«Ανάσταση» της Μάντσεστερ Σίτι στο «Γουέμπλεϊ» με κυριαρχία και… σπρώξιμο! – ΒΙΝΤΕΟ

Η Μάντσεστερ Σίτι έδωσε τέλος στο «μαύρο» δεκαήμερο με τις τρεις συνεχόμενες ήττες από Λίβερπουλ και Γιουνάιτεντ, επικρατώντας με ωραίο ποδόσφαιρο αλλά και… σπρώξιμο, της Τότεναμ στο «Γουέμπλεϊ» (3-1).

Το σύνολο του Πεπ Γκουαρδιόλα κυριάρχησε απόλυτα στο πρώτο ημίωρο της αποψινής αναμέτρησης στο Λονδίνο, είχε δοκάρι μόλις στο τρίτο λεπτό -με άψογο βολέ στην κίνηση του Λιρόι Σανέ, χαμένες ευκαιρίες με τους Ραχίμ Στέρλινγκ, Κέβιν Ντε Μπρόινε, Νταβίδ Σίλβα, ενώ κατάφερε να σκοράρει δύο φορές μέσα σε λίγα λεπτά:

Πρώτα με τον Γκάμπριελ Ζεσούς, ο οποίος αξιοποίησε εξαιρετική βαθιά μπαλιά του Κομπανί και πλάσαρε σωστά τον Ούγκο Γιορίς στο 22′, και ξανά με τον Ιλκάι Γκουντογκάν, από την άσπρη βούλα τρία λεπτά αργότερα, έπειτα από την λανθασμένη υπόδειξη πέναλτι του διαιτητή Τζον Μος σε ανατροπή του Στέρλινγκ από τον πολύπειρο Γάλλο τερματοφύλακα έξω από την μεγάλη περιοχή (το πρώτο πέναλτι εις βάρος των «Πετεινών» στην Premier League από τον Νοέμβριο του 2016 και το 3-2 επί της Γουέστ Χαμ).

Η ομάδα του Μαουρίτσιο Ποτσετίνο ισορρόπησε την κατάσταση στο τελευταίο τέταρτο του πρώτου ημιχρόνου και κατάφερε να ξαναμπεί στο παιχνίδι με το γκολ του φορμαρισμένου Κρίστιαν Έρικσεν (τέταρτος συνεχόμενος αγώνας στον οποίο σκοράρει ο Δανός διεθνής επιτελικός μέσος), μετά από κάθετη πάσα του Χάρι Κέιν και παρά το τάκλιν αυτοθυσίας του Εμερίκ Λαπόρτ.

Τα πάντα τελείωσαν στο 72ο λεπτό, όταν ο Ραχίμ Στέρλινγκ, ο οποίος λίγο νωρίτερα είχε χάσει μεγάλη ευκαιρία να σκοράρει, έστειλε από κοντά την μπάλα στα δίχτυα του Γιορίς, μετά από ασταθή απόκρουσή του Γάλλου σε πλασέ του Ζεσούς, για να «γράψει» το τελικό 3-1 υπέρ των «Πολιτών» και παράλληλα να σπάσει ένα αήττητο σερί 14 αγώνων πρωταθλήματος των «Πετεινών» (11 νίκες – τρεις ισοπαλίες), οι οποίοι παρέμειναν στην 4η θέση της βαθμολογίας με 67.

Με την αποψινή εκτός έδρας νίκη της, η Μάντσεστερ Σίτι περιμένει μια ήττα της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ κόντρα στην Γουέστ Μπρομ (την Κυριακή) ή την Μπόρνμουθ (την Τετάρτη), αλλιώς φυσιολογικά θα στεφθεί πρωταθλήτρια το βράδυ της επόμενης Κυριακής, επικρατώντας της αδύναμης Σουόνσι στο «Etihad».

Οι συνθέσεις των ομάδων

Τότεναμ (Μαουρίτσιο Ποτσετίνο): Γιορίς, Τρίπιερ, Σάντσες, Βερτόνχεν, Ντέιβις, Ντάιερ, Ντεμπελέ (73′ Λούκας Μόουρα), Λαμέλα (64′ Σον), Έρικσεν, Ντέλε Αλί (84′ Σισοκό), Κέιν

Μάντσεστερ Σίτι (Πεπ Γκουαρδιόλα): Έντερσον, Γουόκερ, Κομπανί, Λαπόρτ, Ντελφ, Γκούντογκαν, Νταβίδ Σίλβα, Ντε Μπρόινε (89′ Τουρέ), Σανέ (64′ Οταμέντι), Στέρλινγκ, Γκάμπριελ Ζεσούς (76′ Μπερνάρντο Σίλβα)

Διαιτητής: Τζον Μος