Έρχεται ΙΣΟΠΑΛΗ Κύπρο η Σεβίλλη

H Ρεάλ Μαδρίτης έκανε το μεσημέρι του Σαββάτου το χρέος της απέναντι στην προτελευταία Εσπανιόλ, επιβλήθηκε 2-0 με τέρματα των Βαράν και Μπενζεμά, η Μπαρτσελόνα με όργια του Μέσι και το ασύλληπτο τακουνάκι του Σουάρες διέλυσε το βράδυ της ίδιας ημέρας τη Μαγιόρκα.

Για τη Σεβίλλη ένας δρόμος υπήρχε, εάν ήθελε να συνεχίσει να φλερτάρει με την κορυφή και να νιώθουν μπλαουγκράνα και μερένγκες καυτή την ανάσα της. Να περάσει αλώβητη από την Παμπλόνα. Εις μάτην, όμως.

Κόλλησε στο Ελ Σαδάρ. Ο Μουνίρ άνοιξε το σκορ για τους νερβιονένσες έντεκα λεπτά μετά από την έναρξη του ματς, αλλά ο εξαιρετικός Τσίμι Άβιλα ισοφάρισε για τους ροχίγιος στο δεύτερο λεπτό του επιπρόσθετου χρόνου.

Έτσι η ομάδα της Ανδαλουσίας έμεινε σε απόσταση μίας νίκης από Ρεάλ και Μπαρτσελόνα, διακόπτοντας το σερί των τριών νικηφόρων παιχνιδιών της.

ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΤΗΣ 16ΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ:

Παρασκευή 6 Δεκεμβρίου

Βιγιαρεάλ – Ατλέτικο 0-0

Σάββατο 7 Δεκεμβρίου

Ρεάλ – Εσπανιόλ 2-0 (37′ Βαράν, 79′ Μπενζεμά)

Γρανάδα – Αλαβές 3-0 (48′ Κάρλος Φερνάντεθ, 58′ πεν. Σολδάδο, 77′ Γιανχέλ Ερέρα)

Λεβάντε – Βαλένθια 2-4 (11′, 20′ πεν. Ροτζέρ Μαρτί / 45’+3′ αυτ. Ροτζέρ Μαρτί, 57′, 59′ Γκαμεϊρό, 88′ Φεράν Τόρες)

Μπαρτσελόνα – Μαγιόρκα 5-2 (7′ Γκριεζμάν, 17′, 41′, 83′ Μέσι, 44′ Σουάρες  / 36′, 64′ Μπούντιμιρ)

Κυριακή 8 Δεκεμβρίου

Έιμπαρ – Χετάφε 0-1 (67′ Άνχελ)

Μπέτις – Μπιλμπάο 3-2 (2′, 11′, 20′ Χοακίν / 44′ Ουίλιαμς, 75′ Μπερσίτσε)

Βαγιαδολίδ – Σοθιεδάδ 0-0

Λεγκανές – Θέλτα 3-2 (15′, 39′ Όσκαρ, 55′ Ροντρίγκες / 64′ Αραούχο, 81′ Άσπας)

Οσασούνα – Σεβίλλη 1-1 (45’+2′ Τσίμι Άβιλα / 11′ Μουνίρ)

Πηγή: Sport-fm.gr

Αντίποινα στο Ιράν αποφάσισε το Ισραήλ, κλειστά χαρτιά για το χρόνο επίθεσης

Καζάνει που «βράζει» είναι η Μέση Ανατολή, μετά την επίθεση του Ιράν στο Ισραήλ σε αντίποινα για το φονικό χτύπημα του δεύτερου στο ιρανικό προξενείο στη Συρία. Ο ισραηλινός πρωθυπουργός, Μπενιαμίν Νετανιάχου, έχει δεσμευτεί να απαντήσει στην Τεχεράνη και σταθμίζει τις επιλογές του για το τι θα κάνει.