Σπουδαία νίκη για την… κάτω ζώνη

«ΣΠΥΡΟΣ ΚΥΠΡΙΑΝΟΥ»: ΑΕ ΚΑΡΑΒΑ- ΟΛΥΜΠΙΑΣ ΦΡΕΝΑΡΟΥΣ 2-3 (15-25,25-19, 25-20, 22-25, 13-15)

Ως νίκη με ουσία μπορεί να χαρακτηριστεί το δίποντο τελικά που εξασφάλισε η Ολυμπιάς Φρενάρους με νίκη 3-2 στο ντέρμπι της «κάτω ζώνης» απέναντι στην ΑΕ Καραβά στο Αθλητικό Κέντρο «ΣΠΥΡΟΣ ΚΥΠΡΙΑΝΟΥ» την Παρασκευή για την 6η αγωνιστική του πρωταθλήματος ΟΠΑΠ Α Κατηγορίας Ανδρών.

Ο αγώνας που μεταδόθηκε και από το συνδρομητικό κανάλι 7Sports Tv πρόσφερε πολλές συγκινήσεις αλλά οι δυο ομάδες δεν κατάφεραν να πάρουν το τρίποντο. Η ΑΕ Καραβά δεν εκμεταλλεύτηκε την έδρα και σίγουρα αποτελεί αποτυχία. Από την άλλη, η Ολυμπιάς άνκαι προηγήθηκε βρέθηκε πίσω στο σκορ, αλλά τελικά κέρδισε και πήρε τους πόντους.

Η ομάδα του Φρενάρους μπήκε πολύ δυνατά στο ντέρμπι κερδίζοντας 15-25 το πρώτο σετ. Η ΑΕ Καραβά αντέδρασε και ανέτρεψε το σκορ αφού επιβλήθηκε με 25-19 και 25 -20 στα άλλα δυο επόμενα σετ. Στο τέταρτο σετ έγινε ανταγωνιστικό παιχνίδι με τις δυο ομάδες να είναι ισόπαλες 11-11 και 19-19 με την Ολυμπιάς να εξασφαλίζει το σετ αφού κέρδισε 22-25 και ισοφάρισε 2-2 σετ.

Στο πέμπτο καθοριστικό σετ, οι ισορροπίες ήταν πολύ λεπτές με  την ομάδα του Φρενάρους να επικρατεί 13-15 και να εξασφαλίζει τη νίκη με 2-3 σετ.

ΑΕ ΚΑΡΑΒΑ(Κ. ΧΑΤΖΗΔΑΜΙΑΝΟΥ):Mοσχοβάκης, Rodolfo, Αχιλλέως, Gorchaniuk, Καρακατσάνης, Φιλοκράτους – Λίμπερο: Αντωνίου.

ΟΛΥΜΠΙΑΣ ΦΡΕΝΑΡΟΥΣ (Π. ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥ):Aδάμου, Παπέττας, Payan, Αllen, Πέτρου, Βασιλείου – Λίμπερο: Παύλου.