Μετά από ένα ΣΥΝΑΡΠΑΣΤΙΚΟ παιχνίδι η Ολυμπιάδα κέρδισε τον Απόλλωνα!

Σε ένα αγώνα που τα είχε όλα με σασπένς και συνεχείς ανατροπές, η Ολυμπιάδα Ν. κέρδισε με 3-2 τον Απόλλωνα στο «Απόλλων Αρένα» και τον προσπέρασε στη βαθμολογία.

Ο αγώνας ήταν πραγματικό ντέρμπι όπως άλλωστε αναμενόταν, αλλά οι δυο ομάδες ήθελαν το τρίποντο αφού πλέον νιώθουν και την ανάσα του Korantina Homes Παφιακού.

Για τον Απόλλωνα η ήττα είναι νέο πισωγύρισμα αφού είναι η δεύτερη συνεχόμενη εντός έδρας. Χαρακτηριστικό του ντέρμπι ότι τρία σετ ολοκληρώθηκαν με 25-20.

Οι «ανοικτοί λογαριασμοί» που άφησαν οι δυο ομάδες από τον αγώνα της πρεμιέρας συνεχίστηκαν και στο πρώτο σετ. Ο αγώνας ήταν απόλυτα ισοδύναμος, με τον Απόλλωνα να κερδίζει 25-23 και να παίρνει το ψυχολογικό προβάδισμα του 1-0 σετ.

Η Ολυμπιάδα απάντησε στο προβάδισμα του Απόλλωνα στο δεύτερο σετ, αφού ήταν ανώτερη και κέρδισε 25-20 ισοφαρίζοντας το ντέρμπι στο «Απόλλων Αρένα».

Η ομάδα της Νεάπολης πήρε τα πάνω της και στο τρίτο σετ κατάφερε να επιβληθεί ξανά με 25-20 και να ανατρέψει τα δεδομένα προηγούμενη με 2-1 σετ.

Οι αμαζόνες του Απόλλωνα δεν παραδόθηκαν και οδήγησαν το ντέρμπι σε τάι – μπρέικ αφού κέρδισαν με 25-20 στο τέταρτο σετ και ισοφάρισαν σε 2-2.

Το τάι – μπρέικ ήταν πολύ θεαματικό με την Ολυμπιάδα να κερδίζει 16-14 και τον αγώνα με 3-2 σετ.

ΑΠΟΛΛΩΝ: Aγκουέρο, Δ. Σιμανόφσκι, Ιωαννίδου, Πέρεθ, Μανίταρου, Καριόκα – Λίμπερο: Ζακχαίου – Αλλαγές: I. Σιμανόφσκι.

ΟΛΥΜΠΙΑΔΑ Ν. : Μορόνου, Γκούντγουορθ, Πέτρου,Χαραλάμπους, Χέρβεϊ, Γεωργιάδου – Λίμπερο: Koύτα. – Αλλαγές: Οικονομίδου.