Διπλό τίτλου για την Ατλέτικο!

Η Ατλέτικο συνήλθε την κατάλληλη στιγμή, πέρασε με 2-0 από την έδρα της Βιγιαρεάλ και βρέθηκε στο +5 από την Μπαρτσελόνα έχοντας και ματς λιγότερο.

Μεγάλο διπλό με 2-0 πέτυχε η Ατλέτικο στην έδρα της Βιγιαρεάλ, επέστρεψε στα τρίποντα μετά από δύο αγώνες και βρίσκεται σταθερά πρώτη.

Στο 14ο λεπτό ο Όμπλακ έσωσε μετά από σουτ του Παρέχο, ενώ στο 23’ ήταν η σειρά του Ασένχο να πει όχι σε σουτ του Σαούλ. Όμως στο 25’ ο Λεμάρ σέντραρε από δεξιά και ο Σάβιτς πήρε την κεφαλιά στο δεύτερο δοκάρι, με τον Ασένχο να αποκρούει και τον Πεδράθα να πετυχαίνει αυτογκόλ για το 0-1. Το γκολ αρχικά δε μέτρησε για οφσάιντ αλλά η απόφαση άλλαξε μετά από χρήση του VAR.

Στο 35ο λεπτό ο Παρέχο εκτέλεσε το φάουλ και ο Μορένο πήρε την κεφαλιά αλλά ο Κόκε έσωσε στη γραμμή, ενώ στο 54’ ο Ασένχο έσωσε μετά από σουτ του Σουάρες.

Στο 58ο λεπτό ο Ασένχο είπε όχι και σε σουτ του Κορέα ενώ στο 69’ μετά από σέντρα από δεξιά ο Τόρες έδιωξε πάνω στον Φέλιξ που κοντρόλαρε και με άπιαστο σουτ από το ύψος της περιοχής έκανε το 0-2.

Στο 77ο λεπτό το σουτ του Μπάκα πέρασε λίγο έξω ενώ στο 81’ η Βιγιαρεάλ είχε δοκάρι με τον Μπαένα, ο οποίος στο 84’ έκανε το σουτ και είδε τον Όμπλακ να σώζει.

ΒΙΓΙΑΡΕΑΛ: Ασένχο, Αλμπιόλ, Τόρες, Παρέχο, Καπού (71’ Κόστα), Φόιθ, Μόι Γκόμεθ (59’ Μπάκα), Τριγέρος (71’ Μπαένα), Πεδράθα (59’ Εστουπινάν), Τσουκβουέζε, Χεράρδ Μορένο

ΑΤΛΕΤΙΚΟ: Όμπλακ, Βρσάλικο, Σάβιτς, Ερμόσο, Φελίπε, Σαούλ, Κόκε, Λεμάρ (46’ Ζοάο Φέλιξ), Γιορέντε, Σουάρες (75’ Κοντογκμπιά), Κορέα (82’ Τορέιρα)