«Αέρα» η Πολωνία, στο… κόλπο Αυστρία και Β. Μακεδονία (ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ – ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ)

Πέρασε… αέρα από την Λετονία η Πολωνία.

Η παρέα του Ρόμπερτ Λεβαντόφσκι επικράτησε 2-0 στην έδρα της Λετονίας και συνεχίζει να βρίσκεται μόνη πρώτη, αγκαλιάζοντας την πρόκρισή της στο Euro του 2020. Μεγάλος πρωταγωνιστής ο φορ της Μπάγερν Μονάχου, ο οποίος έκανε χατ-τρικ και… καθάρισε μόνος του για όλη την ομάδα σε ένα πολύ εύκολο ματς!

Στη δεύτερη θέση της βαθμολογίας ανέβηκε η Αυστρία, η οποία κατάφερε να φέρει… τούμπα το Ισραήλ (3-1). Ο Ζάχαβι έδωσε προβάδισμα στους φιλοξενούμενους στο 34’ με τρομερή σουτάρα αλλά επτά λεπτά αργότερα οι γηπεδούχοι έφεραν το σκορ στα ίσα με γκολ του Λατσάρο μετά από ωραία ομαδική προσπάθεια. Η ανατροπή για την Αυστρία ήρθε στο 56ο λεπτό με τον Χιντερέγκερ, ενώ ο Σάμπιτζερ δύο λεπτά πριν το φινάλε έγραψε το τελικό 3-1.

Στο… κόλπο της δεύτερης θέσης μπήκε και η Βόρεια Μακεδονία, η οποία επικράτησε 2-1 της Σλοβενίας, την έπιασε στους 11 βαθμούς αλλά της πήρε την διαφορά αφού στο πρώτο ματς οι δύο ομάδες είχαν έρθει ισόπαλες με 1-1. Πρωταγωνιστής ο Ελίφ Ελμάς, ο οποίος με ωραίο… τσιμπητό πλασέ άνοιξε το σκορ στο 50ο λεπτό, ενώ ο ίδιος παίκτης στο 68’ διαμόρφωσε το 2-0. Το τελικό σκορ έγραψε με πέναλτι στο 5ο λεπτό των καθυστερήσεων ο Ίλιτσιτς με πέναλτι.