Ο Ζάκπα «μίλησε» τελευταίος σε ματς… ΘΡΙΛΕΡ!

O Εθνικός Άχνας πήρε το εισιτήριο για την προημιτελική φάση του κυπέλλου, αφού επικράτησε με 2-1 της Αλκής για τη φάση των «16» του θεσμού. Δραματικά τα τελευταία λεπτά με δύο γκολ σε 7 λεπτά. Πολύ καλή η Αλκή αλλά δεν τα κατάφερε. Ηλία στο 9′, Μαμαντού στο 82′ και Ζάκπα στο 89′ διαμόρφωσαν το τελικό αποτέλεσμα.

Ορεξάτα μπήκαν οι φιλοξενούμενοι και άνοιξαν το σκορ νωρίς. Στο 10’ με ωραίο σουτ εντός περιοχής ο Μάριος Ηλία άνοιξε το σκορ κάνοντας το 1-0, το οποίο «έκλεισε» το ημίχρονο.

Στην επανάληψη, εκεί που όλα έδειχναν πως όλα θα κυλούσαν… ήσυχα, το τελευταίο 10λεπτο ήταν δραματικό.

Στο 82’ ο Μαμαντού ισοφάρισε σε 1-1 με κοντινή καρφωτή κεφαλιά για την Αλκή, βάζοντας «φωτιά» στο ματς και εκεί που έδειχναν πως το ματς θα οδηγείτο στην παράταση, ο Ζάκπα πήρε το… όπλο του.

Στο 89’ ο επιθετικός της ομάδας του Ηλία Χαραλάμπους διαμόρφωσε με πλασέ το 2-1 και έδωσε την πρόκριση.

Kάπως έτσι, μετά το «θρίλερ» ο Εθνικός έκλεισε θέση για τους «8» του κυπέλλου εκεί, που ήδη βρίσκονται η Καρμιώτισσα Πολεμιδιών, ο Ολυμπιακός, η Ανόρθωση, η Νέα Σαλαμίνα, η ΑΕΛ και η Ομόνοια.

Υπενθυμίζεται πως εκκρεμεί ο αγώνας του ΑΠΟΕΛ με τον Απόλλωνα.

Θυμηθείτε τo LIVE:

ΤΕΛΟΣ ΑΓΩΝΑ.

90′ Τρία λεπτά καθυστερήσεις.

89′ ΓΚΟΛ 1-2. Ο Ζάκπα μπήκε στην περιοχή, πλάσαρε και τον Παναγιώτου και έδωσε εκ νέου το προβάδισμα στην ομάδα του.

82′ ΓΚΟΛ 1-1. Ο Μαμαντού ισοφαρίζει.

52′ Κ. Ηλία μέσα, εκτός ο Μ. Ηλία.

50′ Φιλίππου, Μούζουρος και Λίλλης αντί Ευθυμίου Χαραλάμπους και Κατσιάτη.

ΕΝΑΡΞΗ Β’ ΜΕΡΟΥΣ.

ΤΕΛΟΣ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ.

10′ ΓΚΟΛ 0-1. Ο Μάριος Ηλία με σουτ λίγο μέσα από την περιοχή ανοίγει το σκορ.

ΕΝΑΡΞΗ ΑΓΩΝΑ.

Αλκή (Καμένος): Παναγιώτου, Χαραλάμπους, Ευθυμίου, Λεονάρντο, Φοινίρης, Βίκτορ, Ροβίθης, Κατσιατής, Φώτη, Μαμαντού, Αλωνεύτης

Εθνικός Άχνας (Χαραλάμπους): Στρατηλάτης, Ιωάννου, Μιγκελίτο, Μ. Ηλία (52′ Κ. Ηλία), Χαραλάμπους, Ντόλεζαλ, Πρόγιτς, Κοστόφσκι, Κυπριανού, Σάβιτς, Κουμή

Διαιτητής: Σολωμού Δημήτρης
Α’ Βοηθός Διαιτητής: Σάββα Γιώργος
Β’ Βοηθός Διαιτητής: Ανδρέου Π. Ανδρέας
4ος Διαιτητής: Τσούκκας Αβραάμ
Παρατηρητής διαιτησίας: Καραϊσκάκης Μιχάλης

The post Ο Ζάκπα «μίλησε» τελευταίος σε ματς… ΘΡΙΛΕΡ! appeared first on Thema Sports.

Συμπλοκή νεαρών στην Λευκωσία: Στο νοσοκομείο τρεις τραυματίες - Διερευνά τους ισχυρισμούς τους η Αστυνομία

Εξήγγειλε και επίσημα την υποψηφιότητα του Τορναρίτη για τη δημαρχία Λευκωσίας ο ΔΗΣΥ: «Ο Νίκος την αγαπάει πραγματικά και την πονάει αυτή την πόλη»

Στο νοσοκομείο 19χρονος - Έχασε τον έλεγχο της μοτοσικλέτας του και προσέκρουσε σε πάσσαλο

Ξεπέρασε το επιτρεπτό όριο η σκόνη: Ο λόγος που «προτιμά» τη χώρα μας – «Αυξομειώσεις μέχρι τη Δευτέρα»

Πράξη ανθρωπιάς από Κύπριο: Νοικιάζει αφιλοκερδώς την οικία του σε μητέρα μονογονιό 5 ανήλικων παιδιών