Τι έκαναν οι ομάδες παίδων του Απόλλωνα την 3η αγωνιστική

Στην επίσημη του ιστοσελίδα ο Απόλλωνας παρουσιάζει…

«Μια νίκη, δύο ισοπαλίες και μία ήττα ήταν ο απολογισμός της τρίτης αγωνιστικής των πρωταθλημάτων της Ανώτατης κατηγορίας Παίδων Κ-14, Κ-15, Κ-16 και Κ-17. Οι ομάδες μας το Σάββατο (26/9) αντιμετώπισαν τις αντίστοιχες της Πάφου.

Η ομάδα Κ-14 ηττήθηκε στο Καλογεροπούλλειο με 1-2 από την Πάφο σε ένα αγώνα ο οποίος δεν είχε πολλές ευκαιρίες μπροστά από τις δύο εστίες. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με 0-2 και ο Στυλιανός Χριστοφή μείωσε σε 1-2 λίγο πριν από τη λήξη της αναμέτρησης. Το συγκρότημα του κ. Θεοφίλου πίεσε για το δεύτερο γκολ που θα έφερνε την αναμέτρηση στα ίσα ωστόσο δεν τα κατάφερε.

Η ομάδα Κ-15 αγωνίστηκε στο ίδιο γήπεδο και εξήλθε ισόπαλη χωρίς τέρματα. Η ομάδα μας ήταν πολύ καλύτερη από τον αντίπαλό της και δημιούργησε πολλές ευκαιρίες για γκολ ωστόσο ο αντίπαλος τερματοφύλακας αλλά και οι λάθος επιλογές των ποδοσφαιριστών μας δεν έφεραν κάποιο τέρμα.

Η ομάδα Κ-16 πανηγύρισε την εκτός έδρας νίκη με αντίπαλο την Πάφο στο βοηθητικό γήπεδο της τοπικής ομάδας. Το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης επιτεύχθηκε με αυτογκόλ του Θεοδόση Καρούζου στο 50ο λεπτό. Αυτό ήταν το πρώτο τρίποντο για την ομάδα του κ. Σταυρινίδη.

Τέλος, η Κ-17 η οποία αγωνίστηκε στο ίδιο γήπεδο, εξήλθε ισόπαλη 2-2 σε ένα συγκλονιστικό αγώνα. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 2-0 με τους ποδοσφαιριστές του κ. Χρύση Χρυσοστόμου να τα δίνουν όλα μέχρι το τελευταίο λεπτό και να επιβραβεύονται για την προσπάθεια τους κερδίζοντας ένα σημαντικό βαθμό σε μια δύσκολη έδρα. Οι ποδοσφαιριστές μας πίεσαν μέχρι το τέλος και κατάφεραν στο τελευταίο πεντάλεπτο να σκοράρουν δύο τέρματα και να ισοφαρίζουν στη τελευταία φάση σε 2-2. Τα γκολ πέτυχαν ο Χρίστος Παναγή στο 75’ και ο Χρίστος Παπαστυλιανού με αυτογκόλ.

Την 4η αγωνιστική οι ομάδες μας θα αντιμετωπίσουν τις αντίστοιχες του ΑΠΟΕΛ.