Μοιρασιά στο “Στέλιος Κυριακίδης”!

Πάφος και Άρης αναμετρήθηκαν στην έδρα της πρώτης για την 10η αγωνιστική του πρωταθλήματος. Ισόπαλο χωρίς τέρματα έληξε το ματς, με δέκα ολοκλήρωσε ο Άρης ελέω αποβολής του Μαμμίδη στο 88′.

Στα πρώτα λεπτά του αγώνα δεν είχαμε κάτι αξιόλογο, με την Πάφο όμως να έχει λίγο περισσότερο την πρωτοβουλία των κινήσεων. Έφτιαξαν λοιπόν οι γηπεδούχοι ορισμένες καλές προυποθέσεις και έφτασαν με αξιώσεις στην εστία του Νουρεντινόφσκι, όμως χωρίς κανένα αποτέλεσμα. Ο Άρης από την άλλη επιδίωξε περισσότερο να κλειστεί στην άμυνά του, να κλείσει τους χώρους και να ψάξει κάτι καλό στις αντεπιθέσεις.

Από το 20′ και μετά ο Άρης ανέβηκε και ισορρόπησε την κατάσταση. Έφτιαξε και αυτός τις δικές του ευκαιρίες (με τον Πάγκαλο) όμως δεν κατάφερε να τις μετουσιώσει σε γκολ. Ειδικά στη φάση του 27′ η μπάλα περνά λίγω έξω μετά από κεφαλιά του Πάγκαλου και δεν καταφέρνει ο επιθετικός του Άρη να ανοίξει το σκορ. Η τελευταία καλή φάση του πρώτου ημιχρόνου ήταν από πλευράς Πάφου με τον Φυλακτού να πιάνει την κεφαλιά όμως ο μέσος της Πάφου ήταν άστοχος.

Ξεκινώντας το δεύτερο ημίχρονο οι δυο ομάδες λογικό ήταν πως θα επιδίωκαν κάποιο γκολ. Εντούτοις μέχρι και το 57′ δεν είχαμε κάτι αξιόλογο, αφού σε εκείνο το λεπτό ήταν η πρώτη ουσιαστική φάση του β’ μέρους. Συγκεκριμένα η Πάφος έχασε ευκαιρία με τον Ρόγκουλιτς να κάνει το διαγώνιο σουτ και τον Νουρεντινόφσκι να διώχνει δύσκολα. Μετά από αυτή τη φάση η Πάφος ανέβηκε για τα καλά και έχασε μεγάλες ευκαιρίες! Στην πρώτη πρωταγωνιστής ο Γκάμποβς, που μετά από άστοχη έξοδο του τερματοφύλακα του Άρη, έκανε το πλασέ, η μπάλα πήγαινε προς τα δίκτυα όμως ο Παχίπης έδιωξε πάνω στην γραμμή σωτήρια. Στην δεύτερη ήταν πάλι πρωταγωνιστής ο Γκάμποβς αφού μετά από εκτέλεση κόρνερ, η άμυνα του Άρη αδράνησε και αμαρκάριστος έξω από την μικρή περιοχή έκανε το πλασέ με την μπάλα να περνά απελπιστικά έξω. Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να πιέζουν και έχοντας το αριθμητικό πλεονέκτημα αφού στο 88′ αποβλήθηκε για τον Άρη ο Μαμμίδης που έκανε σκληρό μαρκάρισμα πάνω στον Ζαχαρίου.

Το τελικό σκορ όμως είναι το 0-0 και οι δυο ομάδες πήραν από ένα βαθμό με την Πάφο να νιώθει λίγο αδικημένοι με βάση και τις ευκαιρίες του αγώνα

ΠΑΦΟΣ: Κόπριβετς, Χόριτς, Ντομίνγκεζ, Πογιέτ (66’Ζαχαρίου), Μοστέφα, Φυλακτού, Τζάνζα, Γκάμποβς, Μπρουλς, Ρόγκουλιτς (66’Κοβαλένκο), Καμαρά

ΑΡΗΣ: Νουρεντινόφσκι, Μουλόπουλος, Ευσταθίου, Χριστοφόρου, Παχίπης (80’Νικολίτα), Ντρομπάροφ, Πάγκαλος (66’Νγκολό), Μαμμίδης, Γιούσεφ (75’Μαλεκκίδης), Ράντου, Αλέξε.

KITΡΙΝΕΣ: Κοβαλένκο – Χριστοφόρου.

ΚΟΚΚΙΝΗ: Μαμμίδης

Πέρασαν χειροπέδες σε δεσμοφύλακα: Τον έπιασαν με τις πιτζάμες του ενώ έφερε κουκούλα και γάντια

Ετοιμάζουν βαλίτσες οι Κύπριοι: Οι προορισμοί που επέλεξαν για ταξίδι το Πάσχα - Τι ισχύει με τις τιμές

Τραυματισμός 29χρονου: Καταζητείται ο 33χρονος συγκάτοικος του - Τον μαχαίρωσε έπειτα από λογομαχία

Πασχαλινό τραπέζι: «Καίει» το κρέας τις τσέπες των καταναλωτών – Πιο φθηνά από πέρσι τα αυγά και τα λαχανικά – Δείτε πίνακες

Δίκη για το Μάτι: Φυλάκιση από 111 έως 3 έτη στους 6 ενόχους - Εξαγοράσιμη η ποινή, αφέθηκαν ελεύθεροι

Εκλογές 2024: Αυτή είναι η κοινότητα με τους λιγότερους εκλογείς

Απόπειρα φόνου: Ανάμεσα στους συλληφθέντες φυσικοί δράστες - Καταζητείται άλλο ένα πρόσωπο - Τεκμήρια θα ρίξουν φως στην υπόθεση

Υπό κράτηση βρίσκονται από χθες Κυριακή επτά πρόσωπα για τα οποία υπάρχει μαρτυρία για την ενδεχόμενη εμπλοκή τους στην απόπειρα φόνου κατά 34χρονου στην Ανθούπολη.