Τρίτη νίκη και… «μαυροπράσινο» ΑΛΜΑ

Την τρίτη του νίκη στο φετινό πρωτάθλημα και πρώτη ως γηπεδούχους πήρε ο Ολυμπιακός.

Για την 5η αγωνιστική του πρωταθλήματος Α΄ κατηγορίας οι «μαυροπράσινοι» κέρδισαν στο Μακάρειο Στάδιο με 2-1 την Πάφο FC.

Τα δύο γκολ για την ομάδα του Γιάννη Πετράκη σημειώθηκαν στο β΄ ημίχρονο. Με τη συμπλήρωση μίας ώρας αγώνα ο Μάντζης άνοιξε το σκορ με κεφαλιά για να ανεβάσει τον δείκτη του σκορ με απευθείας εκτέλεση φάουλ ο Γκουστάβο στο 76ο λεπτό.

Το παιχνίδι έγειρε για τα καλά στους γηπεδούχους, με την Πάφο FC να μην έχει την ουσία στις ευκαιρίες που έφτιαξε.  Το μόνο που κατάφερε η ομάδα του Κάμερον Τόσακ ήταν να μειώσει στο 3ο λεπτό των καθυστερήσεων με το εύστοχο κτύπημα πέναλτι του Βαλακάρι.

Με τη νίκη αυτή ο Ολυμπιακός πήγε στους 9 βαθμούς, ενώ η Πάφος FC παραμένει χωρίς τρίποντο και στην προτελευταία θέση με 2 βαθμούς.

ΤΑΥΤΟΤΗΤΑ ΑΓΩΝΑ:

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Γιάννης Πετράκης): Μιχαήλ, Νάνι, Ανδρέου, Σαμπίνια, Μανρίκε, Γαρουφαλιάς (68΄ Σωτηρίου), Σαντάνα (58΄ Ζαχαρίου), Κυριάκου, Γκουστάβο, Φαν Κέσελ, Μάντζης (77΄ Πεχλιβάνης)

ΠΑΦΟΣ (Κάμερον Τόσακ): Ρούντκο, Αουρέλιο, Σάιθ, Αραγιούρι, Βαλεριάνος, Χάτσινσον (77΄ Φυλακτού), Πάντσεον, Βαλακάρι, Φουρ, Βα, Μπεριγκό (67΄ Ράκελς)

ΚΙΤΡΙΝΕΣ:

Γαρουφαλιάς, Μάντζης (3η), Ανδρέου – Βαλεριάνος, Χάτσινσον

Το φιλμ του αγώνα

90+4΄ Τέλος αγώνα.

90+3΄ ΓΚΟΛ: Εύστοχο κτύπημα πέναλτι Βαλακάρι.

90΄ Τέσσερα λεπτά καθυστερήσεις.

86΄ Κίτρινη κάρτα στον Ανδρέου.

81΄ Αλλαγή για την Πάφο FC. Μέσα Κούζικ έξω Φουρ

77′  Αλλαγή για τον Ολυμπιακό. Μέσα Πεχλιβάνης έξω Μάντζης.

77΄ Αλλαγή για την Πάφο FC. Μέσα Φυλακτού έξω Χάτσινσον.

76΄ΓΚΟΛ: Με απευθείας εκτέλεση φάουλ ο Γκουστάβο στέλνει την μπάλα στα δίκτυα του Ρούτκο.

67΄ Αλλαγή για τον Ολυμπιακό. Μέσα Σωτηρίου έξω Γαρουφαλιάς.

66΄ Αλλαγή για την Πάφο FC. Μέσα Ράκελς έξω Μπεριγκό.

64΄ Κίτρινη κάρτα στον Χάτσινσον.

60΄ ΓΚΟΛ: Ο Μάντζης με κεφαλιά ανοίγει το σκορ.

59΄ Σουτ Ζαχαρίου αποκρούει σε κόρνερ ο Ρούτκο.

58΄ Αλλαγή για Ολυμπιακό. Μέσα Ζαχαρίου έξω ο Σαντάνα.

57΄ Σουτ Βαλακάρι αποκρούει ο Μιχαήλ.

51΄ Σουτ Βα αποκρούει ο Μιχαήλ.

46΄ Έναρξη β΄ ημιχρόνου

45+2′  Τέλος ημιχρόνου.

45΄ Δύο λεπτά καθυστερήσεις

44΄ Κίτρινη κάρτα στον Μάντζη.

42′ Κίτρινη κάρτα στον Βαλεριανό.

36΄ Σουτ Μανρίκε άουτ η μπάλα.

31΄ Κεφαλιά Μπεριγκό άουτ η μπάλα.

28΄ Κεφαλιά Βαλακάρι άουτ η μπάλα.

22΄ Απευθείας εκτέλεση φάουλ από Πάντσεον πάνω από τα δοκάρια η μπάλα άουτ.

18΄ Σουτ Χάτσινσον πάνω από τα δοκάρια η μπάλα άουτ.

5΄ Κίτρινη κάρτα στον Γαρουφαλλιά

2΄ Σουτ Γκουστάβο αποκρούει ο Ρούτκο.

1΄ Έναρξη αγώνα

Live αγώνα

Ολυμπιακός και Πάφος FC… διασταυρώνουν τα ξίφη τους η ώρα 19:00 για την 5η αγωνιστική του πρωταθλήματος Α΄ κατηγορίας στο Μακάρειο Στάδιο.

Οι «μαυροπράσινοι» είναι αστην 8η θέση με 6 βαθμούς, ενώ η φιλοξενούμενη ομάδα στη 13η θέση με 2 βαθμούς.

Οι ενδεκάδες των δύο ομάδων:

Ολυμπιακός: Μιχαήλ, Σαμπίνια, Γαρυφαλλιάς, Μάντζης, Γκουστάβο,Σαντάνα, Μανρίκε, Ανδρέου, Νάνι, Κυριάκου, Βαν Κέσελ.

Στον πάγκο: Καράδαης, Ψάλτης, Σάλι, Κα, Ζαχαρίου, Πεχλιβάνης, Σωτηρίου, Κοστόβ, Χάνι.

Πάφος FC: Ρούτκο, Σάιζ, Αραγιούρι, Αουρέλιο, Βαλεριανός, Πάντσεον, Χάτσινσον, Βαλακάρι, Φουρ, Βα, Μπεριγκό

Στον πάγκο: Μάννιον, Πέτρου, Βαρέλα, Κβίντα, Αντωνίου, Κούζουκ, Φυλαχτού Έβανς, Ράκελς.

Διαιτητής: Χριστοδούλου Κυριάκος

Α’ Βοηθός Διαιτητής: Τζιωρτζής Ομηρος

Β’ Βοηθός Διαιτητής: Ευαγόρου Ευαγόρας

4ος Διαιτητής: Νεοφύτου Νεόφυτος