Τα λάθη στοίχισαν παρά την υπερπροσπάθεια της Εθνικής Ανδρών (ΔΗΛΩΣΕΙΣ)

ΜΟΛΔΑΒΙΑ – ΚΥΠΡΟΣ 3-0 (25-22, 25-22, 25-22)

Δεν τα κατάφερε η Εθνική μας ομάδα των Ανδρών στον αγώνα της 2ης αγωνιστικής με τη Μολδαβία στο πλαίσιο του Δ’ Προκριματικού Ομίλου του Eurovolley Ανδρών. Παρά την προσπάθεια που έγινε, χάσαμε από τη Μολδαβία με 0-3 σετ παρουσία 250 θεατών αφού στοίχισαν τα πολλά λάθη που έγιναν. Πλέον η Εθνική βλέπει τον αγώνα της Τρίτης με τη Λετονία με στόχο το καλύτερο.

Mε αποφασιστικότητα μπήκε η Εθνική μας στο πρώτο σετ αλλά οι Μολδαβοί κατάφεραν να πάρουν μικρό προβάδισμα 11-08, το οποίο με δυο λάθη από Σιαπάνη (σέρβις) και Χαριδήμου και κενό στην άμυνα αύξησαν σε 14-09. Η Εθνική έδειχνε να ανεβαίνει αλλά τα λάθη στην επίθεση διατήρησαν το προβάδισμα για τους Μολδαβούς 17-13.

Ο Σωτήρης Σιαπάνης πήρε από το «χέρι» την Εθνική και με πόντους από κάρφωμα και μπλοκ μείωσε σε απόσταση αναπνοής 19-18. Οι Μολδαβοί πήγαν να ξεφύγουν, αλλά η Εθνική δεν τους άφησε 23-22. Ωστόσο, οι Μολδαβοί πήραν αυτό που ήθελαν αφού κέρδισαν το σετ 25-22 σε 23’ και βρεθήκαμε να κυνηγάμε στο σκορ.

Διακύμανση 1ο σετ: 06-06, 08-06,11-08, 14-09, 19-18, 23-21, 25-22.

Oι Μολδαβοί ξεκίνησαν πιο καλά το δεύτερο σετ και προηγήθηκαν 04-02 και 07-04 αφού δεν είχαμε λύσεις στην επίθεση. Η Εθνική επιχείρησε να πιέσει τη Μολδαβία και μείωσε 11-10, αλλά τα πολλά αβίαστα λάθη άφηναν τους «Καρπάθιους» στην πρωτοπορία 17-12 σε καθοριστικό σημείο του σετ. Η ομάδα μας με τον Α. Μαυρομμάτη ως πασαδόρο επιχείρησε να αντεπιτεθεί και μειώσαμε στο -2 18-16 αναγκάζοντας τον Μολδαβό κόουτς A. Romascan να πάρει τάϊμ – άουτ.

Οι Μολδαβοί με όπλο το μπλοκ δημιούργησαν νέα διαφορά ασφαλείας 21-17, αλλά ο Στέφανος Χαριδήμου μείωσε στο -2 21-19. Το μολδαβικό μπλοκ έδωσε ώθηση στην ομάδα του Romascan που ξέφυγε εκ νέου 23-19. H προσπάθεια συνεχίστηκε και μπλοκ Σιαπάνη με κάρφωμα Προδρόμου έφεραν την ομάδα μας στο -2 24-22 αλλά τελικά οι Μολδαβοί κέρδισαν 25-22 σε 24’ γράφοντας το 2-0 σετ.

Διακύμανση 2ο σετ: 04-02, 08-06, 11-10, 16-12,18-16, 21-17, 25-22.

Ισορροπημένα ξεκίνησαν οι δυο ομάδες το τρίτο σετ άνκαι οι Μολδαβοί πήραν ένα ισχνό προβάδισμα 07-05, αλλά η Εθνική με καλά σέρβις από τον Μαυρομμάτη και με εκτελεστή τον Χαριδήμου ισοφάρισε 07-07. Οι Μολδαβοί εκμεταλλεύτηκαν πλήρως νέο λάθος στο σέρβις από τον Σιαπάνη και με άσο του Stelmach αύξησαν σε 12-08. Σε καμιά περίπτωση η Εθνική δεν τα παράτησε, μείωσε σε 12-10, αλλά πάλι οι Μολδαβοί μας ξέφυγαν 16-11.

Νέα αντίδραση από την Εθνική αφού η είσοδος του Κωνσταντίνου Παφίτη έδωσε ώθηση και νέα μείωση 17-14. Νέο σερί από τους Μολδαβούς μας έφερε στο -8 22-14 με την Εθνική να κάνει ότι μπορεί να μειώουμε σε 24-22 με ένα σερί 08-02, αλλά τελικά ο Mocanu να κερδίζει τον πόντο για τη Mολδαβία και σε 27’ να διαμορφώνει το 25-22 και το 3-0 για τη Μολδαβία.

Διακύμανση 3ο σετ: 02-02, 10-07, 12-08, 16-11, 17-14, 21-14, 25-22.

Κορυφαίος της Εθνικής μας αλλά και του αγώνα ήταν ο Σωτήρης Σιαπάνης με 13 πόντους. Διακρίθηκαν επίσης οι Χαριδήμου και Ελευθερίου. Πολύ καλές εντυπώσεις άφησε ο νεαρός πασαδόρος Αντώνης Μαυρομμάτης.

MΟΛΔΑΒΙΑ (A. ROMASCAN): Cozlovschi 1, Stelmach 6, Mocanu 11,Predius 12,Voleanchi 10, Bahov 5 – Λίμπερο1: Moisei 50% υποδοχή -29% άριστες, Λίμπερο 2: 36% υποδοχή -14% άριστες – Αλλαγές: Corapieru.

ΚΥΠΡΟΣ (J. CANNESTRACCI): Xρυσοστόμου 1, Χαριδήμου 10, Προδρόμου 7, Αλεξίου 4, Σιαπάνης 13, Ελευθερίου 10 – Λίμπερο: Αντωνίου 47% υποδοχή -40% άριστες – Αλλαγές:Παφίτης 3 , Στρουγκάρεβιτς, Μαυρομμάτης.

Διαιτητές του αγώνα ήταν οι: S. Simone (Ιταλία) – Μ. Maciejewski (Πολωνία)

Α. Μαυρομμάτης: «Να μην επαναλάβουμε τα λάθη»

Μιλώντας μετά τον αγώνα στο Γραφείο Τύπου της Κυπριακής Ομοσπονδίας Πετοσφαίρισης ο νεαρός διεθνής πασαδόρος Αντώνης Μαυρομμάτης τόνισε ότι «ο αγώνας χάθηκε λόγω των πολλών λαθών που κάναμε. Ελπίζω στον αγώνα της Τρίτης με τη Λετονία να μην επαναλάβουμε αυτά τα λάθη».

Ο Μαυρομμάτης τόνισε «μετά τις δυο ήττες από Ισπανία και Μολδαβία δεν χάσαμε τις ελπίδες μας και θα προσπαθήσουμε στα επόμενα παιχνίδια να πάρουμε τις νίκες που θέλουμε. Είδαμε ότι μπορούμε να κοιτάξουμε όλες τις ομάδες στα μάτια».

Αναφορικά με τον εαυτό του, ο Μαυρομμάτης είπε ότι «είναι το ντεμπούτο μου στην Εθνική Ανδρών και νιώθω περήφανος».

Danil Cozlovschi: «Σημαντική νίκη»

Ο διεθνής Μολδαβός Danil Cozlovschi μιλώντας στο Γραφείο Τύπου της Κυπριακής Ομοσπονδίας Πετοσφαίρισης χαρακτήρισε πολύ σημαντική τη νίκη της ομάδας μετά και την ήττα της πρεμιέρας, λέγοντας ότι θα προσπαθήσουν στους επόμενους αγώνες για να προκριθούν.

Πηγή: new.volleyball.org.cy

The post Τα λάθη στοίχισαν παρά την υπερπροσπάθεια της Εθνικής Ανδρών (ΔΗΛΩΣΕΙΣ) appeared first on Thema Sports.

Δημοτικές Εκλογές: Στις 3232 οι υποψηφιότητες - Δείτε αναλυτικά ανά Δήμο και Επαρχία

Ο Γενικός Έφορος Εκλογών ανακοινώνει ότι σήμερα, από τις 8:30 π.μ. μέχρι και τις 12:30 μ.μ., υποβλήθηκαν στους Εφόρους Εκλογής οι υποψηφιότητες για τα αξιώματα των Προέδρων των Συμβουλίων των Επαρχιακών Οργανισμών Αυτοδιοίκησης, Δημάρχων, Αντιδημάρχων, Δημοτικών Συμβούλων και Μελών Σχολικών Εφορειών. Η όλη διαδικασία κύλησε ομαλά, χωρίς ιδιαίτερα προβλήματα.