Η Λειψία βρέθηκε να χάνει με 2-0 από την Γκλάντμπαχ κι όμως κέρδισε με 3-2.

BUNDESLIGA-23η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

ΛΕΙΨΙΑ-ΓΚΛΑΝΤΜΠΑΧ: 3-2

Γήπεδο: redBullArena

Ανατροπή έπος για τη Λειψία, που κέρδισε με 3-2 την Γκλάντμπαχ κι ενώ έχανε με 2-0 και παρέμεινε σε τροχιά τίτλου.

Στο 5ο μόλις λεπτό ο Ουπαμεκανό έκανε πέναλτι στον Εμπολό και ο Χόφμαν το εκτέλεσε εύστοχα για το 0-1. Στο 8’ το σουτ του Χάλζτενμπεργκ κόντραρε στον Γκίντερ ενώ στην επαναφορά ο Όλμο έκανε το πλασέ και ο Ζόμερ του είπε όχι.

Στο 19ο λεπτό μετά από σέντρα του Λατσάρο από δεξιά, ο Εμπολό στο πίσω δοκάρι, έκανε το 0-2.

Στο 40ο λεπτό ο Μουκιελέ έκανε λάθος πάσα πάνω στον Χόφμαν, που σούταρε με τη ια αλλά αστόχησε.

Στο 50ο λεπτό ακυρώθηκε γκολ του Σέρλοθ και στο 57’ ο Χάλζτενμπεργκ έκανε το γύρισμα από αριστερά και ο Ενκουνκού πλάσαρε από κοντά για το 1-2.

Μάλιστα στο 66’ ο Πόουλσεν γύρισε όμορφα στην περιοχή και με σουτ έγραψε το 2-2, ενώ στο 68’ ο ίδιος πήρε την κεφαλιά που πέρασε ελάχιστα έξω. Στο 72’ το σουτ του Κλάιφερτ έξυσε τα δοκάρια της Γκλάντμπαχ, ενώ στο 77’ ο Ζόμερ και το δοκάρι έσωσαν την Αλκάνταρα μετά από πανέμορφη εκτέλεσε φάουλ του Φόρζμπεργκ. Μάλιστα στην επαναφορά ο Πόουλσεν έκανε το γύρισμα από αριστερά και ο Ζόμερ έσωσε και πάλι.

Στο 82ο λεπτό μετά από γύρισμα του Πόουλσεν από δεξιά ο Ζόμερ έδιωξε σωτήρια, αλλά στο 90+2’ ο Ενκουνκού σέντραρε από αριστερά και ο Σέρλοθ με κεφαλιά στο πίσω δοκάρι έκανε το 3-2.

ΛΕΙΨΙΑ: Γκουλάστσι, Χάλζτενμπεργκ, Ορμπάν, Ουπαμεκανό, Μουκιελέ, Άνταμς, Ζάμπιτσερ (46’ Σέρλοθ), Ενκουνκού (90+6’ Κλόζτερμαν), Όλμο, Πόουλσεν, Κλάιφερτ (76’ Φόρζμπεργκ).

ΓΚΛΑΝΤΜΠΑΧ: Ζόμερ, Μπέγερ, Ελβέντι (62’ Μπενσεμπαϊνί), Γκίντερ, Βεντ (90’ Πλεά), Λατσάρο, Ζακάρια (80’ Τραορέ), Χόφμαν (62’ Νοϊχάους), Βολφ, Εμπολό, Τουράμ (62’ Κράμερ

Πηγή: Aek365.org

The post EΠΙΚΗ ανατροπή από τη Λειψία! appeared first on Thema Sports.

Ανάλυση - Επίθεση Ισραήλ: Τι να περιμένουμε μετά το χτύπημα - Το Ιράν ενεργοποίησε συστήματα αεράμυνας

Στη Μέση Ανατολή και στις σχέσεις Ισραήλ και Ιράν είναι στραμμένα τα βλέμματα της διεθνούς κοινότητας για ακόμη μία φορά μετά το χτύπημα στο έδαφος της Τεχεράνης που αποδίδεται στο Τελ Αβίβ.