Έχει πάρει φόρα η Σπέτσια! (ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ-ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ)

Μετά τη νίκη της επί της Νάπολι, η Σπέτσια επικράτησε με 2-1 και της Σαμπντόρια.

Δεν σταματάει η Σπέτσια!

Η ομάδα του Βιτσέντζο Ιταλιάνο κέρδισε την Σαμπντόρια με 2-1 και ξέφυγε βαθμολογικά από την… ουρά, παίρνοντας παράλληλα το δεύτερο σερί τρίποντό της στο πρωτάθλημα, μετά από αυτό με την Νάπολη.

Οι δυο ομάδες ξεκίνησαν ισορροπημένα το ματς, με την Σπέτσια όμως να… δείχνει τα δόντια της λίγο αργότερα. Δεν άργησαν και πολύ και η πίεση της είχε πρόσφορο έδαφος, όταν στο 20ο λεπτό ο Κλαούντιο Τέρζι άνοιξε το σκορ (1-0) για τους γηπεδούχους.

Δεν πρόλαβαν να χαρούν και πολύ όμως, όταν ο Καντρέβα τέσσερα λεπτά αργότερα έφερε το ματς στα ίσα με φοβερό σουτ στην κίνηση και ισοφάρισε για την Σαμπντόρια, ύστερα από ασίστ του Γιάκουμπ Γιάνκτο. Μέχρι να πάνε οι δυο ομάδες στα αποδυτήρια, έφτιαξαν ευκαιρίες σε ένα πολύ ανοιχτό παιχνίδι, αλλά δεν κατάφεραν να βρουν το δρόμο προς τα δίχτυα για δεύτερη φορά.

Στο 60’ ο Θόρσμπι έσπρωξε από πίσω τον Πομπεγκά, ο διαιτητής έδωσε το πέναλτι και ο Ενζολά σκόραρε από την άσπρη βούλα, δίνοντας εκ νέου προβάδισμα στην Σπέτσια.

Ένα προβάδισμα που κράτησαν οι γηπεδούχοι μέχρι το φινάλε, αντέχοντας στην πίεση της Σαμπντόρια.

Αναλυτικά, το πρόγραμμα της 17ης αγωνιστικής:

Σάββατο (9/1)

Μπενεβέντο – Αταλάντα 1-4
(50′ Σάου – 30′ Ίλισιτς, 69′ Τολόι, 71′ Ζαπάτα, 86′ Μουριέλ)

Τζένοα – Μπολόνια 2-0
(44′ Ζάιτς, 55′ Ντέστρο)

Μίλαν – Τορίνο 2-0
(25’ Λεάο, 36’ Κεσί)

Κυριακή (10/1)

Ρόμα – Ίντερ 2-2
(17′ Πελεγκρίνι, 86′ Μαντσίνι – 56′ Σκρίνιαρ, 63′ Χακίμι)

Ουντινέζε – Νάπολι 1-2
(27’ Λαζάνια – 15’ Ινσίνιε, 90’ Μπακαγιόκο)

Βερόνα – Κροτόνε 2-1
(16’ Κάλινιτς, 25’ Ντιμάρκο – 55’ Μεσίας)

Πάρμα – Λάτσιο 0-2
(55’ Αλμπέρτο, 67’ Καισέδο)

Φιορεντίνα – Κάλιαρι 1-0
(73′ Βλάχοβιτς)

Γιουβέντους – Σασουόλο 3-1
(50′ Ντανίλο, 82′ Ράμσεϊ, 90’+2′ Κρ. Ρονάλντο – 58′ Ντεφρέλ)

Δευτέρα (11/1)

Σπέτσια – Σαμπντόρια 2-1
(20′ Τέρζι, 60′ πέν. Ενζολά – 24′ Καντρέβα)

Πηγή: Sport-fm.gr

The post Έχει πάρει φόρα η Σπέτσια! (ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ-ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ) appeared first on Thema Sports.

Παράνομα φωτοβολταϊκά: Προς διερεύνηση δύο περιπτώσεις - Πώς επηρεάζουν το δίκτυο της ΑΗΚ

Ξεκάθαρος ο Κεραυνός: «Ανέκδοτο ότι έχουν αντικατασταθεί οι συντάξεις με φιλοδώρημα»

Αυξήσεις στις τιμές καυσίμων: Πόσο έχουν ανέβει - «Οι γεωπολιτικές εξελίξεις επηρεάζουν»

Παραιτήθηκε ο Πρόεδρος του Συνδέσμου Αστυνομίας Κύπρου - Ποιος αναλαμβάνει στη θέση του

Τραγωδία στις ΗΠΑ: Μωρό ενός έτους έπεσε από παράθυρο ξενοδοχείου και σκοτώθηκε

Βουλή: Ζητά συγκεκριμένες ενέργειες από Κυβέρνηση και ΕΕ για το μεταναστευτικό

Συγκεκριμένες ενέργειες για το μεταναστευτικό ζητά από την Κυβέρνηση και την Ευρωπαϊκή 'Ενωση η Ολομέλεια της Βουλής που συζήτησε την Πέμπτη το θέμα και ενέκρινε ψήφισμα με 16 ψήφους υπέρ και 10 εναντίον. Το ψήφισμα κατατέθηκε από τον ΔΗΣΥ.