Google Play Store Apple Store
World News Media Themasports Socialista lifenewscy ARJ Radio

ΒΟΥΛΕΥΤΙΚΕΣ 2021: Ρεκόρ υποψηφιοτήτων για τις 56 έδρες της Βουλής

12.05.2021
14:20
Πολιτική

 Ρεκόρ υποψηφιοτήτων για τις επικείμενες Βουλευτικές εκλογές . 659 υποψήφιοι διεκδικούν το δικαίωμα του εκλέγεσθαι 

O Γενικός Έφορος Εκλογών ανακοινώνει, ότι σήμερα κατατέθηκαν οι υποψηφιότητες για τις βουλευτικές εκλογές της 30ης Μαΐου 2021.

Υποβλήθηκαν συνολικά 659 υποψηφιότητες, εκ των οποίω 651 αφορούν κομματικούς συνδυασμούς και οκτώ είναι μεμονωμένες υποψηφιότητες.

Υποβλήθηκαν κομματικοί συνδυασμοί, από τα ακόλουθα πολιτικά κόμματα, τα οποία είναι εγγεγραμμένα στο Μητρώο Πολιτικών Κομμάτων (αναφέρονται με αλφαβητική σειρά):

•           ΑΚΕΛ (ΑΝΟΡΘΩΤΙΚΟ ΚΟΜΜΑ ΕΡΓΑΖΟΜΕΝΟΥ ΛΑΟΥ)

•           ΑΛΛΑΓΗ ΓΕΝΙΑΣ

•           ΑΛΛΗΛΕΓΓΥΗ

•           ΑΜΜΟΧΩΣΤΟΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΥΠΡΟ

•           ΑΦΥΠΝΙΣΗ -2020-

•           ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΚΗ ΠΑΡΑΤΑΞΗ

•           ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΚΟ ΚΟΜΜΑ

•           ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΚΟΣ ΣΥΝΑΓΕΡΜΟΣ

•           ΕΘΝΙΚΟ ΛΑΪΚΟ ΜΕΤΩΠΟ (Ε.ΛΑ.Μ.)

•           ΕΝΕΡΓΟΙ ΠΟΛΙΤΕΣ - ΚΙΝΗΜΑ ΕΝΩΜΕΝΩΝ ΚΥΠΡΙΩΝ ΚΥΝΗΓΩΝ

•           ΚΙΝΗΜΑ ΟΙΚΟΛΟΓΩΝ – ΣΥΝΕΡΓΑΣΙΑ ΠΟΛΙΤΩΝ

•           ΚΙΝΗΜΑ ΣΟΣΙΑΛΔΗΜΟΚΡΑΤΩΝ ΕΔΕΚ

•           ΚΟΜΜΑ ΓΙΑ ΤΑ ΖΩΑ ΚΥΠΡΟΥ

•           ΠΑΤΡΙΩΤΙΚΟΣ ΣΥΝΑΣΠΙΣΜΟΣ

•           ΠΝΟΗ ΛΑΟΥ

 

Αναλυτικά, κατά Εκλογική Περιφέρεια οι υποψηφιότητες που υποβλήθηκαν έχουν ως ακολούθως:

 

ΛΕΥΚΩΣΙΑ: Υποβλήθηκαν συνολικά 244 υποψηφιότητες, 241 από 15 κομματικούς συνδυασμούς, καθώς και τρεις μεμονωμένους υποψηφίους.

Κομματικοί Συνδυασμοί: 241 υποψήφιοι

Α/Α

Όνομα πολιτικού κόμματος

Αρ. Υποψηφίων

  1.  

ΑΚΕΛ (ΑΝΟΡΘΩΤΙΚΟ ΚΟΜΜΑ ΕΡΓΑΖΟΜΕΝΟΥ ΛΑΟΥ)

20

  1.  

ΑΛΛΑΓΗ ΓΕΝΙΑΣ

16

  1.  

ΑΛΛΗΛΕΓΓΥΗ

20

  1.  

ΑΜΜΟΧΩΣΤΟΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΥΠΡΟ

4

  1.  

ΑΦΥΠΝΙΣΗ -2020-

15

  1.  

ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΚΗ ΠΑΡΑΤΑΞΗ

20

  1.  

ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΚΟ ΚΟΜΜΑ

20

  1.  

ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΚΟΣ ΣΥΝΑΓΕΡΜΟΣ

20

  1.  

ΕΘΝΙΚΟ ΛΑΪΚΟ ΜΕΤΩΠΟ (Ε.ΛΑ.Μ.)

20

  1.  

ΕΝΕΡΓΟΙ ΠΟΛΙΤΕΣ - ΚΙΝΗΜΑ ΕΝΩΜΕΝΩΝ ΚΥΠΡΙΩΝ ΚΥΝΗΓΩΝ

10

  1.  

ΚΙΝΗΜΑ ΟΙΚΟΛΟΓΩΝ – ΣΥΝΕΡΓΑΣΙΑ ΠΟΛΙΤΩΝ

20

  1.  

ΚΙΝΗΜΑ ΣΟΣΙΑΛΔΗΜΟΚΡΑΤΩΝ ΕΔΕΚ

20

  1.  

ΚΟΜΜΑ ΓΙΑ ΤΑ ΖΩΑ ΚΥΠΡΟΥ

8

  1.  

ΠΑΤΡΙΩΤΙΚΟΣ ΣΥΝΑΣΠΙΣΜΟΣ

14

  1.  

ΠΝΟΗ ΛΑΟΥ

14

 

Μεμονωμένοι Υποψήφιοι꞉ τρεις

 

Α/Α

 

Ονοματεπώνυμο

 

  1.  

Μαρδαπήττας Χρύσανθος

  1.  

Χρίστου Ανδρέας

  1.  

Χρυσάνθου Σπύρος

           

 

ΛΕΜΕΣΟΣ: Υποβλήθηκαν συνολικά 141 υποψηφιότητες, 138 από 15 κομματικούς συνδυασμούς, καθώς και τρεις μεμονωμένες υποψηφιότητες.

 

Κομματικοί Συνδυασμοί: 138 υποψηφιότητες

 

Α/Α

Όνομα πολιτικού κόμματος

Αρ. Υποψηφίων

  1.  

ΑΚΕΛ (ΑΝΟΡΘΩΤΙΚΟ ΚΟΜΜΑ ΕΡΓΑΖΟΜΕΝΟΥ ΛΑΟΥ)

12

  1.  

ΑΛΛΑΓΗ ΓΕΝΙΑΣ

10

  1.  

ΑΛΛΗΛΕΓΓΥΗ

12

  1.  

ΑΜΜΟΧΩΣΤΟΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΥΠΡΟ

3

  1.  

ΑΦΥΠΝΙΣΗ -2020-

6

  1.  

ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΚΗ ΠΑΡΑΤΑΞΗ

12

  1.  

ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΚΟ ΚΟΜΜΑ

12

  1.  

ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΚΟΣ ΣΥΝΑΓΕΡΜΟΣ

12

  1.  

ΕΘΝΙΚΟ ΛΑΪΚΟ ΜΕΤΩΠΟ (Ε.ΛΑ.Μ.)

12

  1.  

ΕΝΕΡΓΟΙ ΠΟΛΙΤΕΣ - ΚΙΝΗΜΑ ΕΝΩΜΕΝΩΝ ΚΥΠΡΙΩΝ ΚΥΝΗΓΩΝ

10

  1.  

ΚΙΝΗΜΑ ΟΙΚΟΛΟΓΩΝ – ΣΥΝΕΡΓΑΣΙΑ ΠΟΛΙΤΩΝ

12

  1.  

ΚΙΝΗΜΑ ΣΟΣΙΑΛΔΗΜΟΚΡΑΤΩΝ ΕΔΕΚ

12

  1.  

ΚΟΜΜΑ ΓΙΑ ΤΑ ΖΩΑ ΚΥΠΡΟΥ

6

  1.  

ΠΑΤΡΙΩΤΙΚΟΣ ΣΥΝΑΣΠΙΣΜΟΣ

3

  1.  

ΠΝΟΗ ΛΑΟΥ

4

 

 

Μεμονωμένοι Υποψήφιοι꞉ Τρεις

 

Α/Α

 

Ονοματεπώνυμο

 

  1.  

Πουργουρίδης Ευάγγελος

  1.  

Σπάρος Φοίβος

  1.  

Χριστοδούλου Χριστόδουλος

 

 

ΑΜΜΟΧΩΣΤΟΣ: Υποβλήθηκαν συνολικά 128 υποψηφιότητες, 127 από 15 κομματικούς συνδυασμούς, καθώς και μια μεμονωμένη υποψηφιότητα.

 

Κομματικοί Συνδυασμοί: 127 υποψηφιότητες

 

Α/Α

Όνομα πολιτικού κόμματος

Αρ. Υποψηφίων

  1.  

ΑΚΕΛ (ΑΝΟΡΘΩΤΙΚΟ ΚΟΜΜΑ ΕΡΓΑΖΟΜΕΝΟΥ ΛΑΟΥ)

11

  1.  

ΑΛΛΑΓΗ ΓΕΝΙΑΣ

9

  1.  

ΑΛΛΗΛΕΓΓΥΗ

11

  1.  

ΑΜΜΟΧΩΣΤΟΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΥΠΡΟ

10

  1.  

ΑΦΥΠΝΙΣΗ -2020-

5

  1.  

ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΚΗ ΠΑΡΑΤΑΞΗ

11

  1.  

ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΚΟ ΚΟΜΜΑ

11

  1.  

ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΚΟΣ ΣΥΝΑΓΕΡΜΟΣ

11

  1.  

ΕΘΝΙΚΟ ΛΑΪΚΟ ΜΕΤΩΠΟ (Ε.ΛΑ.Μ.)

11

  1.  

ΕΝΕΡΓΟΙ ΠΟΛΙΤΕΣ - ΚΙΝΗΜΑ ΕΝΩΜΕΝΩΝ ΚΥΠΡΙΩΝ ΚΥΝΗΓΩΝ

8

  1.  

ΚΙΝΗΜΑ ΟΙΚΟΛΟΓΩΝ – ΣΥΝΕΡΓΑΣΙΑ ΠΟΛΙΤΩΝ

11

  1.  

ΚΙΝΗΜΑ ΣΟΣΙΑΛΔΗΜΟΚΡΑΤΩΝ ΕΔΕΚ

11

  1.  

ΚΟΜΜΑ ΓΙΑ ΤΑ ΖΩΑ ΚΥΠΡΟΥ

2

  1.  

ΠΑΤΡΙΩΤΙΚΟΣ ΣΥΝΑΣΠΙΣΜΟΣ

1

  1.  

ΠΝΟΗ ΛΑΟΥ

4

 

Μεμονωμένος Υποψήφιος꞉

 

 

Α/Α

Ονοματεπώνυμο

 

  1.  

Τσαγγάρη Φλώρος

 

 

ΛΑΡΝΑΚΑ: Υποβλήθηκαν συνολικά 68 υποψηφιότητες, 67 από 15 κομματικούς συνδυασμούς, καθώς και μια μεμονωμένη υποψηφιότητα.

 

Κομματικοί Συνδυασμοί: 67 υποψηφιότητες

 

Α/Α

Όνομα πολιτικού κόμματος

Αρ. Υποψηφίων

  1.  

ΑΚΕΛ (ΑΝΟΡΘΩΤΙΚΟ ΚΟΜΜΑ ΕΡΓΑΖΟΜΕΝΟΥ ΛΑΟΥ)

6

  1.  

ΑΛΛΑΓΗ ΓΕΝΙΑΣ

4

  1.  

ΑΛΛΗΛΕΓΓΥΗ

6

  1.  

ΑΜΜΟΧΩΣΤΟΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΥΠΡΟ

1

  1.  

ΑΦΥΠΝΙΣΗ -2020-

4

  1.  

ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΚΗ ΠΑΡΑΤΑΞΗ

6

  1.  

ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΚΟ ΚΟΜΜΑ

6

  1.  

ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΚΟΣ ΣΥΝΑΓΕΡΜΟΣ

6

  1.  

ΕΘΝΙΚΟ ΛΑΪΚΟ ΜΕΤΩΠΟ (Ε.ΛΑ.Μ.)

6

  1.  

ΕΝΕΡΓΟΙ ΠΟΛΙΤΕΣ - ΚΙΝΗΜΑ ΕΝΩΜΕΝΩΝ ΚΥΠΡΙΩΝ ΚΥΝΗΓΩΝ

3

  1.  

ΚΙΝΗΜΑ ΟΙΚΟΛΟΓΩΝ – ΣΥΝΕΡΓΑΣΙΑ ΠΟΛΙΤΩΝ

6

  1.  

ΚΙΝΗΜΑ ΣΟΣΙΑΛΔΗΜΟΚΡΑΤΩΝ ΕΔΕΚ

6

  1.  

ΚΟΜΜΑ ΓΙΑ ΤΑ ΖΩΑ ΚΥΠΡΟΥ

3

  1.  

ΠΑΤΡΙΩΤΙΚΟΣ ΣΥΝΑΣΠΙΣΜΟΣ

1

  1.  

ΠΝΟΗ ΛΑΟΥ

3

 

 

Μεμονωμένος Υποψήφιος꞉

 

 

Α/Α

Ονοματεπώνυμο

  1.  

Θεμιστοκλέους Αβραάμ

 

 

ΠΑΦΟΣ: Υποβλήθηκαν συνολικά 45 υποψηφιότητες από 14 κομματικούς συνδυασμούς, ως ακολούθως:

 

Α/Α

Όνομα πολιτικού κόμματος

Αρ. Υποψηφίων

  1.  

ΑΚΕΛ (ΑΝΟΡΘΩΤΙΚΟ ΚΟΜΜΑ ΕΡΓΑΖΟΜΕΝΟΥ ΛΑΟΥ)

4

  1.  

ΑΛΛΑΓΗ ΓΕΝΙΑΣ

2

  1.  

ΑΛΛΗΛΕΓΓΥΗ

4

  1.  

ΑΦΥΠΝΙΣΗ -2020-

3

  1.  

ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΚΗ ΠΑΡΑΤΑΞΗ

4

  1.  

ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΚΟ ΚΟΜΜΑ

4

  1.  

ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΚΟΣ ΣΥΝΑΓΕΡΜΟΣ

4

  1.  

ΕΘΝΙΚΟ ΛΑΪΚΟ ΜΕΤΩΠΟ (Ε.ΛΑ.Μ.)

4

  1.  

ΕΝΕΡΓΟΙ ΠΟΛΙΤΕΣ - ΚΙΝΗΜΑ ΕΝΩΜΕΝΩΝ ΚΥΠΡΙΩΝ ΚΥΝΗΓΩΝ

3

  1.  

ΚΙΝΗΜΑ ΟΙΚΟΛΟΓΩΝ – ΣΥΝΕΡΓΑΣΙΑ ΠΟΛΙΤΩΝ

4

  1.  

ΚΙΝΗΜΑ ΣΟΣΙΑΛΔΗΜΟΚΡΑΤΩΝ ΕΔΕΚ

4

  1.  

ΚΟΜΜΑ ΓΙΑ ΤΑ ΖΩΑ ΚΥΠΡΟΥ

1

  1.  

ΠΑΤΡΙΩΤΙΚΟΣ ΣΥΝΑΣΠΙΣΜΟΣ

1

  1.  

ΠΝΟΗ ΛΑΟΥ

3

 

 

ΚΕΡΥΝΕΙΑ: Υποβλήθηκαν συνολικά 33 υποψηφιότητες από 15 κομματικούς συνδυασμούς, ως ακολούθως:

 

Α/Α

Όνομα πολιτικού κόμματος

Αρ. Υποψηφίων

  1.  

ΑΚΕΛ (ΑΝΟΡΘΩΤΙΚΟ ΚΟΜΜΑ ΕΡΓΑΖΟΜΕΝΟΥ ΛΑΟΥ)

3

  1.  

ΑΛΛΑΓΗ ΓΕΝΙΑΣ

2

  1.  

ΑΛΛΗΛΕΓΓΥΗ

3

  1.  

ΑΜΜΟΧΩΣΤΟΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΥΠΡΟ

1

  1.  

ΑΦΥΠΝΙΣΗ -2020-

1

  1.  

ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΚΗ ΠΑΡΑΤΑΞΗ

3

  1.  

ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΚΟ ΚΟΜΜΑ

3

  1.  

ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΚΟΣ ΣΥΝΑΓΕΡΜΟΣ

3

  1.  

ΕΘΝΙΚΟ ΛΑΪΚΟ ΜΕΤΩΠΟ (Ε.ΛΑ.Μ.)

3

  1.  

ΕΝΕΡΓΟΙ ΠΟΛΙΤΕΣ - ΚΙΝΗΜΑ ΕΝΩΜΕΝΩΝ ΚΥΠΡΙΩΝ ΚΥΝΗΓΩΝ

2

  1.  

ΚΙΝΗΜΑ ΟΙΚΟΛΟΓΩΝ – ΣΥΝΕΡΓΑΣΙΑ ΠΟΛΙΤΩΝ

3

  1.  

ΚΙΝΗΜΑ ΣΟΣΙΑΛΔΗΜΟΚΡΑΤΩΝ ΕΔΕΚ

3

  1.  

ΚΟΜΜΑ ΓΙΑ ΤΑ ΖΩΑ ΚΥΠΡΟΥ

1

  1.  

ΠΑΤΡΙΩΤΙΚΟΣ ΣΥΝΑΣΠΙΣΜΟΣ

1

  1.  

ΠΝΟΗ ΛΑΟΥ

1

 

Σύνολο υποψηφίων κομματικών συνδυασμών: 33

 

Αριθμός εκλογέων και εκλογικών κέντρων

 

Δικαίωμα ψήφου στις προσεχείς βουλευτικές εκλογές έχουν 557.589 εκλογείς. Ενδεικτικά αναφέρεται ότι ο αντίστοιχος αριθμός για τις Βουλευτικές Εκλογές 2016 ανερχόταν στις 542.915.

 

O αριθμός των εγγεγραμμένων εκλογέων, κατά εκλογική περιφέρεια, έχει ως ακολούθως:

 

ΕΚΛΟΓΙΚΗ  ΠΕΡΙΦΕΡΕΙΑ

ΕΓΓΕΓΡΑΜΜΕΝΟΙ  ΕΚΛΟΓΕΙΣ

 

ΛΕΥΚΩΣΙΑ

ΛΕΜΕΣΟΣ

ΑΜΜΟΧΩΣΤΟΣ

ΛΑΡΝΑΚΑ

ΠΑΦΟΣ

ΚΕΡΥΝΕΙΑ

 

196.194

115.002

114.194

58.333

45.050

28.816

 

ΣΥΝΟΛΟ

 

557.589

 

Στους πιο πάνω αριθμούς ψηφοφόρους περιλαμβάνονται και 712 Τουρκοκύπριοι.

Διευκρινίζεται επίσης, πως δικαίωμα ψήφου έχουν και 50 εγκλωβισμένοι της εκλογικής περιφέρειας Κερύνειας και 197 εγκλωβισμένοι της εκλογικής περιφέρειας Αμμοχώστου, που δεν περιλαμβάνονται στους πιο πάνω αριθμούς.

 

Στο πλαίσιο των προσεχών βουλευτικών εκλογών θα λειτουργήσουν συνολικά 1.160 εκλογικά κέντρα, τα οποία κατανέμονται ως ακολούθως:

 

ΕΚΛΟΓΙΚΗ  ΠΕΡΙΦΕΡΕΙΑ

ΑΡ. ΕΚΛΟΓΙΚΩΝ  ΚΕΝΤΡΩΝ

 

ΛΕΥΚΩΣΙΑ

ΛΕΜΕΣΟΣ

ΑΜΜΟΧΩΣΤΟΣ

ΛΑΡΝΑΚΑ

ΠΑΦΟΣ

ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ

 

429

341

54

192

134

10

 

ΣΥΝΟΛΟ

 

1.160

 

Πέραν των πιο πάνω εκλογικών κέντρων υπολογίζεται ότι θα λειτουργήσουν συνολικά άλλα 16 εκλογικά κέντρα για την εκλογή των Αντιπροσώπων των Θρησκευτικών Ομάδων των Μαρωνιτών και Λατίνων. Διευκρινίζεται ότι αριθμός των κέντρων αυτών θα οριστικοποιηθεί μετά το πέρας της 24ωρης προθεσμίας υποβολής τυχόν ενστάσεων.

 

 

Υποψηφιότητες για την Εκλογή Αντιπροσώπων των Θρησκευτικών Ομάδων

Πέραν των υποψηφιοτήτων για τις Βουλευτικές Εκλογές, ενημερώνω ως Έφορος Εκλογής Αντιπροσώπων των Θρησκευτικών Ομάδων των Μαρωνιτών, Αρμενίων και Λατίνων, ότι παραλήφθηκαν έξι υποψηφιότητες για την Εκλογή Αντιπροσώπων των Θρησκευτικών Ομάδων, που θα διεξαχθεί την Κυριακή 30 Μαΐου 2021, ως ακολούθως:

 

Θρησκευτική Ομάδα Μαρωνιτών

1. ΜΟΥΣΑΣ ΓΙΑΝΝΑΚΗΣ

2. ΝΑΚΟΥΖΗ ΠΕΤΡΟΣ

 

Θρησκευτική Ομάδα Αρμενίων

1.  ΜΑΧΤΕΣΙΑΝ ΒΑΡΤΚΕΣ

 

Θρησκευτική Ομάδα Λατίνων

1.  ΜΑΝΤΟΒΑΝΗ ΑΝΤΩΝΕΛΛΑ

2. ΣΟΦΟΚΛΕΟΥΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ ΜΙΧΑΛΗΣ

3. ΦΑΧΟΥΡΗ ΗΛΙΑΝΑ

 

Με βάση τα πιο πάνω δεδομένα, προκύπτει ότι δεν διεξαχθούν εκλογές για Αντιπρόσωπο της Θρησκευτικής Ομάδας των Αρμενίων και, στην περίπτωση που δεν προκύψει οποιαδήποτε αλλαγή, μετά τη λήξη της 24ωρης προθεσμίας υποβολής ενστάσεων, ο κ. ΜΑΧΤΕΣΙΑΝ ΒΑΡΤΚΕΣ θα εκλεγεί χωρίς ανθυποψήφιο.