δημοσιεύτηκε από Enosis Neon Paralimniou FC στις Κυριακή, 25 Οκτωβρίου 2020

ΕΝΠ (Φερέρ): Πέτρου, Λουσέρο, Μπελόνε, Θεοδώρου, Ουντόζι, Μπαρμόσα, Μαϊσουράντζε, Κυριάκου, Μπάλαζιτς, Φελίπε, Τζόναθαν.

Πάμε να δούμε τις αρχικές ενδεκάδες των δύο ομάδων:

Διαιτητής: Χριστοφόρου Μάριος
Α΄ Βοηθός Διαιτητής: Γεωργίου Παύλος
Β΄ Βοηθός Διαιτητής: Τζιωρτζής Όμηρος
4ος Διαιτητής: Θεουλή Χρυσοβαλάντης
Παρατηρητής: Καπιτανής Κώστας

Μετά από 7 αγωνιστικές, το “τριφύλλι” βρίσκεται στην 3η θέση με 14 βαθμούς αλλά και με αγώνα λιγότερο, ενώ οι “βυσσινί είναι στην τελευταία (14η) θέση με μόλις 3 πόντους.

Μαζί θα παρακολουθήσουμε LIVE την αναμέτρηση που θα διεξαχθεί στο ΓΣΠ και θα ξεκινήσει στις 18:00 ανάμεσα στην Ομόνοια και την ΕΝΠ, για την 8η αγωνιστική του πρωταθλήματος Α΄ κατηγορίας.

Καλησπέρα σας από το ThemaSports.com.

The post Ο φοβερός Πέτρου άναψε… «ΚΟΚΚΙΝΟ» στο ΓΣΠ! appeared first on Thema Sports.

Ανάλυση - Επίθεση Ισραήλ: Τι να περιμένουμε μετά το χτύπημα - Το Ιράν ενεργοποίησε συστήματα αεράμυνας

Στη Μέση Ανατολή και στις σχέσεις Ισραήλ και Ιράν είναι στραμμένα τα βλέμματα της διεθνούς κοινότητας για ακόμη μία φορά μετά το χτύπημα στο έδαφος της Τεχεράνης που αποδίδεται στο Τελ Αβίβ.