Σεβίλλη για πρόκριση, Μπαρτσελόνα για… κλάματα!

Η Σεβίλλη επικράτησε 2-0 της Μπαρτσελόνα με τα γκολ των Κουντέ και Ράκιτιτς και έκανε το πρώτο βήμα ενόψει της ρεβάνς για τα ημιτελικά του Copa del Rey.

Σημαντικό βήμα για την πρόκριση στον τελικό του Copa del Rey έκανε η Σεβίλλη. Η ομάδα της Ανδαλουσίας επικράτησε 2-0 της Μπαρτσελόνα και έτσι απέκτησε το προβάδισμα ενόψει της ρεβάνς στις 3 Μαρτίου στο Καμπ Νόου.

Η Μπαρτσελόνα ήταν εκείνη που μπήκε πιο δυνατά στον αγωνιστικό χώρο έχοντας την κατοχή και την πρωτοβουλία των κινήσεων. Στο 11ο λεπτό είχε και την πρώτη καλή της ευκαιρία, όταν ο Γκριεζμάν βρήκε ωραία τον Μέσι, ο οποίος δεν κατάφερε να νικήσει τον Μπόνο που απέκρουσε.

Στο 19′ η Σεβίλλη απάντησε με σουτ του Κουντέ μέσα από την περιοχή, με την μπάλα να περνάει δίπλα από την εστία του Τερ Στέγκεν. Ο Γάλλος παίκτης των γηπεδούχων, αφού προειδοποίησε, στο 25ο λεπτό άνοιξε το σκορ.

Ο Κουντέ έκανε μία ωραία ατομική ενέργεια περνώντας όποιον έβρισκε στο διάβα του και με όμορφο σουτ νίκησε τον Τερ Στέγκεν γράφοντας το 1-0. Οι Καταλανοί δεν κατάφεραν να αντιδράσουν στη συνέχεια. Μάλιστα, στο 45+1′ ο Εσκουδέρο έχασε μεγάλη ευκαιρία, όταν ο γκολκίπερ των μπλαουγκράνα απέκρουσε σουτ του 31χρονου Ισπανού.

Η πρώτη καλή στιγμή στο δεύτερο ημίχρονο καταγράφηκε στο 55ο λεπτό. Ο Μέσι με ωραία ατομική ενέργεια μοίρασε στον Ντε Γιόνγκ, ο οποίος τροφοδότησε εκ νέου τον Αργεντίνο σταρ που με σουτ εκτός περιοχής δεν κατάφερε να νικήσει τον Μπόνο.

Η Μπαρτσελόνα αναζητούσε το γκολ έχοντας την κατοχή και προσπαθώντας να πατήσει συχνότερα στην περιοχή της Σεβίλλης. Στο 71′ ο Μέσι πραγματοποίησε ένα σουτ μέσα από την περιοχή, αλλά η μπάλα πέρασε άουτ.

Όσο κυλούσαν τα λεπτά προς το τέλος του παιχνιδιού, οι Καταλανοί αύξησαν την πίεση τους. Ωστόσο, λύση δεν κατάφεραν να βρουν. Έτσι, η ομάδα της Ανδαλουσίας κατάφερε να χτυπήσει στην κόντρα και να κάνει δύο τα τέρματά της. Στο 85′ ο Τόρες τροφοδότησε τον Ράκιτιτς, ο οποίος μπήκε στην περιοχή και με πλασέ έκανε το 2-0.

ΣΕΒΙΛΛΗ: Μπόνο, Εσκουδέρο, Κάρλος, Κουντέ, Βιδάλ, Ράκιτιτς, Φερνάντο, Χορδάν, Γκόμεθ, Εν-Νεσίρι, Σούσο

ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ: Τερ Στέγκεν, Φίρπο, Μινγκέθα, Ουμτιτί, Άλμπα, Ντε Γιόνγκ, Μπούσκετς, Πέδρι, Ντεμπελέ, Μέσι, Γκριεζμάν

Πηγή: Sport24.gr

The post Σεβίλλη για πρόκριση, Μπαρτσελόνα για… κλάματα! appeared first on Thema Sports.

Πάσχα 2024: Πότε κλείνουν τα σχολεία - Τι ισχύει για τα κοινοτικά νηπιαγωγεία

Επεκτείνεται το Pame express: Αυτοί οι χώροι εξετάζονται σε Λεμεσό και Λάρνακα - Τι γίνεται με τις στάσεις στα ορεινά