«Πάτησε» την Άστον Βίλα η Σίτι και… περιμένει ΔΩΡΟ από την Τότεναμ!

Πάτησε την Άστον Βίλα και συνεχίζει η Μάντσεστερ Σίτι! Η ομάδα του Πεπ Γκουαρντιόλα φιλοδώρησε με τρία γκολ τους«χωριάτες» (3-0), επέστρεψε στη δεύτερη θέση και περιμένει δώρο… από την Τότεναμ.

Και τώρα περιμένει το δώρο από… Λονδίνο!

Χωρίς ιδιαίτερα άγχη και πατώντας το… γκάζι όσο χρειάζεται στο δεύτερο ημίχρονο, η Μάντσεστερ Σίτι επικράτησε 3-0 της Άστον Βίλα, επιστρέφοντας στις εντός έδρας νίκες στο πρωτάθλημα μετά την ήττα που είχε υποστεί από τη Γουλβς και επανήλθε στη δεύτερη θέση από την οποία την έχει εκτοπίσει η Λέστερ με τη χθεσινή της επικράτηση.

Παράλληλα, μείωσε τη διαφορά στους τρεις βαθμούς από την πρωτοπόρο Λίβερπουλ, που αύριο αντιμετωπίζει την Τότεναμ και φυσικά ελπίζει οι Λονδρέζοι να στήσουν μπλόκο στους «κόκκινους».

Σε ό,τι αφορά την αναμέτρηση, έπειτα από ένα πρώτο ημίχρονο που τόσο η Σίτι, όσο και η Άστον Βίλα είχαν πολύ σημαντικές ευκαιρίες για να ανοίξουν το σκορ, αλλά τελικά η παραγωγή τερμάτων άρχισε από το πρώτο λεπτό του δευτέρου ημιχρόνου.

Σκόρερ για τους πρωταθλητές ήταν ο Ραχίμ Στέρλινγκ που βρέθηκε απέναντι στον Χίτον από κεφαλιά-πάσα του Ζέσους και με πλασέ κάτω από τα πόδια του έκανε το 1-0.

Το όποιο ενδιαφέρον υπήρχε στο ματς, το έπαψε ο Κέβιν Ντε Μπρόινε. Ο Βέλγος από τα αριστερά έβγαλε τη σέντρα με κατεύθυνση προς την εστία, στην πορεία της μπάλας δεν βρέθηκε κανένας, με αποτέλεσμα αυτή να… αναπαυθεί στα δίχτυα για το 2-0 στο 65′.

Το τελικό σκορ έγραψε πέντε λεπτά αργότερα ο Ιλκάι Γκουντογκάν, όταν από φάση διαρκείας στα καρέ της Βίλα, από εκτέλεση κόρνερ, η μπάλα στρώθηκε στον Γερμανό διεθνή χαφ και με σουτ έβαλε κι αυτός το όνομά του στους σκόρερ.