Χαμένο πέναλτι, κόκκινη και μετά… ΠΑΡΑΔΕΙΣΟΣ στο Παραλίμνι!

Πέρασε από χίλια μύρια κύματα η ΕΝΠ των 10 παικτών και του χαμένου πέναλτι από το 16′ όμως επικράτησε με 2-0 της Αλκής στο Τάσος Μάρκου.

Τα γκολ της νίκης πέτυχαν ο Σίτο Ριέρα στο 74′ με εντυπωσιακή εκτέλεση φάουλ και ο Ουντόζι στο 85′ με κοντινό πλασέ προ κενής εστίας.

Απέκρουσε το πέναλτι του Ράσμουσεν στο 16′ ο Παναγή της Αλκής ενώ στο 54′ η ΕΝΠ είχε μείνει με 10 παίκτες λόγω δεύτερης κίτρινης και αποβολής του Κοσμά.

Α’ Ημίχρονο

Μετά το πρώτο αναγνωριστικό δεκάλεπτο, η ΕΝΠ πήρε τα ηνία του παιχνιδιού και απείλησε στο 11ο λεπτό με τον Αμπαρτζουμιάν και στο 16ο λεπτό κέρδισε πέναλτι μετά από μαρκάρισμα του Φλόρες στον Κυριάκου.

Ο Παναγή όμως είχε άλλη γνώμη και απέκρουσε την εκτέλεση του Ράσμουσεν κρατώντας το 0-0.

Στη συνέχεια η Αλκή ισορρόπησε τον αγώνα και έχασε μεγάλη ευκαιρία στην αντεπίθεση με τον ταχύτατο Μπελαμειρί να μην μπορεί να νικήσει τον Κλέιμαν σε τετ-α-τετ, καθώς ο πορτιέρο της Αλκής έκανε μεγάλη απόκρουση.

Στο υπόλοιπο του ημιχρόνου οι δύο ομάδες προσπάθησαν αλλά δεν βρήκαν ξεκάθαρες ευκαιρίες παρά μόνο ένα μακρινό σουτ του Σπόλιαριτς που δεν ανησύχησε τον Κλέιμαν και μια κεφαλιά του Ράσμουσεν που δεν βρήκε στόχο.

Β’ Ημίχρονο

Στην επανάληψη η Αλκή ήταν αυτή που μπήκε με περισσότερες αξιώσεις όμως δεν κατάφερε να δημιουργήσει τη μεγάλη ευκαιρία πέραν από κάποια σουτ του Καντάτσια.

Στο 54ο λεπτό όμως άλλαξαν οι ισορροπίες με την ΕΝΠ να μένει με 10 παίκτες μετά από τη δεύτερη κίτρινη κάρτα που δέχτηκε ο Κοσμά.

Στο 66ο λεπτό η Αλκή έχασε ευκαιρία για το 0-1 με τον Κάρλος από καλή θέση να σημαδεύει τον Κλέιμαν όμως στο 74′ οι βυσσινί άνοιξαν το σκορ με εκπληκτική εκτέλεση φάουλ.

Η Αθάνατη βρήκε ακόμη μια ευκαιρία μετά από στημένη φάση όμως η κεφαλιά του Φλόρες από πλεονεκτική θέση πέρασε άουτ.

Στη συνέχεια έδρασε ο Ουντότζι, ο οποίος αφού πρώτα έχασε τεράστια ευκαιρία στο 83′ με κακή κεφαλιά μέσα από τη μικρή περιοχή στη συνέχεια σκόραρε για το 2-0 στο 85′ καθώς δέχτηκε πάσα έτοιμο γκολ από τον Κολοκούδια και προ κενής εστίας τελείωσε την Αλκή!

ΕΝΔΕΚΑΔΕΣ:

ΕΝΠ: Κλέιμαν, Ριέρα (78΄Μουλαζίμης)Ζάρατε (62΄Κουμής) Κοσμάς, Ουντόζι, Αμπαρτζουμιάν, Ολίβα, Αγγελή, Ρασμούσεν (46΄Κολοκούδιας) Κυριάκου, Μαϊσουράτζε

Αλκή: Παναγή, Σερφά, Σταύρου, Καντάσια, Ιβάν Κάρλος (69΄Ηλία) Μπελαμεϊρί, Σπόλιαριτς, Χριστοφή, Ακόστα (83΄Βασιλείου) Κυπριανού, Φλόρες

Το φιλμ του αγώνα

ΤΕΛΟΣ ΑΓΩΝΑ

5 λεπτά οι καθυστερήσεις

85′ ΓΚΟΛ για την ΕΝΠ! Ότι δεν έκανε στο 83′ το έκανε στο 85′ ο Ουντόζι καθώς μετά από πάσα του Κολοκούδια σκόραρε σε κενή εστία για το 2-0!

83′ Ο Ουντόζι μόνος στην περιοχή της Αλκής κάνει κακή κεφαλιά και χάνει μεγάλη ευκαιρία για το 2-0!

80′ Μεγάλη ευκαιρία για την Αλκή! Ο Φλόρες μόνος απέναντι στον Κλέιμαν έκανε την κεφαλιά όμως δεν βρήκε στόχο

74′ ΓΚΟΟΟΟΛ για την ΕΝΠ! Ο Σίτο Ριέρα με εκπληκτική εκτέλεση φάουλ έστειλε την μπάλα στο παραθυράκι του Παναγή ανοίγοντας το σκορ

66′ Ευκαιρία για την Αλκή! Ωραία μπαλιά του Κυπριανού, όμως η κεφαλιά του Κάρλος από καλή θέση κατέληξε στην αγκαλιά του Κλέιμαν

61′ Ακόμη ένα δυνατό σουτ του Καντάτσια όμως η μπάλα καταλήγει ψηλά άουτ

54′ Kόκκινη για την ΕΝΠ! Ο Κοσμά δέχθηκε δεύτερη κίτρινη κάρτα για φάουλ που έκανε στον Σπόλιαριτς και οι βυσσινί μένουν με 10 παίκτες

46′ Δυνατό σουτ του Καντάτσια όμως δεν βρίσκει στόχο

Έναρξη Β’ Ημιχρόνου

Τέλος Ημιχρόνου

41′ Κεφαλιά του Ράσμουσεν, δεν βρίσκει όμως στόχο

31′ Σουτ του Σπόλιαριτς, ο Κλέιμαν αιφνιδιάστηκε όμως απέκρουσε τελικά

24′ Μεγάλη ευκαιρία για την Αλκή, με τον Μπελαμειρί να φεύγει ταχύτατα στην κόντρα όμως ο Κλέιμαν έκανε μεγάλη απόκρουση στο πλασέ του ακραίου της Αλκής

Μετά το δεκάλεπτο βάζει αρκετή πίεση η γηπεδούχος ομάδα ενώ η Αλκή αμύνεται συνεχώς

22′ Δοκάρι για την ΕΝΠ με τον Ζάρατε!

16′ ΑΠΟΚΡΟΥΕΙ το πέναλτι του Ράσμουσεν ο Παναγή και παραμένει το 0-0! Στην επαναφορά ο Ράσμουσεν έκανε το πλασέ όμως η μπάλα πέρασε εκτός.

16′ Πέναλτι για την ΕΝΠ! Μετά από μαρκάρισμα του Φλόρες στον Κυριάκου, όπως υπέδειξε ο Βασίλης Δημητρίου

15′ Νέα ευκαιρία για την ΕΝΠ. Ο Ράσμουσεν έκανε την μπαλιά από αριστερά, η μπάλα κτύπησε σε αμυντικό και κατευθύνθηκε στα δίχτυα όμως ο Παναγή έδιωξε σε κόρνερ

11′ Ευκαιρία για την ΕΝΠ με τον Αμπαρτζουμιάν να μπαίνει μέσα στην περιοχή όμως από πλεονεκτική θέση καθυστέρησε και τον σταμάτησε ο Σερφά

10′ Χωρίς κάποια φάση στο πρώτο δεκάλεπτο με τις δύο ομάδες να αλληλοεξουδετερώνονται…