Απέκρουσε πέναλτι στο… 96΄ και έσωσε το βαθμό για την Κάρντιφ! – ΒΙΝΤΕΟ

Ο Έθεριτζ ήταν ο ήρωας της Κάρντιφ καθώς απέκρουσε πέναλτι του Κένεντι στο 96′ και κράτησε το βαθμό της ισοπαλίας (0-0) σε ένα αρκετά κακό παιχνίδι. Με 10 παίκτες από το 66′ η Νιουκάστλ.

Η Νιουκάστλ μετά την εντός έδρας ήττα στην πρεμιέρα απέναντι στην Τότεναμ, ταξίδεψε στην έδρα της νεοφώτιστης Κάρντιφ.

Σε ένα κακό ποιοτικά παιχνίδι οι δύο ομάδες αρκέστηκαν στο βαθμό της ισοπαλίας (0-0) παρά το ότι οι «καρακάξες» έχασαν πέναλτι με τον Κένεντι στο 96′.

Η ομάδα του Ράφα Μπενίτεθ, είχε μόλις μια καλή ευκαιρία στο πρώτο μέρος, στο 10ο λεπτό με τον Ντιαμέ να βλέπει τον Έθεριτζ να σταματάει με εντυπωσιακό τρόπο το σουτ του.

Η Κάρντιφ είχε την κατοχή, χωρίς όμως να καταφέρει να απειλήσει την εστία του Ντουμπράβκα.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Νιουκάστλ έμεινε με 10 παίκτες από το 66′ καθώς ο Ισαάκ Χέιντεν, δέχτηκε απευθείας κόκκινη κάρτα για σκληρό φάουλ, με την Κάρντιφ να πιέζει χωρίς ωστόσο να καταφέρει να δημιουργήσει ευκαιρίες.

Στο τελευταίο λεπτό τον καθυστερήσεων ο Κένεντι είχε την ευκαιρία να δώσει τους τρεις βαθμούς στις «Καρακάξες» μετά από χαζό χέρι του Μόρισον, όμως ο Έθεριτζ απέκρουσε την κακή εκτέλεση του Άγγλου και κράτησε το βαθμό για τη γηπεδούχο ομάδα.