Το βυσσινί ΤΡΕΝΟ του… 2021 «πάτησε» και την ΑΕΛ!

Μεγάλη νίκη για την ΕΝΠ με 1-0 απέναντι στην ΑΕΛ σε ένα ματς χωρίς πολλές φάσεις αλλά με δύο πέναλτι χαμένα!

Οι γηπεδούχοι πέτυχαν την τρίτη τους νίκη σε τέσσερα ματς μέσα στο 2021 και μάλιστα αυτά τα τρίποντα ήρθαν κόντρα σε ΑΠΟΕΛ, ΑΕΚ και ΑΕΛ ενώ έφεραν ισοπαλία με Καρμιώτισσα.

Από την άλλη η ΑΕΛ με την ήττα που δέχθηκε έχασε την ευκαιρία να πιάσει τον Απόλλωνα στην κορυφή και έχασε έδαφος στη μάχη του τίτλου.

Η εικόνα του ματς

Στο πρώτο ημίχρονο η ΑΕΛ έβαλε πίεση από νωρίς και κέρδισε πέναλτι στο 13′ όμως ο Γκατσέφσκι με φοβερή απόκρουση στην εκτέλεση του Ριέρα είπε όχι.

Η ΑΕΛ απείλησε ξανά στο 38′ με το σουτ του Μπάμπιτς να φεύγει εκτός από καλή θέση ενώ στο 42′ ένα μακρινό σουτ του Θεοδώρου δεν απείλησε τον Βοζίνια.

Στο Β’ ημίχρονο μέχρι το 70′ δεν είχαμε σχεδόν καμία ευκαιρία όμως κάπου εκεί σε ένα δίλεπτο έγιναν όλα για την ΕΝΠ. Πρώτα ο Ενγκό βρέθηκε στο έδαφος μετά από τράβηγμα του Ράσο, με τον ρεφ να πηγαίνει στο VAR και να δείχνει την άσπρη βούλα. Ο Φελίπε εκτέλεσε με τον Βοζίνια να αποκρούει σε κόρνερ!

Με την εκτέλεση του κόρνερ όμως ο Μαϊσουράντζε, που μπήκε αλλαγή, με φοβερό σουτ από το ύψος του πέναλτι έγραψε το 1-0 για την ΕΝΠ στο 72′!

Στη συνέχεια η ΑΕΛ έβαλε πίεση και στο 90+1′ σκόραρε με κοντινή προβολή του Μαέ, όμως ο βοηθός και το VAR το ακύρωσαν ως οφ-σάιντ και το 1-0 παρέμεινε μέχρι τέλους!

ΕΝΠ (Φερέρ): Γκαντσέφσκι, Μουλαζίμης, Λουσέρο, Θεοδώρου, Κοσμάς, Μπαρμπόσα, Κυριάκου, Μπαλασίτς, Φελίπε, Μαυρουδής (62′ Μαϊσουράντζε), Μαρκόφσκι (58′ Νγκο).

ΑΕΛ (Κέρκεζ): Βοζίνια, Αντωνίου, Τεσέιρα, Ράσο, Σάντος (89′ Αβραάμ), Νταβόρ, Παπαφώτης (62′ Μάιντεβατς), Ριέρα (62′ Αντάμοβιτς), Ντανίλο, Τόρες, Μπάμπιτς (62′ Μαέ).

Το φιλμ του αγώνα:

90+7′ Κίτρινη στον Λουσέρο. Φάουλ για την ΑΕΛ, πάει και ο Βοζίνια μέσα

90+1′ Σκοράρει ο Μαέ με προβολή στο πρώτο δοκάρι. Ακυρώνεται το γκολ για οφ-σάιντ, το εξετάζουν στο VAR. Επικυρώνεται η απόφαση, δεν μετράει το γκολ

6 λεπτά οι καθυστερήσεις

86′ Δυνατό σουτ του Τόρες, δεν βρίσκει στόχο

78′ Εκτελέστηκε το κόρνερ με τον Γκατσέφσκι να χάνει αρχικά την μπάλα όμως στη συνέχεια μάζεψε ο πορτιέρο της ΕΝΠ

77′ Εκτέλεση φάουλ του Μαέ, η μπάλα κάπου κτυπά και πάει εκτός σε κόρνερ

72′ ΓΚΟΛ για την ΕΝΠ! Εκτέλεσε το κόρνερ ο Φελίπε και ο Μαϊσουράντζε με άπιαστο σουτ από το πέναλτι ανοίγει το σκορ

71′ Εκτέλεσε ο Φελίπε και ο Βοζίνια απέκρουσε!

70′ Πέναλτι για την ΕΝΠ για τράβηγμα του Ράσο στον Ενγκό!

68′ Διαμαρτυρίες από την ΕΝΠ για πέναλτι μετά από εκτέλεση φάουλ του Φελίπε. Ζητά ενημέρωση από το VAR και τώρα πάει να δει την φάση ο ίδιος

66′ Κακός ο ρυθμός στο παιχνίδι, χωρίς τη μεγάλη φάση στο Β΄ημίχρονο.

62΄Αλλαγή και για την ΕΝΠ. Έξω ο νεαρός Μαυρουδής, μέσα ο Μαϊσουράντζε

62′ Τριπλή αλλαγή από τον Κέρκεζ. Μαίντεβατς, Αντάμοβιτς και Μαέ μέσα και Παπαφώτης, Μπάμπιτς, Ριέρα εκτός

61′ Φάουλ σε πολύ καλό σημείο για την ΕΝΠ. Ο Θεοδώρου εκτέλεσε με το δεξί όμως ήταν πολύ άστοχος

58′ Ντεμπούτο για Ενγκό. Μπαίνει ως αλλαγή στη θέση του Μαρκόφσκι

50′ Εκτέλεση φάουλ του Θεοδώρου από αριστερά, ο Βοζίνια έδιωξε με γροθιές

ΕΝΑΡΞΗ Β’ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ

ΤΕΛΟΣ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ

Δύο λεπτά οι καθυστερήσεις

42′ Γρήγορη αντεπίθεση η ΕΝΠ με τον Θεοδώρου να κάνει μακρινό σουτ όμως ο Βοζίνια μάζεψε στη γωνία

38′ Ευκαιρία για την ΑΕΛ με τον Μπάμπιτς να κάνει το σουτ μέσα από την περιοχή όμως δεν βρήκε στόχο

36′ Κίτρινη στον Ριέρα και χάνει ένα από τα δύο επόμενα ματς

34′ Μεγάλη απόκρουση του Γκατσέφσκι σε τετ-α-τετ με τον Μπάμπιτς, υποδεικνύεται σε θέση οφ-σάιντ ο επιθετικός της ΑΕΛ

29′ Κόπασε η πίεση και ο ρυθμός της ΑΕΛ μετά το χαμένο πέναλτι

25′ Πήγε να δημιουργηθεί καλή ευκαιρία για την ΕΝΠ όμως ο Λουσέρο δεν βρήκε την μπάλα.

19′ Συρτό αλλά αδύναμο σουτ του Μαρκόφσκι, δεν απειλεί τον Βοζίνια

18′ Σουτ του Τόρες από δεξιά και ο Γκατσέφσκι διώχνει σε κόρνερ

15′ Ο Ριέρα εκτέλεσε το πέναλτι και ο Γκατσέφσκι απέκρουσε στη γωνία!

13′ Το επιβεβαιώνει και το VAR και πέναλτι. O Μπάμπιτς βρέθηκε στο έδαφος μέσα στην περιοχή από μαρκάρισμα του Μπάλαζιτς και ο διαιτητής Χριστοφόρου έδειξε την άσπρη βούλα.

13′ Πέναλτι για την ΑΕΛ. Περιμένει το VAR ο ρεφ

9′ Καλύτερη η ΑΕΛ στα πρώτα λεπτά, κρατάει μπάλα και βάζει πίεση

18:00 – ΕΝΑΡΞΗ ΑΓΩΝΑ

Οι «βυσσινί» είναι στη 13η θέση σε 18 αγώνες με 15 βαθμούς, ενώ οι «γαλαζοκίτρινοι» στη 2η θέση σε 18 αγώνες με 38 βαθμούς.

Οι ενδεκάδες των δύο ομάδων:

ΕΝΠ: Γκατσέφσκι, Μπαρμπόζα, Μπάλαζιτς, Κυριάκου, Μουλαζίμης, Μαυρουδής, Κοσμάς, Λουσέρο, Φελίπε, Θεοδώρου, Μαρκόβσκι
Στον πάγκο: Πέτρου, Κούτσου, Παναγή, Κολοκούδιας, Κοτσώνης, Μαϊσουράντζε, Στυλιανίδης, Ουντότζι, Ενγκο

ΑΕΛ: Βοζίνια, Τεσέιρα, Ζντραβκόφσκι, Ριέρα, Τόρες, Αντωνίου, Παπαφώτης, Ράσο, Σάντος, Ντανίλο, Μπάμπιτς
Στον πάγκο: Κεραυνός, Μεντόγεβιτς, Αντάμοβιτς, Γκαζαριάν, Κέρκεζ, Μαέ, Δ.Αβραάμ, Κυριάκου, Μαϊντεβατς

Παρατηρητής: Ιωάννου Μιχάλης

The post Το βυσσινί ΤΡΕΝΟ του… 2021 «πάτησε» και την ΑΕΛ! appeared first on Thema Sports.

Εκτός Πινδάρου η Νιόβη Παρισσινού - Τέλος ο ΔΗΣΥ για την πρώην Αναπληρώτρια Κυβερνητική Εκπρόσωπο

Σε διαθεσιμότητα ο Διευθυντής της Υπ.Μεταλλειών - Ζήτησε ανάκληση όλων των αδειών η Παναγιώτου

Βρέθηκαν για ώρες στο σημείο της απόπειρας φόνου οι ανακριτές – Η κατάσταση της υγείας του θύματος

Στον Αρχηγό Αστυνομίας με οδηγίες ΓΕ για ποινική διερεύνηση το πόρισμα για χειραγώγηση αγώνων ποδοσφαίρου

Πέντε νέες κάμερες θα τεθούν σε λειτουργία στη Λεμεσό - Πότε θα αρχίσουν να γράφουν

Υπόθεση Μονής Αββακούμ: Σιωπή από Ιερά Σύνοδο - Τι γίνεται με τα χρονικά περιθώρια της έρευνας

Υποβλήθηκαν οι υποψηφιότητες για Δημάρχους, Αντιδημάρχους και Δημοτικούς Συμβούλους - Όλα όσα έγιναν

Πραγματοποιήθηκε σήμερα Πέμπτη 25 Απριλίου, η υποβολή υποψηφιοτήτων για τις εκλογές ανάδειξης Προέδρων Επαρχιακών Οργανισμών Αυτοδιοίκησης, Δημάρχων, Αντιδημάρχων, Δημοτικών Συμβούλων και Μελών Σχολικών Εφορειών. Το ThemaOnline σας μετέφερε τη διαδικασία.