«Καθάρισε» τη Νις και ανεβαίνει η Λιόν, πέρασε 2η η Ανζέ, εντυπωσίασε το Στρασβούργο! (ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ)

Η Ανζέ με ένα γκολ στα μέσα της επανάληψης, επικράτησε 1-0 της Νιμ και πέρασε στην 2η θέση της βαθμολογίας. Εντυπωσιακή η Στρασμπούρ έριξε τεσσάρα στην Αμιάν εκτός έδρας.

Στην 2η θέση της κατάταξης βρίσκεται η Ανζέ μετά τη νίκη της με 1-0 επί της Νιμ, αφήνοντας πίσω της την Μαρσέιγ που έχει 22 βαθμούς και την Σεντ Ετιέν που έχει 21, αλλά έχοντας δώσει ένα παιχνίδι περισσότερο απ’ αυτές. Το μοναδικό τέρμα της αναμέτρησης σημείωσε στο 67ο λεπτό μετά από φάση διαρκείας ο Μανγκανί.

Εντυπωσιακή εμφάνιση πραγματοποίησε η Στραμπούρ που απομακρύνθηκε από την επικίνδυνη ζώνη με 4-0 εκτός έδρας σε βάρος της Αμιάν.

Σπουδαία ανατροπή που της έδωσε βαθιά βαθμολογική ανάσα πήρε και η Ντιζόν, με 2-1 απέναντι στη Ρεν.

Το 0-1 στο 58ο λεπτό με τον Ραφίνια, ανατράπηκε από τον Σαμαριτανό στο 70’ και τον Χουιάρ στο 83΄που διαμόρφωσαν το τελικό αποτέλεσμα. Ισόπαλα 1-1 τελείωσαν τα Μπρεστ-Ναντ και Μετς-Ρεμς.

«Καθάρισε» τη Νις και ανεβαίνει η Λιόν

Επιστροφή στις νίκες με τον καλύτερο τρόπο για τη Λιόν. Η ομάδα του Ρούντι Γκαρσία «καθάρισε» με 2-0 τη Νις, έφτασε τους 19 βαθμούς και δείχνει ότι μπορεί να παλέψει για την ευρωπαϊκή τετράδα.

Μόλις στο 10ο λεπτό ο Ριν άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους, ενώ το εξαιρετικό πρώτο ημίωρο ολοκλήρωσε ιδανικά ο Ντεμπελέ που από τα έντεκα μέτρα έγραψε το 2-0 για την ομάδα του.

Η αποβολή του Μαρσάλ στο 34ο λεπτό άλλαξε τις αριθμητικές ισορροπίες, αλλά η Λιόν ήταν αποφασισμένη να μην χάσει από τα χέρια της αυτή τη νίκη, κάτι το οποίο απέδειξε πλήρως και στην επανάληψη.

Η πίεση της ομάδας της Νίκαιας απέδωσε εν μέρει, αλλά το γκολ του Ντόλμπεργκ στο 78΄δεν άλλαξε τα δεδομένα του ματς.