«Απέδρασε» από το Δασάκι και παραμένει στο… κυνήγι της πρώτης θέσης η ΑΕΛ

Η ΑΕΛ πήρε σημαντική νίκη κόντρα στον Εθνικό Άχνας με 2-1 εκτός έδρας, για την 26η και τελευταία αγωνιστική της α’ φάσης του πρωταθλήματος. Ανέβηκε στους 55 βαθμούς και μένει στο -1 από την πρώτη θέση η ομάδα του Ντούσαν Κέρκεζ που… αγχώθηκε αλλά πήρε το ζητούμενο. Μπουνόζα (20’), Αντάμοβιτς (62’) και Ντόλεζαλ (67’) διαμόρφωναν το τελικό αποτέλεσμα. Χαμένο πέναλτι για την ομάδα της Άχνας με τον Κουντόμπιακ (67′). Την ΑΕΚ θα αντιμετωπίσει η ΑΕΛ στην πρώτη αγωνιστική των πλέι οφ.

Η ομάδα της Λεμεσού από το πρώτο λεπτό ανέλαβε τα ηνία του παιχνιδιού, χωρίς όμως να μπορεί στα πρώτα στάδια του αγώνα να βρει διαδρόμους να απειλήσει, αφού οι γηπεδούχοι ήταν καλά κλεισμένοι και προσπαθούσαν να κτυπήσουν στην κόντρα.

Όλα αυτά όμως, μέχρι το 20ο λεπτό. Κάπου εκεί, η ομάδα του Ντούσαν Κέρκεζ βρήκε τον δρόμο προς τα δίκτυα. Ο Μπουνόζα με κεφαλιά μετά από εκτέλεση κόρνερ του Τόρες άνοιξε το σκορ, και έκανε καλύτερο το ματς.

Ο ρυθμός ανέβηκε, οι γαλαζοκίτρινοι βρήκαν τους χώρους και δημιούργησε κι’ άλλες φάσεις στις οποίες θα μπορούσε να διευρύνει το προβάδισμα της.

Παρόλα αυτά, κάτι τέτοιο δεν έγινε και το 1-0 για την ΑΕΛ… «συνόδευσε» τις δύο ομάδες στα αποδυτήρια.

Στην επανάληψη, η ομάδα του Ηλία Χαραλάμπους μπήκε πιο καλά και έχασε κάποιες ευκαιρίες για να μειώσει, ωστόσο, ήταν αυτή του Ντούσαν Κέρκεζ που βρήκε ξανά το γκολ.

Στο 62’ ο Μαέ μετά από πανέμορφη ενέργεια, έδωσε… έτοιμο τέρμα στον Αντάμοβιτς, ο οποίος έσπρωξε απλώς την μπάλα στα δίκτυα της ανυπεράσπιστης εστίας του Στρατηλάτη για το 2-0.

Οι γηπεδούχοι όμως, απάντησαν γρήγορα και ξαναμπήκαν στο παιχνίδι. Στο 65’ η ομάδα της Άχνας κέρδισε πέναλτι από μαρκάρισμα του Μπουνόζα πάνω στον Μάριο Ηλία. Την εκτέλεσε ανέλαβε ο Κουντόμπιακ, ο Βοζίνια απέκρουσε, όμως στην επαναφορά, ο Ντόλεζαλ με δυνατό σουτ, έγραψε το 2-1 και έβαλε ξανά την ομάδα του στο παιχνίδι στο 67’.

Παρά τις προσπάθειας των δυο ομάδων για κάποιο γκολ, αυτό δεν ήρθε και έτσι, 2-1 ήταν το τελικό αποτέλεσμα.

Με αυτή τη νίκη η ΑΕΛ ανεβαίνει στους 55 βαθμούς και μειώνει εκ νέου στο -1 από την κορυφή και την Ομόνοια, ενώ ο Εθνικός μένει στους 22 πόντους και την προτελευταία θέση.

Εθνικός Άχνας (Χαραλάμπους): Στρατηλάτης, Ουαλί (29′ Μ. Ηλία), Περατικός, Μιγκελίτο (24′ Σάβιτς), Παπαγεωργίου (79′ Χαραλάμπους), Ντεϊβίσον, Ντόλεζαλ, Κουντόμπιακ (80′ Κοστόφσκι), Ζάκπα, Γκόρουπετς, Κυπριανού

Στον πάγκο: Χριστοδούλου, Κ. Ηλία, Χριστοφή, Κουσιάππας, Ταράσοφς

ΑΕΛ (Κέρκεζ): Βοζίνια, Σάντος, Τεϊσέιρα, Μπουνόζα (68′ Πάντιτς), Έουλερ, Μεντόγεβιτς, Ζντραφκόφκσι, Αντάμοβιτς (88′ Κέρκεζ), Τόρες, Γεωργίου (74′ Αντβιγιάι), Μαέ (88′ Μπάμπιτς)

ΤΕΛΟΣ ΑΓΩΝΑ.

90′ Πέντε τα λεπτά των καθυστερήσεων.

90′ Kίτρινη στον Κυπριανού.

89′ Κίτρινη στους Αβντιγιάι και Χαραλάμπους.

88′ Αντάμοβιτς και Μαέ εκτός, μέσα οι Κέρκεζ και Μπάμπιτς.

86′ Σουτ του Ζντραφκόφκσι, έξω.

80′ Κοστόφσκι αντί Κουντόμπιακ.

79′ Ο Χαραλάμπους αντικαθιστά τον Παπαγεωργίου.

75′ Κίτρινη στον Μαέ.

74′ Αντβιγιάι μέσα, έξω ο Γεωργίου.

71′ Διπλή ευκαιρία με τον Παπαγεωργίου. Το πρώτο πλασέ του αποκρούστηκε από τον Βοζίνια, ενώ στη δεύτερη φάση, έφυγε έξω.

68′ Πάντιτς αντί Μπουνόζα.

67′ ΓΚΟΛ 1-2. Ο Βοζίνια απέκρουσε το πέναλτι του Κουντόμπιακ, αλλά, στην επαναφορά ο Ντόλεζαλ μείωσε και έβαλε ξανά τον Εθνικό στο παιχνίδι.

65′ ΠΕΝΑΛΤΙ για τον Εθνικό σε μαρκάρισμα του Μπουνόζα πάνω στον Μάριο Ηλία.

62′ ΓΚΟΛ 0-2. Ο Μαέ έκανε το γύρισμα μετά από ωραία ενέργεια και ο Αντάμοβιτς από πολύ κοντά σε ανυπεράσπιστη εστία, έσπρωξε την μπάλα στα δίκτυα.

55′ Κίτρινη στον Σάντος. Χάνει ένα εκ των δύο πρώτων αγώνων στα πλέι οφ.

48′ Τεράστια ευκαιρία για τον Εθνικό. Ο Ντόλεζαλ με κεφαλιά, μετά από σέντρα του Ζάκπα, έστειλε την μπάλα πάνω από τα δοκάρια.

46′ Κίτρινη στον Ζάκπα.

ΕΝΑΡΞΗ Β’ ΜΕΡΟΥΣ.

ΤΕΛΟΣ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ.

45′ Ένα το λεπτό των καθυστερήσεων.

39′ Κεφαλιά του Σάντος, μαζεύει ο Στρατηλάτης.

29′ Δεύτερη αναγκαστική αλλαγή για τον Εθνικό. Ο Μ. Ηλία παίρνει τη θέση του Ουαλί.

26′ Πλασέ του Μαέ, ο Στρατηλάτης απομάκρυνε δύσκολα.

24′ Αναγκαστική αλλαγή για τον Εθνικό. Σάβιτς μέσα, έξω ο Μιγκελίτο.

20′ ΓΚΟΛ 0-1. Ο Μπουνόζα με κεφαλιά έπειτα από κόρνερ του Τόρες ανοίγει το σκορ.

19′ Η μπάλα έφτασε στον Ζντραφκόφκσι που από ευνοϊκή θέση μέσα στην περιοχή έκανε το πλασέ, με τον Στρατηλάτη να πέφτει και να διώχνει σε κόρνερ.

13′ Xωρίς τη μεγάλη φάση το παιχνίδι. Έχει την κατοχή η ΑΕΛ που προσπαθεί να βρει χώρους για να απειλήσει, στην κόντρα θέλει να «κτυπήσει» ο Εθνικός.

ΕΝΑΡΞΗ ΑΓΩΝΑ.

The post «Απέδρασε» από το Δασάκι και παραμένει στο… κυνήγι της πρώτης θέσης η ΑΕΛ appeared first on Thema Sports.

Απόπειρα φόνου στη Λακατάμια: Αυτή είναι η μοτοσικλέτα στην οποία επέβαινε ο στόχος - Δείτε φωτογραφίες

Επεκτείνεται το Pame express: Αυτοί οι χώροι εξετάζονται σε Λεμεσό και Λάρνακα - Τι γίνεται με τις στάσεις στα ορεινά

Πτώμα στη Σωτήρα: Ολοκληρώθηκε η νεκροτομή επί της σορού

Ανείπωτη θλίψη για την 8χρονη Καισσαριανή: Πότε θα γίνει η κηδεία - Η παράκληση της οικογένειας

«Θα σε σκοτώσω» - Μαθητής στη Γαλλία γρονθοκόπησε, χαστούκισε και απείλησε καθηγητή επειδή του έκανε παρατήρηση

Απόπειρα φόνου: Ανέμεναν εγκληματική ενέργεια οι Αρχές - Φαίνεται ότι είχαν τρίτο συνεργό οι δράστες

Συνεχίζονται οι εντατικές έρευνες των Αρχών, για την απόπειρα φόνου που διαπράχθηκε το μεσημέρι της Τρίτης 23 Απριλίου, στη Λευκωσία, την ίδια ώρα που το θύμα της απόπειρας, ο 34χρονος, συνεχίζει να νοσηλεύεται σε κρίσιμη κατάσταση.