O Γιόβετιτς ήταν… άλλη κλάση και ήττα για την Εθνική Κύπρου

Η Εθνική Κύπρου, μετά από πολύμηνη απραξία, φιλοξένησε το Μαυροβούνιο στο ΓΣΠ για την πρώτη αγωνιστική, του Α’ ομίλου, της Γ’ κατηγορίας στο UEFA Nations League και παρά το γεγονός πως προσπάθησε και ήταν καλή, ξεκίνησε «στραβά» και δέχθηκε την ήττα με 2-0. Ο Στέφαν Γιόβετιτς, έδειξε την ποιότητα του καθώς πέρασε ως αλλαγή, σκόραρε και τα δύο γκολ της ομάδας του και άλλαξε το παιχνίδι.

Το πρώτο ημίχρονο ήταν ισορροπημένο, ωστόσο δεν υπήρξε η ξεκάθαρη φάση για γκολ και έτσι έκλεισε στο… στείρο 0-0.

Στο 54’ της επανάληψης, οι Μαυροβούνιοι ήταν αυτοί που «άγγιξαν» το πρώτο τέρμα. Ο Γιόβετις εκτέλεσε απευθείας το φάουλ, όμως η μπάλα κτύπησε στο οριζόντιο δοκάρι του Κυριακίδη.

Ο επιθετικός της Μονακό, προειδοποίησε και ύστερα από έξι λεπτά «κτύπησε». Συγκεκριμένα, στο 60’ έπειτα από ωραίο συνδυασμό και ασίστ του Ρασπόποβιτς, από κοντά δεν λάθεψε και άνοιξε το σκορ για το 1-0.

Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα στο 70’ είχε την ευκαιρία να ισοφαρίσει, όμως το πλασέ του Τζιωνή, έπειτα από εξαιρετική πάσα του Λοΐζου, πέρασε έξω.

Τρία λεπτά αργότερα, ο Γιόβετιτς, «πλήγωσε» ξανά την Εθνική μας. Στο 73’ έκανε το σουτ έξω από την περιοχή, η μπάλα κόντραρε στον Καρώ και κατέληξε στα δίκτυα για το 2-0, σκορ το οποίο ήταν και το τελικό αποτέλεσμα.

Kύπρος (Βάλεμ): Κυριακίδης, Aντωνίου, Λαΐφης, Καρώ, Γουίλερ, Κούσουλος, Κάστανος, Τζιωνής (85′ Αβραάμ), Πίττα, Ηλία (79′ Πιέρος), Χριστοφή (63′ Λοΐζου)

Στον πάγκο: Κίσσας, Μιχαήλ, Χάρης Κυριάκου, Χάμπος Κυριάκου, Χριστοφόρου, Σπόλιαριτς, Σατσιάς

Μαυροβούνιο (Χατζίμπεγκιτς): Μιγιάτοβιτς, Μάρουσιτς, Σάβιτς, Βούγιατιτς, Ρασπόποβιτς, Κόσοβιτς (57′ Ισλάμοβιτς), Βούκτσεβιτς (75′ Τσέτσικ), Μπόλιεβιτς, Μπάκιτς, Χακσαμπάνοβιτς, Μπέτσιραϊ (46′ Γιόβετιτς)

Στον πάγκο: Πέτκοβιτς, Σάρκιτς, Χότσκο, Σόφρανατς, Γιάνκοβιτς, Σαβίτσεβιτς, Γιόβοβιτς, Μπουλάτοβιτς

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Αντωνίου, Καρώ, Ηλία, Πιέρος / Μπάκιτς, Σάβιτς, Μπόλιεβιτς
ΚΟΚΚΙΝΕΣ:

Διαιτητής: Χαρμ Όσμερς (Γερμανία)
Βοηθοί: Κρίστιαν Γκίντελμαν, Ρόμπερτ Κέμπερτ (Γερμανία)
Tέταρτος: Τομπίας Στίλερ (Γερμανία)

Θυμηθείτε τo live:

90+2′ Κίτρινη στον Τσέτσικ.

90′ Πέντε τα λεπτά των καθυστερήσεων.

87′ Κίτρινη στον Πιέρο.

86′ Σουτ του Πιέρου από πλάγια θέση, μαζεύει ο Μιλιάτοβιτς.

85′ O Aβραάμ περνάει στον αγώνα στη θέση του Τζιωνή.

79′ Πιέρος μέσα, Ηλία έξω.

75′ Τσέτσικ στη θέση του Βούκτσεβιτς.

73′ ΓΚΟΛ 0-2. Ο Γιόβετιτς έκανε το σουτ, η μπάλα κόντραρε στον Καρώ και κατέληξε στα δίκτυα του Κυριακίδη.

70′ Μεγάλη ευκαιρία για την Εθνική μας. Ο Λοΐζου έδωσε έξοχη πάσα στον Τζιωνή ο οποίος μπήκε στην περιοχή, έκανε το πλασέ από πλάγια θέση, με την μπάλα να περνά έξω.

65′ Ο Ηλία βλέπει την κίτρινη κάρτα.

63′ Λοΐζου αντί Χριστοφή.

60′ ΓΚΟΛ 0-1. Ο Γιόβετιτς ανοίγει το σκορ με κοντινό πλασέ έπειτα από πάσα του Ρασπόποβιτς.

57′ Ο Ισλάμοβιτς αντικαθιστά τον Κόσοβιτς.

55′ Κίτρινη στον Μπόλιεβιτς.

54′ Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Γιόβετιτς, η μπάλα κτυπά στο οριζόντιο δοκάρι του Κυριακίδη.

54′ Κίτρινη σε Καρό και Σάβιτς.

53′ Κίτρινη στον Αντωνίου.

51′ Σουτ του Χριστοφή, έξω.

46′ Μπέσιραϊ έξω, Γιόβετιτς μέσα.

ENAΡΞΗ Β’ ΜΕΡΟΥΣ.

ΤΕΛΟΣ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ.

45′ Tρία λεπτά ο έξτρα χρόνος.

36′ Ο Πίττας έκανε το σουτ με την μπάλα να περνά έξω.

34′ Σουτ του Χακσαμπάνοβιτς, διώχνει σε κόρνερ ο Κυριακίδης.

33′ Kίτρινη στον Μπάκιτς.

19′ Κεφαλιά του Πίττα, άστοχη.

19′ Ο Μιλιάτοβιτς πέφτει και μπλοκάρει το σουτ του Τζιωνή.

17′ Παράλληλο γύρισμα του Γουίλερ, στα χέρια του Μιλιάτοβιτς.

15′ Νέα ευκαιρία για το Μαυροβούνιο. Κεφαλιά του Μπάκιτς δίπλα από το δεξί κάθετο δοκάρι του Κυριακίδη.

10′ Κεφαλιά του Μπέτσιραϊ μετά από σέντρα του Χακσαμπάνοβιτς, λίγο έξω.

Ξεκίνησε ο αγώνας.

The post O Γιόβετιτς ήταν… άλλη κλάση και ήττα για την Εθνική Κύπρου appeared first on Thema Sports.

«Η Κύπρος απαιτεί, οι δολοφόνοι στο σκαμνί» - Διαμαρτυρία έξω από τη Νομική Υπηρεσία για τον Θανάση Νικολάου

Επιβραδύνεται η αύξηση της τιμής του καφέ στην ΕΕ – Τι ισχύει για την Κύπρο

Κύπρια επαγγελματίας Feng Shui μιλά στο «Τ»: Τα μυστικά για την καλή ενέργεια και εκείνοι που «αναγκάστηκαν» να αλλάξουν σπίτι

Σήκωσε το Κύπελλο ο μικρός Λουκάς: Η συγκινητική ανάρτηση του πατέρα του - Δείτε εικόνες και βίντεο

Γυναικοκτονία στο Μενίδι: Τα τελευταία λόγια της 40χρονης πριν τη δολοφονήσει ο 50χρονος - Σοκάρει η ιατροδικαστική έκθεση

Λάκης Γαβαλάς: Απατεώνες με ράσα, δεν είναι μοναχοί αυτοί - Με ποινικό μητρώο ο ιερωμένος που τον έβρισε

ΠτΔ: Προανήγγειλε ενίσχυση πολιτικών για πολύτεκνους - «Θα είμαστε πάντοτε στο πλευρό σας»

Την ενίσχυση πολιτικών για πολύτεκνους προανήγγειλε ο Πρόεδρος της Δημοκρατίας, Νίκος Χριστοδουλίδης, κατά την διάρκεια ομιλίας του στη Γιορτή της Πολύτεκνης Μάνας στη Λευκωσία.