Nations League: Λύτρωση στο 91′ για την Αγγλία – Πρόγραμμα και αποτελέσματα

Ό,τι δεν έγινε για ενενήντα λεπτά στο παιχνίδι της Ισλανδίας με την Αγγλία, έγινε στα τέσσερα λεπτά των καθυστερήσεων. Οι παίκτες του Γκάρεθ Σάουθγκεϊτ κατάφεραν να πάρουν το διπλό χάρη στην εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Στέρλινγκ στο 91ο λεπτό, έπειτα από χέρι του Ίνγκασον μέσα στην περιοχή -φάση που έφερε τη δεύτερη κίτρινη και την αποβολή του κεντρικού αμυντικού του ΠΑΟΚ.

Παρά το γεγονός πως έπαιζαν με παίκτη λιγότερο από το 71ο λεπτό (αποβολή του Γουόκερ με δεύτερη κίτρινη), οι παίκτες της Αγγλίας πίεσαν για το γκολ της νίκης μέχρι τέλους. Κι η ευκαιρία που τους παρουσιάστηκε στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων, δεν πήγε ανεκμετάλλευτη. Ο Στέρλινγκ νίκησε τον Χάλντορσον και διαμόρφωσε το 0-1, που έμελλε να είναι το τελικό σκορ.

Για να πάρουν το τρίποντο οι φιλοξενούμενοι πάντως, χρειάστηκε να αγχωθούν πάρα πολύ στον έξτρα χρόνο. Κι αυτό γιατί δευτερόλεπτα μετά την είσοδό του στον αγωνιστικό χώρο, ο Φρίντιονσον κέρδισε το πέναλτι έπειτα από μαρκάρισμα του Γκόμεζ στη μεγάλη περιοχή. Ο διαιτητής έδειξε -δίχως δεύτερη σκέψη- την άσπρη βούλα, δίνοντας παράταση στην αγωνία για Ισλανδία και Αγγλία.

Ο Μπιάρνανσον ανέλαβε την εκτέλεση, έστειλε όμως την μπάλα αρκετά πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Πίκφορντ. Στα εναπομείναντα δευτερόλεπτα, οι Ισλανδοί δεν κατάφεραν να ξαναπλησιάσουν την αντίπαλη περιοχή, με τους Άγγλους να παίρνουν το τρίποντο στην πρεμιέρα των δύο ομάδων στο UEFA Nations League.

ΑΝΑΛΥΤΙΚΑ ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΚΑΙ ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ:

League A

2ος όμιλος

Ισλανδία – Αγγλία 0-1 (91′ πεν. Στέρλινγκ)

21:45 Δανία – Βέλγιο

3ος όμιλος

21:45 Πορτογαλία – Κροατία

21:45 Σουηδία – Γαλλία

League C

1ος όμιλος

Αζερμπαϊτζάν – Λουξεμβούργο 1-2 (43′ Σεϊντάεφ / 48′ Κριβότσιουκ αυτ., 72′ Ροντρίγκες πεν.)

Κύπρος – Μαυροβούνιο 0-2 (60′ & 73′ Γιόβετιτς)

2ος όμιλος

Βόρεια Μακεδονία – Αρμενία 2-1 (5′ Αλιόσκι πεν., 38′ Νεστορόφσκι πεν. / 90 +4′ Μπαρσεγκιάν πεν.)

Εσθονία – Γεωργία 0-1 (34′ Ταμ αυτ.)