Βουλευτικές Εκλογές 2021 -Εκλεγέντα Μέλη της Βουλής των Αντιπροσώπων" /> Βουλευτικές Εκλογές 2021 -Εκλεγέντα Μέλη της Βουλής των Αντιπροσώπων"/>
Google Play Store Apple Store
World News Media Themasports Socialista lifenewscy ARJ Radio

Βουλευτικές Εκλογές 2021: Ιδού οι 56 Βουλευτές

31.05.2021
07:10
Πολιτική

Βουλευτικές Εκλογές 2021 -Εκλεγέντα Μέλη της Βουλής των Αντιπροσώπων

Ο Γενικός Έφορος Εκλογής ανακοινώνει ότι κατά τη ψηφοφορία που διεξήχθηκε την Κυριακή 30 Μαΐου 2021 για την εκλογή μελών της Βουλής των Αντιπροσώπων, από σύνολο 557.836 εγγεγραμμένων εκλογέων, ψήφισαν 366.608 (65,72%). Η αποχή ανήλθε στο 34,28%.  Τα έγκυρα ψηφοδέλτια ανήλθαν σε 357.712 (97,57%), τα άκυρα σε 6.826 (1,86%) και τα λευκά σε 2.070 (0.56%).

Μετά τη συγκέντρωση και κατάταξη των αποτελεσμάτων, ύστερα και από την κατανομή των εδρών, σύμφωνα με τις διατάξεις των άρθρων 32 και 33 των περί Εκλογής Μελών της Βουλής των Αντιπροσώπων Νόμων του 1979 έως 2021, έχουν καθορισθεί ως εκλεγέντες οι υποψήφιοι, των οποίων τα ονόματα αναφέρονται στον πιο κάτω πίνακα.

Η ανακήρυξη όλων των εκλεγέντων βουλευτών θα γίνει τη Δευτέρα 31 Μαΐου 2021, στις 12:00μ.μ. στο συνεδριακό κέντρο “ΦΙΛΟΞΕΝΙΑ”.

 

Π Ι Ν Α Κ Α Σ

α)

Για την Εκλογική Περιφέρεια Λευκωσίας

 

 

 

 

 

ΑΚΕΛ

(ΑΝΟΡΘΩΤΙΚΟ ΚΟΜΜΑ ΕΡΓΑΖΟΜΕΝΟΥ ΛΑΟΥ)

 


 

 

Κυπριανού Άντρος

Χαραλαμπίδου Ειρήνη

Στεφάνου Στέφανος

Δαμιανού Άριστος

Λουκαΐδης Γιώργος

Χριστοφίδης Χρίστος

 

ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΚΗ ΠΑΡΑΤΑΞΗ

Τρυφωνίδης Αλέκος

Μουσιούττας Μαρίνος

 

ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΚΟ ΚΟΜΜΑ

 

Παπαδόπουλος Νικόλας

Ερωτοκρίτου Χριστιάνα

Παντελίδης Χρύσης

 

ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΚΟΣ ΣΥΝΑΓΕΡΜΟΣ

 

Νεοφύτου Αβέρωφ

Δημητρίου Δημήτρης

Τορναρίτης Νίκος

Γεωργιάδης Χάρης

Ορφανίδου Σάβια

 

ΕΘΝΙΚΟ ΛΑΪΚΟ ΜΕΤΩΠΟ (Ε.ΛΑ.Μ.)

Χρίστου Χρίστος

 

ΚΙΝΗΜΑ ΟΙΚΟΛΟΓΩΝ – ΣΥΝΕΡΓΑΣΙΑ ΠΟΛΙΤΩΝ

 

Θεοπέμπτου Χαράλαμπος

Ατταλίδου Αλεξάνδρα

 

ΚΙΝΗΜΑ ΣΟΣΙΑΛΔΗΜΟΚΡΑΤΩΝ ΕΔΕΚ

 

Ευσταθίου Κωνσταντίνος (Κωστής)

 

β)

Για την Εκλογική Περιφέρεια Λεμεσού

 

 

 

 

 

ΑΚΕΛ

(ΑΝΟΡΘΩΤΙΚΟ ΚΟΜΜΑ ΕΡΓΑΖΟΜΕΝΟΥ ΛΑΟΥ)

 

Κώστα Κώστας

Καυκαλιάς Αντρέας

Νικολάου Μαρίνα

 

ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΚΗ ΠΑΡΑΤΑΞΗ

Κάρογιαν Μάριος

 

ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΚΟ ΚΟΜΜΑ

 

Μύλωνας Παύλος

Λεωνίδου Πανίκος

 

ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΚΟΣ ΣΥΝΑΓΕΡΜΟΣ

 

Δίπλαρος Ευθύμιος

Τσιρίδου Φωτεινή

Σύκας Νίκος

 

ΕΘΝΙΚΟ ΛΑΪΚΟ ΜΕΤΩΠΟ (Ε.ΛΑ.Μ.)

Θεμιστοκλέους Ανδρέας

 

ΚΙΝΗΜΑ ΟΙΚΟΛΟΓΩΝ – ΣΥΝΕΡΓΑΣΙΑ ΠΟΛΙΤΩΝ

Παπαδούρης Σταύρος

 

ΚΙΝΗΜΑ ΣΟΣΙΑΛΔΗΜΟΚΡΑΤΩΝ ΕΔΕΚ

Σιζόπουλος Μαρίνος

 

γ)

Για την Εκλογική Περιφέρεια Αμμοχώστου

 

 

 

 

 

ΑΚΕΛ

(ΑΝΟΡΘΩΤΙΚΟ ΚΟΜΜΑ ΕΡΓΑΖΟΜΕΝΟΥ ΛΑΟΥ)

 

Κέττηρος Νίκος

Κουκουμάς Γιώργος

Γαβριήλ Γιαννάκης

 

ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΚΗ ΠΑΡΑΤΑΞΗ

Γιακουμή Μιχάλης

 

ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΚΟ ΚΟΜΜΑ

 

Σενέκης Χρίστος

Κουλίας Ζαχαρίας

 

ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΚΟΣ ΣΥΝΑΓΕΡΜΟΣ

 

Χατζηγιάννης Κυριάκος

Κάρουλλας Γιώργος

Κουλλά Ονούφριος

Γεωργίου Νίκος

 

ΕΘΝΙΚΟ ΛΑΪΚΟ ΜΕΤΩΠΟ (Ε.ΛΑ.Μ.)

Παπαγιάννης Λίνος

 

δ)

Για την Εκλογική Περιφέρεια Λάρνακα

 

 

 

 

 

ΑΚΕΛ

(ΑΝΟΡΘΩΤΙΚΟ ΚΟΜΜΑ ΕΡΓΑΖΟΜΕΝΟΥ ΛΑΟΥ)

Πασιουρτίδης Αντρέας

 

ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΚΟ ΚΟΜΜΑ

Ορφανίδης Χρίστος

 

ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΚΟΣ ΣΥΝΑΓΕΡΜΟΣ

 

Δημητρίου Αννίτα

Αλαμπρίτης Πρόδρομος

 

ΕΘΝΙΚΟ ΛΑΪΚΟ ΜΕΤΩΠΟ (Ε.ΛΑ.Μ.)

Ιωάννου Σωτήρης

 

ΚΙΝΗΜΑ ΣΟΣΙΑΛΔΗΜΟΚΡΑΤΩΝ ΕΔΕΚ

Αποστόλου Ανδρέας

 

ε)

Για την Εκλογική Περιφέρεια Πάφου

 

 

 

 

 

ΑΚΕΛ

(ΑΝΟΡΘΩΤΙΚΟ ΚΟΜΜΑ ΕΡΓΑΖΟΜΕΝΟΥ ΛΑΟΥ)

Φακοντής Βαλεντίνος

 

ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΚΟ ΚΟΜΜΑ

Σαββίδης Χρύσανθος

 

ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΚΟΣ ΣΥΝΑΓΕΡΜΟΣ

Πάζαρος Χαράλαμπος

 

ΚΙΝΗΜΑ ΣΟΣΙΑΛΔΗΜΟΚΡΑΤΩΝ ΕΔΕΚ

Μυριάνθους Ηλίας

           

στ)

Για την Εκλογική Περιφέρεια Κερύνειας

 

 

 

 

 

ΑΚΕΛ

(ΑΝΟΡΘΩΤΙΚΟ ΚΟΜΜΑ ΕΡΓΑΖΟΜΕΝΟΥ ΛΑΟΥ)

 Χριστόφιας Χρίστος

 

ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΚΟΣ ΣΥΝΑΓΕΡΜΟΣ

 

Μαυρίδης Μάριος

Σούπερμαν Θεοδώρου Ρίτα