Εύκολα η Σπόρτινγκ, τα εύκολα-δύσκολα η Μπενφίκα

Ευκολότερη απ’ ότι δείχνει το τελικό 0-2 νίκη για τη Σπόρτινγκ Λισαβόνας που πέρασε εύκολα από την έδρα της Νασιονάλ Μαδέιρα και συνεχίζει την εντυπωσιακή της χρόνια, ούσα στην πρώτη θέση της βαθμολογίας και με διαφορά τεσσάρων βαθμών από τη δεύτερη Μπενφίκα.

Τα «λιοντάρια» άνοιξαν το σκορ στο 43′ με τον Νούνο Σάντος και τελείωσαν το παιχνίδι με τη συμπλήρωση των 90 λεπτών και τον Καμπράλ να κάνει το 0-2.

ΠΟΡΤΟΓΑΛΙΑ – 13η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

Νασιονάλ Μαδέιρα – Σπόρτιγκ Λισαβόνας: 0-2

(Νούνο Σάντος 43′, Καμπράλ 90′)

Έκανε τα εύκολα-δύσκολα αλλά τελικά δεν το πλήρωσε η Μπενφίκα που νίκησε με 2-0 την Τοντέλα και παραμένει ζωντανή στο κυνήγι της πρωτοπόρου Σπόρτινγκ Λισαβόνας.

Οι «αετοί» παραλίγο να πληρώσουν την αστοχία τους αφού τελείωσαν το παιχνίδι έχοντας δημιουργήσει 21 τελικές αλλά μόνο πέντε από αυτές εντός εστίας! Το σκορ άνοιξε το 56′ ο Χάρις Σεφέροβιτς ενώ το τελικό 2-0 διαμόρφωσε στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Λούκα Βάλτσμιντ. Στο 88′ είχε προηγηθεί ακυρωθέν γκολ του Ντάρβιν Νούνιεθ.

Μπενφίκα – Τοντέλα: 2-0

(Σεφέροβιτς 56′, Βάλτσμιντ 90+4′)

Τεράστια νίκη για τη Ρίο Άβε που καθάρισε με 3-0 την Πορτιμονένσε και πήρε απόσταση ασφαλείας από την επικίνδυνη ζώνη.

Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ με πέναλτι του Πελέ στο 51′ και πήραν προβάδισμα δύο τερμάτων τρία λεπτά αργότερα με τον Μεσίνο να κάνει τι 2-0. Το τελικό 3-0 διαμόρφωσε στο 78′ ο Κάρλος Μανέ.

Ρίο Άβε – Πορτιμονένσε: 3-0

(Πελέ 51′ (πεν.), Μεσίνο 54′, Κάρλος Μανέ 78′)

Πηγή: Aek365.org

The post Εύκολα η Σπόρτινγκ, τα εύκολα-δύσκολα η Μπενφίκα appeared first on Thema Sports.

Ένταξη του Κοσόβου στο Συμβούλιο της Ευρώπης: Ανοίγει ο ασκός του Αιόλου - Ο ρόλος της Ντόρας Μπακογιάννη

Με εισήγηση της Ντόρας Μπακογιάννη ως επικεφαλής της ελληνικής αντιπροσωπείας εγκρίθηκε κατά πλειοψηφία από την ολομέλεια της Κοινοβουλευτικής Συνέλευσης του Συμβουλίου της Ευρώπης, για το θέμα της ένταξης του Κοσόβου στο Συμβούλιο της Ευρώπης.