«ΤΡΕΛΟ» ημίχρονο – Κρατάει στο παιχνίδι την Ανόρθωση ο Λόρια!

Στο ημίχρονο του Βαρωσιώτικου ντέρμπι στο «Αμμόχωστος» για την 9η αγωνιστική του πρωταθλήματος, Νέα Σαλαμίνα και Ανόρθωση βρίσκονται στην ισοπαλία 1-1 σε ένα «τρελό» ημίχρονο, που οι «ερυθρόλευκοι» ήταν καλύτερα, με τον Λόρια να κρατάει την «Κυρία» στο παιχνίδι, στο χειρότερο της α’ μέρος μετά την επιστροφή Τιμούρ Κετσπάγια.

«Τρελό» ξεκίνημα είχαμε στο παιχνίδι καθώς μέσα σε 4′ είχαμε δύο γκολ και μια μεγάλη ευκαιρία. Η αρχή έγινε στο 2′ όταν ο Ράγιος έκανε τη σέντρα με τον Κατσαράβα, να κάνει την κεφαλιά και την μπάλα να φεύγει μόλις έξω.

Ένα λεπτό αργότερα, στο 3′ η Νέα Σαλαμίνα άνοιξε το σκορ. Ο Ελουντού έκανε το παράλληλο γύρισμα, βρήκε τον Σίμψον στο δεύτερο δοκάρι και αυτός από κοντά πλάσαρε ιδανικά για το 1-0.

Δεν πρόλαβαν να περάσουν 40 δευτερόλεπτα και η Ανόρθωση είχε άμεση απάντηση. Ο Κατσαράβα, βρήκε τον Ράγιος στο σημείο του πέναλτι και ο Ισπανός με πανέμορφο πλασέ έγραψε το 1-1.

Στο 13′ οι γηπεδούχοι απείλησαν εκ νέου με ένα σουτ του Σίμψον, στην κλειστή γωνία του Λόρια και τον Γεωργιανό να διώχνει δύσκολα σε κόρνερ. Οι φιλοξενούμενοι, στο 17′ προσπάθησαν να πάρουν το προβάδισμα με το σουτ του Ντούρις να περνά πάνω από τα δοκάρια.

Εφτά λεπτά αργότερα, στο 24′ η ομάδα του Σάββα Πουρσαϊτίδη, έχασε διπλή μεγάλη ευκαιρία. Ο Ελουντού έδωσε κάθετα στον Κωστή, βγήκε απέναντι από τον Λόρια, έκανε το πλασέ, ο Γεωργιανός έδιωξε με τα πόδια, και στη συνέχεια απέκρουσε το σουτ του Ρομάν.

Η Νέα Σαλαμίνα δεν το έβαλε κάτω και προσπάθησε να βρει το δεύτερο γκολ, ωστόσο υπολόγισε χωρίς τον… Λόρια, καθώς ο τερματοφύλακας της «Κυρίας», έκανε νέα καθοριστική δύσκολη επέμβαση, με το ένα χέρι σε σουτ του Ελουντού στο 28′.

Mετά το 30λεπτο, ο ρυθμός του αγώνα έπεσε και το 1-1 «έκλεισε» το πρώτο ημίχρονο.

Μαρίνα Λεμεσού: Επιχείρησαν να φύγουν από το parking χωρίς να πληρώσουν - Πρόταξαν μαχαίρι σε αστυνομικούς

Επεισόδια έξω από ΑΔΕ Λεμεσού: Αύριο η απόφαση για τους 10 που συνελήφθησαν - Τα αδικήματα που τους βαραίνουν

Η κροτίδα που στιγμάτισε τη ζωή του Κώστα: «Άνοιξα τα μάτια μου και έλειπαν τρία δάχτυλα» - Συγκλονιστικές εικόνες

Συμπλοκή νεαρών στη Λευκωσία: Χειροπέδες σε 18χρονο - Στην κατοχή του μαχαίρια και ναρκωτικά - Ανήλικος μεταφέρθηκε στο νοσοκομείο

Πάσχα: Αναλυτικά το εορταστικό ωράριο καταστημάτων - Πότε θα είναι ανοιχτά και πότε κλειστά

Ιωάννα Τούνη: Ο προβληματισμός που μοιράστηκε με τους διαδικτυακούς της φίλους – «Δεν ξέρω τι πάει λάθος»