Περίπατος με Άλμπα και… το απόλυτο η Μπαρτσελόνα!

Η Άλμπα Βερολίνου κοίταξε στα μάτια την Μπαρτσελόνα για ένα ημίχρονο, όμως οι Καταλανοί ανέβασαν την απόδοσή τους στο β’ μέρος και με την τριάδα Μίροτιτς-Χίγκινς-Τόμιτς να κάνει… πάρτι έφτασε στη νίκη (103-84).

Το παιχνίδι απέναντι στην Άλμπα Βερολίνου ήταν… ειδικών συνθηκών για την Μπαρτσελόνα. Το ταταμένο κλίμα στην Καταλωνία είχε επηρεάσει τους παίκτες του Πέσιτς στο πρώτο μέρος.

Στο σημείο εκείνο οι Βερολινέζοι είχαν δείξει πολύ καλό πρόσωπο και είχαν μείνει κοντά στο σκορ (46-44 στο τέλος του ημιχρόνου)..

Στο δεύτερο μέρος, όμως, τα πάντα άλλαξαν. Οι «Μπλαουγκράνα» ανέβασαν την απόδοσή τους σε άμυνα και επίθεση, βρήκαν λύσεις και δεν έχασαν τον έλεγχο του αγώνα.

Οι παίκτες του Ρενέσες δεν μπορούσαν να ακολουθήσουν τον ρυθμό στο «Palau Blaugrana» (η διαφορά έφτασε μέχρι και τους 20 πόντους, 86-66 στο 34ο λεπτό του αγώνα) και μοιραία η Μπάρτσα έφτασε στη νίκη.

Με το αποτέλεσμα αυτό οι Καταλανοί ανέβηκαν στο 3-0 και βρίσκονται στην κορυφή, μαζί με την ΤΣΣΚΑ Μόσχας, την ίδια στιγμή που η Άλμπα υποχώρησε στο 1-2, γνωρίζοντας δεύτερη διαδοχική ήττα στη διοργάνωση.

Ο Κόρι Χίγκινς με 22 πόντους και 7/10 σουτ ήταν ο μεγάλος πρωταγωνιστής της ηομάδας του, με τους Νίκολα Μίροτιτς (18π) και Άντε Τόμιτς 915π) να ακολουθούν.

Από την Άλμπα ξεχώρισε ο Ρόκας Γκιεντράιτις με 17 πόντους, όμως δεν ήταν αρκετός για να αλλάξει η κατάσταση.

Τα δεκάλεπτα: 19-25, 46-44, 72-61, 103-84.

Συναγερμός στις Αρχές: Έβαλαν φωτιά σε δημοτικό σχολείο και προκάλεσαν ζημιές σε εξωτερικούς χώρους

Βεγγαλικά σε περίπτερα: Ποια δικαιούνται να διατίθενται - Μπορούν να πωλούνται σε ανήλικους;

«Ω γλυκύ μου… κρέας»: Έρχεται νέα αύξηση στο χοιρινό – Στα ύψη το αρνί - Τρέχουν να προλάβουν την αργία της Πρωτομαγιάς οι καταναλωτές

Survivor 2024: Το... πολεμικό κλίμα και ο δεύτερος μονομάχος - Δείτε βίντεο

ΔΗΣΥ: Νούμερο ένα προτεραιότητα η συσπείρωση του κόμματος - Έκλεισε το κεφάλαιο για τις διαγραφές

Ελένη Φουρέιρα: Καίει καρδιές με το σέξι βίντεο στο Instagram

ΠτΔ για λιμάνι Λάρνακας: «Το Κράτος δεν μπορεί να εκβιάζεται από τον οποιοδήποτε»

Επίσκεψη στο το φυλάκιο «Κομμόροτσος» στους Αγίους Τριμιθιάς, με σκοπό να δώσει τις ευχές του στους στρατιώτες ενόψει των εορτών του Πάσχα, πραγματοποίησε ο Πρόεδρος της Δημοκρατίας, Νίκος Χριστοδουλίδης.