Σκόνταψε η Παρί και ανέβηκε στην κορυφή η Λυών! (ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ – ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ)

Δεν υπήρχε νικήτρια ανάμεσα στην Σεντ Ετιέν και την Παρί Σεν Ζερμέν (1-1) και η Λυών με το 3-2 κόντρα στην Λανς, σκαρφάλωσε στην κορυφή της Λιγκ 1.

Η Ανζέ μόλις στο 5’ και μετά στο 10’ προηγήθηκε με δυο γκολ της Λιλ, ωστόσο στο 42’ ο Μπουράκ Γιλμάζ μείωσε σε 1-2 που ήταν και το τελικό σκορ, με τη Λιλ να χάνει την ευκαιρία να εκμεταλλευτεί τη γκέλα της Παρί.

Η Μαρσέιγ αν και προηγήθηκε στο πρώτο ημίχρονο με γκολ του Ράντονιτς, στο δεύτερο μέρος του αγώνα ο Μογιέ έφερε το ματς στα ίσα και το σκορ στο 1-1.
Λίγα λεπτά πριν το τέλος, στο 81ο λεπτό ο Παγιέ με σουτ λίγο έξω από την περιοχή, έκανε το 2-1. Δεν σταμάτησε όμως εκεί και στο 84’ διαμόρφωσε το τελικό 3-1 με τον Καουί να κλειδώνει τη νίκη για την ομάδα του.

Από την άλλη το Ρεμς-Ντιζόν κύλησε… αδιάφορα με τον αγώνα να λήγει 0-0.

ΛΥΩΝ-ΛΑΝΣ 3-2

Ο αγώνας μέχρι το τελευταίο δεκάλεπτο δεν είχε κάποιο γκολ, όταν στο 39ο λεπτό η Λυών άνοιξε το σκορ με τον Μέμφις Ντεπάι και πήγε στα αποδυτήρια με προβάδισμα ενός τέρματος.

Στο 48ο λεπτό ο Στίβεν Φορτέ έστειλε άθελα του την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του με την Λυών να προηγείται με 2-0. Στο 50’ Λεκά υπέπεσε στην παράβαση και ένα λεπτό αργότερα ο Ντεπάει έκανε το 3-0 για την ομάδα του.

Η Λανς έξι λεπτά αργότερα έβγαλε… ψυχή και με ένα εξαιρετικό σουτ του Φλοριάν Σοτοκά μειώνει για την ομάδα του στο 3-1. Στο 90’ ο Ντουκουρέ μείωσε με 3-2 ωστόσο χωρίς να αλλάξει κάτι ουσιαστικό στο παιχνίδι.

ΜΑΡΣΕΙΓ-ΜΟΝΠΕΛΙΕ 3-1

Ύστερα από ασίστ του Τοβέν, ο Ράντονιτς άνοιξε το σκορ για την Μαρσέιγ με κοντινή κεφαλιά.

Στο 53’ ο Φλοράν Μογιέ έφερε το ματς στα ίσα κάνοντας το 1-1. Η Μαρσέιγ δεν ήθελε να τελειώσει ο αγώνας εκεί και στο 81’ με τον Παγιέτ έκανε το τελικό 2-1. Στο 84’ ο Καουί με ένα όμορφο τελείωμα διαμόρφωσε το τελικό 3-1.

ΡΕΜΣ-ΝΤΙΖΟΝ 0-0

Σε ένα κακό αλλά ισορροπημένο παιχνίδι η Ρεμς ήρθε ισόπαλη 0-0 κόντρα στην Ντιζόν.

ΣΕΝΤ ΕΤΙΕΝ-ΠΑΡΙ ΣΕΝ ΖΕΡΜΕΝ 1-1

Η Σεντ Ετιέν έκανε ένα δυναμικό ξεκίνημα και μόλις στο 19ο λεπτό άνοιξε το σκορ με τον Ρομέν Αμουμά. Τρία λεπτά αργότερα όμως, στο 22ο λεπτό ύστερα από ασίστ του Βεράτι, ο Μόιζε Κεάν ισοφάρισε με σουτ στην κάτω δεξιά γωνία. Η Παρί πίεσε στη συνέχεια και έψαξε το γκολ, δεν το βρήκε και τελικά… κόλλησε στην έδρα της Σεντ Ετιέν και έπεσε από την κορυφή.

ΛΙΛ-ΑΝΖΕ 1-2

Η Ανζέ βρήκε το γκολ από τα αποδυτήρια μόλις στο 5ο λεπτό και ο Ρομέν Τομάς πήρε… το ριμπάουντ και με ωραίο διαγώνιο σουτ σκόραρε για την ομάδα του.
Δεν σταμάτησε όμως εκεί και ύστερα από κόρνερ που εκτέλεσε ο Μανιάνι, ο Τομάς στο 10’ έβαλε το δεύτερο γκολ για την Ανζέ με καρφωτή κεφαλιά.
Λίγα λεπτά πριν το πρώτο ημίχρονο στο 42’, η Λιλ κατάφερε να μειώσει σε 1-2 μετά από ένα εξαιρετικό σουτ του Μπουράκ Γιλμάζ.

Αναλυτικά, το πρόγραμμα της 18ης αγωνιστικής της Ligue 1:

Τετάρτη (6/1)

Μπρεστ-Νις 2-0
(23’ Μουνιέ, 28’ Χονορά)
Λοριάν-Μονακό 2-4
(31’ Μοφί, 67’ Γκραβιγιόν – 9’ Ντισασί, 64’ Γκολοβάν, 68’ Βόλαντ, 78’ Ντιόπ, 89’ Μαριπάν)
Μετς-Μπορντό 0-0