Δεν ΑΝΤΕΞΕ την ποιότητα της Γρανάδα και τον… Μπέμπεκ η Ομόνοια

Η Ομόνοια δέχθηκε την ήττα με 2-0 από τη Γρανάδα για την τρίτη αγωνιστική των ομίλων του Γιουρόπα Λιγλ. Με 10 παίκτες από το 41’ οι πράσινοι λόγω αποβολής του Ντούρις, Ερέρα (4’) και Σουάρεζ (63’) διαμόρφωσαν το τελικό αποτέλεσμα. Πολύ κακή η διαιτησία του Κροάτη Ιβάν Μπέμπεκ.

«Στραβά» εκκίνησε το ματς για το τριφύλλι, αφού οι φιλοξενούμενοι μόλις στο 4ο λεπτό άνοιξαν το σκορ με σουτ του Ερέρα, ενώ είχαν και τον έλεγχο του παιχνιδιού, με τον Φαμπιάνο να διώχνει δύσκολα δύο σουτ.

Οι πράσινοι τα… είχαν χαμένα με τους Ανδαλουσιανούς να βάζουν πολύ δύσκολα στην ομάδα του Χένινγκ Μπεργκ.

Σαν να μην έφτανε αυτό, ο Ντούρις στο 41’ είδε δεύτερη κίτρινη κάρτα και αποβλήθηκε, αφήνοντας την Ομόνοια με 10 παίκτες, ενώ το τριφύλλι είχε πέναλτι στο 45+2’ σε μαρκάρισμα του Μποτεάκ που δεν σφύριξε ο διαιτητής.

Το 1-0 δεν άλλαξε μέχρι το τέλος του ημιχρόνου και έτσι οδηγήθηκαν οι δύο ομάδες στα αποδυτήρια.

Στην επανάληψη, η Γρανάδα ήταν αυτή που βρήκε εκ νέου τον δρόμο προς τα δίκτυα. Στο 63’ ο Ζερμάν έδωσε κάθετη πάσα στον Σουάρες και αυτός πρόλαβε τον Φαμπιάνο στην έξοδο, κάνοντας το 2-0. Οι διαμαρτυρίες από τους πρασίνους ήταν έντονες καθώς στην αρχή της φάσης υπήρξε φάουλ πάνω στον Τζιωνή, όμως ο Κροάτης δεν το έδωσε.

Στο 79’ η ομάδα του Χένινγκ Μπεργκ μπορούσε να μειώσει στο σκορ, όμως, ο Σίλβα είπε «όχι» σε πλασέ του Τιάγκο από κοντινή απόσταση, έπειτα από ωραία κίνηση και γύρισμα του Λέζιακς.

Έτσι το 2-0 υπέρ των Ανδαλουσιανών έμεινε μέχρι το τέλος.

Μετά από αυτό το αποτέλεσμα, η Ομόνοια παραμένει στον 1 βαθμό και την 4η  θέση του ομίλου, ενώ η Γρανάδα σταθερά στην πρώτη με 7 βαθμούς.

Ομόνοια (Μπεργκ): Φαμπιάνο, Χούμποτσαν, Λούφτνερ, Λανγκ, Λέζιακς, Γκόμεθ (46 Σέχου), Γκόμες, Παπουλής (46′ Κούσουλος), Μποτεάκ (46′ Ασάντε), Τζιωνής (72′ Τιάγκο), Ντούρις

Στον πάγκο: Παναγή, Κυριακίδης, Kίκο, Σενέ, Παναγιώτου, Μαυρίας, Λοΐζου, Κακουλλής

Γρανάδα (Λαφουέντε): Σίλβα, Μαρτίνεζ (89′ Πέρεθ), Ζερμάν, Ντουάρτε, Νέβα, Γκοναλόνς, Μοντόρο (46′ Μίλα), Κένετι (75′ Σόρο), Ερέρα (89′ Μπράις), Ματσίς, Σουάρεζ (75′ Μολίνα)

Στον πάγκο: Μπαναγκλότσε, Φάμπρεγα, Ναβάρο

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Μπεργκ, Λανγκ / Νέβα
ΚΟΚΚΙΝΕΣ: Nτούρις (2η κίτρινη) / –

Διαιτητής: Ιβάν Μπέμπεκ (Κροατία)
Βοηθοί διαιτητές: Γκόραν Πάτακι (Κροατία), Αντρέας Χίντενρχειν (Αυστρία)
Τέταρτος: Χάραλντ Λέχνερ (Αυστρία)

Θυμηθείτε τo LIVE:

90′ Τέσσερα τα λεπτά των καθυστερήσεων.

89′ Μαρτίνεζ και Ερέρα εκτός, εντός οι Πέρεζ και Μπράις.

84′ Κίτρινη στον Λανγκ.

79′ Τεράστια ευκαιρία για την Ομόνοια. Ο Λέζιακς μπήκε στην περιοχή, γύρισε στον Τιάγκο ο οποίος από πολύ κοντά έκανε το πλασέ, όμως ο Σίλβα μπλόκαρε.

75′ Μολίνα και Σόρο αντί των Σουάρεζ και Κένετι.

74′ Σουτ του Τιάγκο, διώχνει δύσκολα σε κόρνερ ο Σίλβα.

72′ Ο Τιάγκο παίρνει τη θέση του Τζιωνή.

65′ Kίτρινη στον Μπεργκ για διαμαρτυρίες.

63′ ΓΚΟΛ 0-2. Ο Σουάρεζ πρόλαβε τον Φαμπιάνο που βγήκε εκτός περιοχής για να αποτρέψει τον επιθετικό της Γρανάδα και με κόντρα έστειλε την μπάλα στα δίκτυα.

46′ Μίλα στη θέση του Μοντόρο.

46′ Σέχου, Ασάντε, Κούσουλος μέσα, έξω οι Γκόμεθ, Παπουλής, Μποτεάκ.

ΕΝΑΡΞΗ Β’ ΜΕΡΟΥΣ.

ΤΕΛΟΣ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ.

45+2′ Ο Μποτεάκ έπεσε στο έδαφος μέσα στην περιοχή και ζήτησε πέναλτι. Έντονες διαμαρτυρίες από τους πρασίνους.

45+1′ Νέα απόκρουση Φαμπιάνο σε μακρινό σουτ του Ματσίς.

45′ Δύο τα λεπτά των καθυστερήσεων.

41′ Δεύτερη κίτρινη στον Ντούρις και αποβάλλεται. Με 10 συνεχίζει η Ομόνοια.

35′ Κίτρινη στον Νέβα.

31′ Κίτρινη στον Ντούρις.

28′ Νέα απομάκρυνση από τον Φαμπιάνο σε σουτ του Ματσίς.

24′ Σουτ του Ματσίς ο Φαμπιάνο διώχνει δύσκολα.

16′ Γύρισμα του Ματσίς, σουτ του Ερέρα, η μπάλα έξω.

4′ ΓΚΟΛ 0-1. Ο Ερέρα έκανε το σουτ μέσα από την περιοχή και άνοιξε το σκορ.