Πάει… ΤΡΕΝΟ ο Ολυμπιακός – Ματσάρα στο Μακάρειο με πέντε γκολ!

Σε ένα χορταστικό παιχνίδι με 5 γκολ και πολλές ευκαιρίες ο Ολυμπιακός έφτασε στη νίκη με 3-2 επί της μαχητικής Καρμιώτισσας.

Αήττητοι για 6 συνεχόμενο ματς οι μαυροπράσινοι (4 νίκες, 1ισοπαλία στο πρωτάθλημα και 1 νίκη στο κύπελλο) που πλέον φιγουράρουν στην 3η θέση με 22 βαθμούς. Καλή εμφάνιση και από τους φιλοξενούμενους όμως στο τέλος έφυγαν χωρίς βαθμολογικό κέρδος από το Μακάρειο.

Ζαχαρίου, Μάντζης και Ανδρέου τα γκολ για τον Ολυμπιακό ενώ για την Καρμιώτισσα σκόραραν οι Ρομό και Ίσμα Σάσι.

Σε ένα πρώτο ημίχρονο… «φωτιά» η Καρμιώτισσα ήταν αυτή που μπήκε καλύτερα και μόλις στο 8ο λεπτό άνοιξε το σκορ με εξαιρετικό γκολ του Ρομό από το ύψος της περιοχής.

Στο 21′ οι μαυροπράσινοι σκόραραν στην πρώτη τους ουσιαστικά ευκαιρία με τον Ζαχαρίου να πετυχαίνει ένα πανέμορφο γκολ μέσα από την περιοχή με αριστερό πλασέ.

Στη συνέχεια ο Ολυμπιακός ήταν εμφανώς καλύτερος όμως βρήκε μπροστά του τον εξαιρετικό Κυριακίδη.

Στην επανάληψη ο Ολυμπιακός μπήκε φουριόζος και με δύο γκολ σε ένα λεπτό από Ανδρέου και Μάντζη προηγήθηκε στο 50′ με 3-1!

Στα επόμενα λεπτά ο Ολυμπιακός έδειχνε νε ελέγχει το ματς όμως ένα λάθος γύρισμα του Κυριάκου έδωσε την ευκαιρία στον Μπαργκάν να κερδίσει πέναλτι σε μαρκάρισμα του Μιχαήλ. Ο Ίσμα Σάσι το εκτέλεσε εύστοχα και έγραψε το 3-2 δίνοντας νέο ενδιαφέρον στο ματς.

Στα εναπομείναντα λεπτά ο Ολυμπιακός κράτησε το υπέρ του 3-2 και σκαρφάλωσε στην τρίτη θέση συνεχίζοντας την τρελή του πορεία.

Ολυμπιακός (Κώστας Σεραφείμ): Μιχαήλ, Κυριάκου, Ανδρέου, Νάνι, Σωτηρίου, Μανρίκε, Σαντάνα (85΄ Γαρουφαλιάς), Γκουστάβο (76΄ Σαρφό), Ζαχαρίου (85΄ Φαν Κέσελ), Πεχλιβάνης (46΄ Σαλί), Μάντζης

Καρμιώτισσα (Χρύσης Μιχαήλ): Κυριακίδης, Χριστοφή (57΄ Ο. Σάσι), Πέρες, Πολύζος, Ευσταθίου (84΄ Νεοφύτου), Ρέινολντς (84΄ Φράγκος), Παχίπης (62΄ Μπαργκάν), Ι. Σάσι, Χατζηβασίλης, Καπαρτής (62΄ Χρίστου), Ρομό

Το φιλμ του αγώνα:

ΤΕΛΟΣ ΑΓΩΝΑ

4 λεπτά οι καθυστερήσεις

90′ Ολοκληρώνει τις αλλαγές του ο Σεραφείμ. Έξω ο Μάντζης, μέσα ο Μίλετιτς

89′ Διαγώνιο σουτ του Φαν Κέσελ, η μπάλα μόλις έξω

84′ Διπλή αλλαγή και ο Ολυμπιακός. Μέσα οι Φαν Κέσελ και Γαρουφαλιάς, έξω οι Σαντάνα και Ζαχαρίου

83′ Άλλες δύο αλλαγές η Καρμιώτισσα. Μέσα οι Φράγκος και Νεοφύτου, έξω οι Ρέινολντς και Ευσταθίου

76′ Αλλαγή για Ολυμπιακό. Έξω ο Γκουστάβο, μέσα ο Σαρφό

72′ ΓΚΟΛ για την Καρμιώτισσα με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Ίσμα Σάσι

71′ Πέναλτι για την Καρμιώτισσα! Ο Μιχαήλ ανέτρεψε τον Μπαργκάν μέσα στην περιοχή και ο ρεφ έδειξε την άσπρη βούλα

62′ Ακόμη δύο αλλαγές ο Χρύσης. Έξω οι Παχίπης και Καπαρτής, μέσα οι Χρίστου και Μπαργκάν

50′ ΓΚΟΛ για τον Ολυμπιακό! Δεύτερο γκολ σε ένα λεπτό για τους μαυροπράσινους με τον Μάντζη να γράφει το 3-1 προ κενής εστίας. Εξαιρετική συνεργασία από τους γηπεδούχους

49′ ΓΚΟΛ για τον Ολυμπιακό! Ο Ανδρέου με κοντινή προβολή στο δεύτερο δοκάρι ολοκλήρωσε την ανατροπή των γηπεδούχων

46′ Πρώτη μεγάλη ευκαιρία στο Β’ ημίχρονο! Ο Σάσι πρόλαβε τον Μιχαήλ και πλάσαρε όμως ο Ανδρέου απομάκρυνε προ της γραμμής

46′ Πρώτη αλλαγή για Ολυμπιακό. Μέσα ο Σάλι, έξω ο Πεχλιβάνης

ΕΝΑΡΞΗ Β’ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ

ΤΕΛΟΣ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ

45΄Διαγώνιο σουτ του Πέρες η μπάλα λίγο έξω από την εστία του Μιχαήλ

43′ Ακόμη μια σωτήρια επέμβαση του Κυριακίδη μετά την παράλληλη μπαλιά του Ζαχαρίου, που κτύπησε στο πόδι του Πολύζου και πήγαινε προς τα δίχτυα

42′ Δυνατό σουτ του Ρομό μέσα από την περιοχή όμως δεν βρίσκει στόχο

41′ Μεγάλη απόκρουση του Κυριακίδη σε κοντινό πλασέ του Ζαχαρίου μέσα από την περιοχή!

39′ Κίτρινη στον Καπαρτή

32′ Τεράστια ευκαιρία για τον Ολυμπιακό! Ο Μάντζης εκμεταλλεύτηκε το λάθος του Πέρες και προσπέρασε τον πορτιέρο της Καρμιώτισσας όμως ο Πολύζος με σωτήριο τάκλιν απεσώβησε σίγουρο γκολ μετά το πλασέ του φορ των γηπεδούχων.

27′ Μακρινό σουτ του Σαντάνα, ο Κυριακίδης διώχνει σε κόρνερ με δυσκολία

21′ ΓΚΟΛ για τον Ολυμπιακό! Ο Ζαχαρίου με πανέμορφη ατομική ενέργεια και πλασέ με το αριστερό μέσα από την περιοχή ισοφάρισε σε 1-1

14′ Ένα σουτ του Ζαχαρίου εκτός περιοχής, η μπάλα σταματάει σε πόδια αμυντικών της Καρμιώτισσας

8′ ΓΚΟΛ για την Καρμιώτισσα! Ο Κάρλος Ρόμο έφυγε στην πλάτη της άμυνας του Ολυμπιακού και με εντυπωσιακό σουτ από το ύψος της περιοχής «πυροβόλησε» τον Μιχαήλ

6′ Πατάει καλύτερα στα πρώτα λεπτά η Καρμιώτισσα και βάζει πίεση

19:00 – ΕΝΑΡΞΗ ΑΓΩΝΑ

Ενδεκάδες:

Ολυμπιακός (Κ. Σεραφείμ): Μιχαήλ, Κυριάκου, Μανρίκε, Σωτηρίου, Ανδρέου, Νανίσιο, Σαντάνα, Γκουστάβο, Ζαχαρίου, Πεχλιβάνης, Μάντζης
Στον πάγκο: Καραδάης, Μίλετιτς, Σάλι, Γαρουφαλιάς, Κα, Σαρφό, Κοστόφ, Φαν Κέσελ,Χάνι

Καρμιώτισσα (Χ. Μιχαήλ): Κυριακίδης, Χριστοφή, Ευσταθίου, Πολύζος, Πέρεζ, Ρέϊνολντς, Παχίπης, Ι. Σάσι, Καπαρτής, Χατζηβασίλης, Ρομό

Παρατηρητής: Αργυρού Μιχάλης

The post Πάει… ΤΡΕΝΟ ο Ολυμπιακός – Ματσάρα στο Μακάρειο με πέντε γκολ! appeared first on Thema Sports.

Απόπειρα φόνου στην Ανθούπολη: Νέες έρευνες στα Περβόλια - Μέρος όπλου το τεκμήριο που εντοπίστηκε - Δείτε φωτογραφίες

Έριξαν χειροβομβίδα σε αυλή οικίας στη Λάρνακα – Εντός του σπιτιού οι ένοικοι – Ψάχνουν τους δράστες

Από τις λαμπάδες μέχρι τα κόκκινα αυγά και τις φλαούνες: 8+1 παραδοσιακά, πασχαλινά έθιμα στην Κύπρο

Έτσι θα λειτουργήσουν οι χώροι εστίασης το Πάσχα – Τι θα γίνει με τις αυξήσεις τιμών

Γνωστή Κύπρια φωτογραφίζεται με εσώρουχα μπροστά στον καθρέφτη - Δείτε εικόνα

Άφιξη μεταναστών: Έφτασαν με ταχύπλοο σκάφος στον κατεχόμενο Λιμνίτη και πέρασαν πεζοί στις ελεύθερες περιοχές

Κυπριακό: Εξελίξεις μετά το Πάσχα βλέπει ο Πρόεδρος Χριστοδουλίδης - Ανοιχτό και το ενδεχόμενο για παρέμβαση της ΕΕ

Η διασύνδεση του Κυπριακού με τα ευρωτουρκικά ήταν και παραμένει μία από τις επιδιώξεις του Προέδρου Χριστοδουλίδη, ο οποίος ξεκίνησε εδώ και μήνες ένα μαραθώνιο επαφών με ηγέτες της ΕΕ φτάνοντας στο Ευρωπαϊκό Συμβούλιο τον περασμένο Απρίλιο όπου σύμφωνα με την κυβέρνηση, υλοποιήθηκε ο στόχος που έθεσε από την αρχή, δηλαδή η διασύνδεση των ευρωτουρκικών με την πρόοδο στο κυπριακό.