«ΦΡΕΝΟ» στη Ρεάλ από τον… κακό της «δαίμονα»

Για τρίτη συνεχόμενη χρονιά η Μπέτις έφυγε με μηδέν παθητικό από το «Σαντιάγκο Μπερναμπέου» (0-0) απέναντι στην Ρεάλ Μαδρίτης που απέτυχε να μείνει μόνη στην κορυφή.

Η μέρα στην Μαδρίτη άρχισε άψογα με την ήττα της Μπαρτσελόνα στην έδρα της Λεβάντε και συνεχίστηκε το ίδιο καλά με την ταυτόχρονη απώλεια βαθμών Σεβίλλης και Ατλέτικο Μαδρίτης στο μεταξύ τους 1-1.

Με μία νίκη επί της Μπέτις, η βασίλισσα θα απολάμβανε την μοναξιά της κορυφής, όμως κάτι τέτοιο δεν έγινε ποτέ.

Οι βερδιμπλάνκος που τα δύο τελευταία χρόνια έφυγαν με την νίκη από την Μαδρίτη (0-2 και 0-1) κράτησαν και πάλι το μηδέν πίσω στην λευκή ισοπαλία που ήταν σαν ήττα για την ομάδα του Ζιζού.

Παρότι η Ρεάλ ξεκίνησε με κέφι και ακυρωθέν γκολ του Αζάρ (9’), η πίεση της έπεφτε σταδιακά και χρειάστηκε να φτάσουμε στο τέλος του ημιχρόνου για να φτάσει ξανά στο γκολ με τον Σέρχιο Ράμος.

Η είσοδος του Ροντρίγκο στην επανάληψη έδωσε ενέργεια, όμως για να φτάσουμε να έχουμε κλασική φάση, χρειάστηκε να πάμε στις καθυστερήσεις.

Εκεί, ο Ζοέλ Ρόμπλες νίκησε σε τετ-α-τετ τον Βραζιλιάνο, στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Ισπανός τερματοφύλακας απέκρουσε βολίδα του Καρβαχάλ και το 0-0 έμεινε ως το τέλος, με την Μπέτις να αποδεικνύεται και πάλι ο κακός δαίμονας της «βασίλισσας».