Έκανε το πρώτο βήμα για τον τίτλο (ΒΙΝΤΕΟ – ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ)

Η Πετρολίνα ΑΕΚ ήταν η νικήτρια στον πρώτο αγώνα της σειράς της τελικής φάσης της ΟΠΑΠ Basket League, όπου επικράτησε στο «Κίτιον» με 72-55. Οι Λαρνακείς ήταν καλύτεροι στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα και πέτυχαν μία δίκαιη νίκη. Οι δύο ομάδες θα τεθούν ξανά αντιμέτωπες την Τρίτη (23/4) στο «Κώστας Παπαέλληνας» στις 19:00. Το βραβείο ACS MVP του αγώνα πήρε ο Βλάντιμιρ Βερεμένκο με 18 πόντους (21 ριμπάουντ, 4 ασσίστ).

Εντυπωσιακά ξεκίνησε το παιχνίδι η ΑΕΚ που στο 5:15 ήταν μπροστά με 11-0, ενώ ενάμιση λεπτό πιο μετά το σκορ πήγε στο 18-3. Με την ολοκλήρωση της περιόδου ο Κεραυνός μείωσε σε 27-16. Πιο ισορροπημένο ήταν το παιχνίδι που είδαμε στην β’ περίοδο όπου στο 14’ το σκορ πήγε στο 34-26, ενώ έως το 19’ η ΑΕΚ ήταν μπροστά με 41-32. Πριν το τέλος του ημιχρόνου ο Βερεμένκο με δύο πόντους και ο Ντουρέν με ένα, έφεραν την διαφορά στους δώδεκα (44-32).

Κυρίως ισορροπημένο ήταν και το τρίτο δεκάλεπτο. Στο 25’ η ΑΕΚ ήταν μπροστά με 52-42, ενώ στο επόμενο λεπτό ο Κινγκ με δύο πόντους και ο Χάγκινς με ένα μείωσαν σε 52-45. Με το φινάλε της περιόδου οι γηπεδούχοι ήταν μπροστά με 57-48. Μέχρι το 35’ η ΑΕΚ ήταν μπροστά με 64-53, ενώ στην συνέχεια οι Λαρνακείς ήταν καλύτεροι και κατάφεραν έως το 38:30 να φέρουν την διαφορά στους δεκαοκτώ (72-54). Με το τέλος του αγώνα ο Γουίλις μείωσε σε 72-55, που ήταν και το τελικό σκορ.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 27-16, 44-32, 57-48, 72-55