Μέσα σε έξι λεπτά το… ΚΑΘΑΡΙΣΕ! Τι έγινε και η γηπεδούχος ομάδας έπαιξε για 20 λεπτά με λιγότερο παίκτη

Άνοιξε το βράδυ της Παρασκευής η αυλαία της 15ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος Β΄ κατηγορίας.

Ο Ολυμπιακός Λευκωσίας κέρδισε εκτός έδρας το ΘΟΪ Λακατάμιας με 0-4.

Νωρίς – νωρίς πήραν προβάδισμα οι «μαυροπράσινοι», δείχνοντας ότι δεν είχαν καν τη σκέψη και το ίχνος της υποτίμησης του αντιπάλου.

Μέσα δε, μέσα σε έξι λεπτά σημείωσε ο Ολυμπιακός τρία γκολ.

Τα δύο γκολ σημείωσε ο Ράμος, στο 10ο και 16ο λεπτό, ενώ σκόραρε και ο Ρομό στο 12ο λεπτό.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Ολυμπιακός Λευκωσίας σκόραρε ακόμη ένα γκολ, στο 82ο λεπτό με τον Βιέιρα.

Οι δύο ομάδες αγωνίστηκαν ως εξής:

ΘΟΪ (Ν.Νικολάου): Ζαχαρουδιού, Πεχλιβανόπουλος (46′ Παπέττας), Κίττος (25′ Δ. Κυριάκου), Ξενοφώντος, Γαβριηλίδης, Νικολάου, Παπαθεοχάρους, Αλωνεύτης, Ροτς, Κ. Κυριάκου (25′ Χριστοφόρου), Χαραλάμπους.

Ολυμπιακός (Φ. Μπούις): Γιωργαλλίδης, Λεονάρντο, Πιερμάγιερ, Ρόμο (85′ Σάββα), Βιέρα (83′ Άλεξ Κωσνταντίνου), Παχίπης, Σαμάρας, Αντωνίου, Μέντες, Ράμος (70′ Οπόνγκ), Παπαγεωργίου.

Η νίκη αυτή φέρει τον Ολυμπιακό στους 33 βαθμούς, μόνο στην κορυφή, αναμένοντας τις υπόλοιπες αναμετρήσεις, που θα γίνουν αύριο, για τη 15η αγωνιστική του πρωταθλήματος Β΄ κατηγορίας.

Αξίζει να σημειωθεί ότι η ομάδα της Λακατάμιας από το 70ο λεπτό αγωνιζόταν με δέκα παίκτες.  Δεν αποβλήθηκε κάποιος παίκτης, αλλά τραυματίστηκε και δεν μπορούσε να συνεχίσει το παιχνίδι ο Κυριάκου, ενώ είχαν γίνει ήδη οι τρεις αλλαγές από τον προπονητή του ΘΟΪ.

Η ενημέρωση από την ιστοσελίδα της ΚΟΠ:

Τελευταία αγωνιστική του πρώτου γύρου στο Πρωτάθλημα Β’ Κατηγορίας και η αυλαία άνοιξε απόψε με την αναμέτρηση στη Λακατάμια μεταξύ του ΘΟΪ Λακατάμιας με τον Ολυμπιακό που έληξε με 4-0 υπέρ του Ολυμπιακού.

Ο αγώνας με τη στήριξη της ΚΟΠ μεταδόθηκε απευθείας από τη Cytavision.

Ο Ολυμπιακός μετά την επιτυχία του βρίσκεται μόνος στην κορυφή με 33 βαθμούς.