Άσος… από ημίχρονο η Γιουβέντους!

Με γκολ των Κόστα στο 13’, Τσαν στο 45’ και Ρουγκάνι στο 84’, η Γιουβέντους κέρδισε… σβηστά με 3-0 την Κιέβο, ενώ ο Ρονάλντο έχασε και πέναλτι στο 53ο λεπτό, επανακτώντας το +9 από τη δεύτερη Νάπολι.

Συνέχεια στο εντυπωσιακό αήττητο σερί της έδωσε η Γιουβέντους, που επικράτησε σήμερα το βράδυ στο «Αλιάντζ Στέιντιουμ» της Κιέβο με 3-0, στο τελευταίο χρονικά παιχνίδι της 20ης αγωνιστικής της Serie A, φτάνοντας παράλληλα τις 18 νίκες!

Η «γηραιά κυρία» φρόντισε να «καθαρίσει» την υπόθεση νίκη από το πρώτο κιόλας ημίχρονο, με τον Ντούγκλας Κόστα να σκοράρει, με προσωπική ενέργεια, για πρώτη φορά φέτος στο ιταλικό πρωτάθλημα στο 13ο λεπτό.

Ενώ, μετά από πολύ ωραία ενέργεια του Πάολο Ντιμπάλα, ο Εμρέ Τσαν έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Στέφανο Σορεντίνο για δεύτερη φορά στην αναμέτρηση, στην τελευταία φάση του πρώτου 45λεπτου…

Πάντως, ο πρώην τερματοφύλακας της ΑΕΚ κατάφερε να διατηρήσει προσωρινά το σκορ σε χαμηλά επίπεδα για την ομάδα από τη Βερόνα, καθώς απέκρουσε το πέναλτι που εκτέλεσε ο Κριστιάνο Ρονάλντο στο 52’, μετά από χέρι που έκανε ο Ματία Μπάνι!

Ωστόσο, έξι λεπτά πριν το τέλος του παιχνιδιού, ο Φεντερίκο Μπερναρντέσκι έκανε τη σέντρα και ο Ντανιέλε Ρουγκάνι με κεφαλιά
διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.

Διατηρώντας έτσι τη διαφορά εννιά πόντων της Γιουβέντους από τη δεύτερη Νάπολι και ταυτόχρονα την Κιέβο στην τελευταία θέση της βαθμολογίας.