«Χαστούκι» για Σεβίλλη, «εφιάλτης» για Λας Πάλμας (vids)

Σκούρα τα βρήκε η Σεβίλλη στο «Ανοέτα», καθώς η Σοσιεδάδ αποδείχτηκε σκληρό καρύδι και επικράτησε 3-1. Νέα ήττα για την ουραγό Λας Πάλμας, με τον Κάλα να ανοίγει τον δρόμο για τη νίκη της Χετάφε (2-0)…

«Χαστούκι» για την Σεβίλλη στο Σαν Σεμπαστιάν. Η Σοσιεδάδ μετά από πέντε ματς μακριά βρήκε τον τρόπο και επέστρεψε στις νίκες επικρατώντας με σκορ 3-1.

Το σκορ για τους γηπεδούχους άνοιξε στο 17ο λεπτό ο Ινίγο Μαρίνεθ, όμως οι παίκτες του Μπερίτσο απάντησαν λίγο πριν το φινάλε του ημιχρόνου με τον Μπεν Γεντέρ (44’).

Η λύση για τους Βάσκους ήρθε στο 76ο λεπτό όταν ο Θουμελδία έκανε το 2-1.

Η Σεβίλλη αναγκάστηκε να ανοιχτεί στα τελευταία λεπτά και στο 90’ ήρθε και η χαριστική βολή με τον Βέλα να διαμορφώνει το τελικό σκορ.

Συνεχίζει να κάνει ευρωπαϊκά όνειρα η Χετάφε, καθώς επικράτησε 2-0 κόντρα στη Λας Πάλμας.

Τον δρόμο της νίκης για την ομάδα του Μπορδαλάς άνοιξε μόλις στο 6ο λεπτό με κεφαλιά ο Χουάν Κάλα, ενώ το «τρίποντο» κλείδωσε» πριν καν συμπληρωθεί το πρώτο εικοσάλεπτο ο Εντιαγέ (15’).